Nawóz do piwonii nie musi kosztować fortuny. Można go zrobić zarówno z odpadów domowych, jak i tych pochodzących z gospodarstwa rolnego. Jedne i drugie są w stanie dostarczyć piwoniom składniki odżywcze, które pobudzą je do wzrostu. Wyjątkowo skuteczny jest pewien nawóz, choć jego zapach może zniechęcić. Jednak gdy już wiemy, co może zrobić dla piwonii, spojrzymy na niego nieco łaskawszym okiem. A przynajmniej ja to zrobiłem!

Jak wykorzystać obornik bydlęcy, by zrobić nawóz do piwonii?

Możemy go dostać zarówno w granulkach, jak i w formie gnojówki. W obydwu przypadkach zawiera ogromną ilość fosforu i potasu, składników pobudzających produkcję pąków. Nawożenie piwonii obornikiem bydlęcym sprawi, że będą szybciej kwitły – najskuteczniejszy jest ten dobrze przekompostowany. Możemy również wybrać granulowany i rozsypać go wokół roślin, by wymieszał się z ziemią.

Zobacz także:

Przygotowanie nawozu z obornika nie jest skomplikowane. Wkładamy go do dużego pojemnika i dolewamy wodę w stosunku 1:3. Później odstawiamy na tydzień, okrywając wcześniej przewiewnym materiałem – by mógł fermentować, powinien stać w ciepłym i zacienionym miejscu. Następnie zdejmujemy przykrycie i mieszamy nawóz. Zanim położymy go na piwonię, rozcieńczmy go, by nie uszkodził korzeni.

Nawóz należy aplikować co 3-4 tygodnie. Zaczynamy już w marcu, a kończymy w czerwcu. Warto uważać, by obornik nie dotykał łodyg liści – w przeciwnym wypadku może zakazić roślinę.

Do nawożenia piwonii sprawdzi się także obornik kurzy

Tak jak obornik bydlęcy, tak i ten kurzy zawiera również dużą ilość fosforu i potasu. Co więcej, można nim nawozić nie tylko piwonie, ale też warzywa, krzewy i drzewa owocowe. Źle znoszą go m.in. sukulenty, które wolą uboższą glebę, a nadmierne nawożenie niszczy ich korzenie. Obornikiem kurzym nie należy nawozić lawendy, aby jej liście nie wzrosły nadmiernie kosztem kwitnienia.

Najlepiej stosować łagodniejszy dla roślin kompostowany obornik. Surowy może uszkodzić korzenie i okazać się zbyt mocny – dlatego wcześniej wskazane jest poddanie go procesowi kompostowania. Wystarczy niewielką ilość obornika rozsypać na górnej warstwie podłoża i obficie podlać.

Jak jeszcze dbać o piwonie po zimie?

Z nowych pędów piwonii należy usunąć martwe resztki roślin i chwasty. By przyspieszyć jej wzrost, roślina musi być obficie podlewana, szczególnie gdy pogoda jest bezdeszczowa. W fazie tworzenia kwiatów i następnie kwitnienia musi mieć dostęp do wody. Jeśli gleba jest delikatnie wilgotna, podlewanie nie jest potrzebne. Piwonie przeważnie nawozi się 2-3 razy w roku, zaczynając w kwietniu. Oprócz wspomnianych oborników często stosowanym nawozem jest mocznik.