Wymiar urlopu w ramach umowy o pracę na mocy przepisów jest zależny od stażu pracy oraz wykształcenia pracownika. Wynosi od 20 dni, jeśli dana osoba jest zatrudniona krócej niż 10 lat, lub 26 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony przez co najmniej 10 lat. Takie liczby nie dla wszystkich są źródłem zadowolenia, mogą bowiem nie wystarczyć, aby w pełni zregenerować siły i utrzymać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jak się jednak okazuje, to nie wszystko, na co możemy liczyć. Istnieją również ustawy inne niż Kodeks pracy, które także gwarantują nam prawo do urlopu.
Prawo do dodatkowego urlopu ze względu na święto religijne
Jak wiadomo, nie wszyscy obchodzą święta, na czas których w Polsce przypadają dni ustawowo wolne od pracy. Osoby, które chciałyby celebrować święta obchodzone przez wyznawców danej religii, mogą ubiegać się o uzyskanie urlopu na czas ich przebiegania. Mówi o tym ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Wniosek o przyznanie na ten czas dnia wolnego musi zostać złożony przynajmniej tydzień wcześniej. Uzyskany w ten sposób urlop nie jest płatny i trzeba go odpracować. O warunkach odpracowywania dnia wolnego pracodawca musi poinformować pracownika nie później niż trzy dni przed planowaną nieobecnością. W przypadku osób niepełnoletnich o taki dzień wolny muszą wnioskować rodzice bądź opiekunowie prawni.
Zobacz także:
Osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii - mówi art. 42 ust. 1 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z dnia 17 maja 1989 roku
Zwolnienie od pracy, o którym mowa w ust. 1 i 2, może być udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych - czytamy w art. 42 ust. 3 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z 17 maja 1989 roku
Prawo do urlopu dla honorowych dawców krwi
Dodatkowe prawo do urlopu przysługuje również honorowym dawcom krwi. Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi, honorowi dawcy mogą liczyć na określone w przepisach uprawienia. Chodzi przede wszystkim o zwolnienie od pracy oraz wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi. To jednak nie wszystkie udogodnienia, jakie dotyczą honorowych dawców krwi. Mogą oni również uzyskać zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, a także zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju. Co ciekawe, honorowi dawcy za swój bezcenny wkład mogą również otrzymać ekwiwalent pieniężny.
Dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi - czytamy na stronie Narodowego Centrum Krwi.
Czy za pracę w komisji wyborczej przysługuje nam dzień wolny?
Prawo do dodatkowego urlopu mają również ci, którzy uczestniczyli w pracach obwodowych lub terytorialnych komisji wyborczych. Aby skorzystać z tego prawa, przyszły uczestnik komisji ma obowiązek pisemnego poinformowania pracodawcy o planowanej nieobecności. Po powrocie do pracy pracownik musi przedstawić zaświadczenie, które usprawiedliwia nieobecność pracami w komisji.
Członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy - czytamy w art. 154 ust. 4 Kodeksu wyborczego.