Przestępcy stosują coraz bardziej wyrachowane sposoby na pozyskanie haseł i kodów, by móc wyczyścić konta, nie pozostawiając po sobie śladu. Złamanie najłatwiejszych i najbardziej powszechnych kodów PIN to dla hakerów pestka. Mimo że możliwości na ustalenie trudnego do złamania kodu jest wiele, to nadal sekwencje typu „1234” czy „1010” stanowią większość. Warto pamiętać, że kody PIN mogą trafić do sieci w wyniku ataków hakerskich i związanych z nimi wyciekami danych. Nierzadko nawet nie jesteśmy świadomi takich ataków, a nasze dane w obliczu takiej sytuacji są jak na wyciągnięcie ręki.
Jakich kodów PIN unikać?
Dobry PIN to przede wszystkim kod składają się z różnych cyfr, a ich sekwencja nie powinna być tą najprostszą, tzn. unikajmy kodów takich jak„1234” czy „4321”. To główna zasada, którą warto mieć na uwadze, chcąc zapewnić sobie maksymalną ochronę swoich zasobów pieniężnych, ale też danych. Kod PIN nie tylko otwiera dostęp do kont bankowych, ale też pozwala dostać się do telefonu czy dokonać istotnych zmian w urządzeniach, z których korzystamy i na których zgromadzone są nasze dane.
Zobacz także:
Dla ułatwienia eliminacji kodów, które mogłyby zostać szybko złamane, powstała specjalna lista wyróżniająca PIN-y najczęściej używane i tym samym — najłatwiejsze do odgadnięcia. Lista została stworzona na podstawie analizy gigantycznego zbioru informacji o kodach PIN chroniących dostępu do kont bankowych i innych danych. Baza danych, która stanowiła podstawę analizy, opiewa na ponad 7 mln kodów. Informacje te zostały pozyskane poprzez zbadanie haseł i kodów, które ujawnione zostały w wyniku ataku hakerskiego i innych wycieków.
Lista 20 kodów PIN, które najłatwiej złamać
Zestawienie przygotował nieżyjący już ekspert — Nick Berry z Data Genetic. Spośród milionów numerów PIN, które wyciekły do sieci, wybrał te, które powtarzały się najczęściej. Przygotowana lista zawiera 20 najmniej bezpiecznych kodów PIN w kolejności od najłatwiejszego do złamania. Jak się okazuje, numery te stanowiły niemal 30% wszystkich przeanalizowanych numerów, jakie wyciekły do sieci. To z kolei świadczy o tym, że pomimo przetaczającej się przez świat fali cyberprzestępstw i coraz bardziej wyrachowanych sposobów na dokonywanie oszustw nadal najczęściej stosowanymi kodami są te najprostsze.
Oto najczęściej stosowane kody PIN:
- 1234,
- 1111,
- 0000,
- 1212,
- 7777,
- 1004,
- 2000,
- 4444
- 2222,
- 6969,
- 9999,
- 3333,
- 5555,
- 6666,
- 1122,
- 1313,
- 8888,
- 4321,
- 2001,
- 1010.
Oszuści nierzadko, chcąc złamać kod, wykorzystują metodę prób i błędów, jednak nawet w przypadku tak prostego rozwiązania są w stanie odgadnąć hasło, zwłaszcza jeśli jest ono złożone z łatwej do ustalenia sekwencji cyfr. Zdecydowanie gorzej, jeśli korzystają ze specjalnych oprogramowań. Wtedy szansa cyberprzestępcy na złamanie hasła wzrasta. Dlatego też warto wiedzieć, jakie kody PIN są najlepszym zabezpieczeniem.
Jaki kod PIN jest trudny do złamania?
Powyższe dane powinny dać do myślenia. Warto też uzmysłowić siebie, że w 4-cyfrowym kodzie PIN istnieje 10 tys. unikalnych kombinacji hasła, możliwości jest więc sporo. Analogicznie do listy łatwych do złamania kodów PIN, pojawiło się też zestawienie haseł, które powtarzały się najrzadziej, przez co były dużo lepszym zabezpieczeniem do konta czy telefonu. Oczywiście lista ta powinna stanowić jedynie drogowskaz, inspirację, jak ustalać kod PIN, nie należy korzystać z kodów na niej umieszczonych, ponieważ — jak łatwo się domyślić — są one doskonale znane, również cyberprzestępcom.
Najrzadziej stosowane numery PIN:
- 8557,
- 8438,
- 9539,
- 7063,
- 6827,
- 0859,
- 6793,
- 0738,
- 6835,
- 8093.
Jak widać, unikalne kody PIN są zestawieniem różnych cyfr, których nie łączy żadna określona kolejność. Taki kod jest oczywiście niełatwy do zapamiętania, ale zwiększa szanse na bezpieczne przechowywanie pieniędzy czy danych. Eksperci, analizując powyższe dane, wysnuli wniosek, że w przypadku kombinacji mało skomplikowanych, cyberprzestępca jest w stanie złamać kod już po kilku próbach. Dlatego nie poleca się stosowania haseł, gdzie cyfry powtarzają się i ustawione są koło siebie. To samo dotyczy stosowania tej samej cyfry trzy lub cztery razy w jednym haśle. Ponadto kod PIN nie powinien nawiązywać do daty urodzin, rocznicy czy innego wydarzenia danej osoby. W przypadku wycieku danych wszystkie takie informacje mogą zostać udostępnione, co ułatwi złamanie kodu PIN. Specjaliści polecają również, by kod PIN zmieniać regularnie, co dodatkowo wzmocni linię obrony przed potencjalnymi oszustami.