Główny Inspektorat Farmaceutyczny to instytucja państwowa, która nadzoruje kontrolę nad wytwarzaniem i obrotem produktów leczniczych w Polsce, co ma na celu zabezpieczenie bezpieczeństwa pacjentów. GIF jest powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia. To właśnie GIF przekazuje nam bieżące informacje między innymi na temat wycofanych z obrotu leków. Warto śledzić te komunikaty, aby upewnić się, że nie stosujemy leków, które nie nadają się do użycia. 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ma za zadanie między innymi wycofywać i wstrzymywać produkty lecznicze stosowane na przykład w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach i aptekach. W przypadku, gdy stwierdzi, że dany produkt jest niedopuszczony, niedozwolony lub nie spełnia wymagań jakościowych, GIF może wstrzymać lub wycofać produkt z hurtowni farmaceutycznych i aptek ogólnodostępnych. Dodatkowo GIF kontroluje zezwolenia na prowadzenie apteki, hurtowni farmaceutycznej, a także kontroluje wytwarzanie produktów leczniczych i reklamy leków.

Zobacz także:

Leki wycofane z obrotu przez GIF. Sprawdź, czy masz je w swojej apteczce

Z obrotu zostały wycofane dwa popularne leki. Jeden z nich stosowany jest na ból gardła w formie tabletek do ssania, a drugi z nich to lek na nadciśnienie. Okazuje się, że oba nie spełniały wymagań jakościowych.

W przypadku pierwszego z nich - Faringanu - chodzi o:

  • opakowanie 10 tabletek, GTIN 05909991486259,
  • opakowanie 18 tabletek, GTIN 05909991486228,
  • opakowanie 20 tabletek, GTIN 05909991486242,
  • opakowanie 27 tabletek, GTIN 05909991486235. 

Wykazano, że Faringan nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych. Badania przeprowadził pod tym kątem Narodowy Instytut Leków. W decyzji GIF-u możemy przeczytać, że badanie dało wynik negatywny w zakresie parametru zawartości benzokainy oraz w zakresie parametru odporność tabletek na ścieranie, czego konsekwencją było orzeczenie o niespełnianiu przez ten produkt przewidzianych dla niego wymagań jakościowych.

Informację na ten temat zamieścił Główny Inspektorat Farmaceutyczny na portalu X:

Drugi z leków - Symibace - lek na nadciśnienie, okazał się przekroczyć limit specyfikacji w zakresie zanieczyszczenia B, co potwierdził podmiot odpowiedzialny.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zamieścił na ten temat wpis na portalu X:

Inne leki wycofane przez GIF w ostatnim czasie

Faringan i Symibace to nie jedyne leki wycofane przez GIF w ostatnim czasie. Do tej grupy należą również:

  • Vabysmo - produkt leczniczy stosowany w celu leczenia zaburzeń oka u dorosłych (leczy m.in. neowaskularną (wysiękową) postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem; zaburzenia widzenia spowodowanymi cukrzycowym obrzękiem plamki); 
    w blistrach leku zidentyfikowano pęknięcia, z powodu których sterylność igieł nie może być zagwarantowana;
  • Monover - lek stosowany przy leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza; w jednej z fiolek wykryto widoczny kawałek szkła o wielkości około 1 cm, który przemieszczał się w roztworze.

Co zrobić, jeśli posiadasz zakazane leki w domu?

To bardzo ważna kwestia. Co najważniejsze, jeśli te leki znajdują się w twojej apteczce, nie powinieneś ich stosować. To może stworzyć realne zagrożenie dla twojego zdrowia. Co w takim razie zrobić z lekami wycofanymi z obrotu? Nie powinno się wyrzucać ich do kosza. Zaleca się, aby leki wycofane z obrotu, tak samo jak leki przeterminowane albo takie, z których już nie korzystamy, zwrócić do apteki. Dzięki temu pozbywamy się leków w bezpieczny sposób.