„Mieszkanie dla absolwenta” do tej pory było programem skierowanym do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności i w jego ramach PEFRON pomagał uzyskać dofinansowanie do wynajmu mieszkania na okres poszukiwania pracy i rozpoczęcia zatrudnienia. Inaczej jest w Białymstoku. Tam 18 września 2023 r. Rada Miasta Białystok uchwaliła realizację programu „Mieszkanie dla absolwenta”, który skierowany jest do najlepszych studentów i absolwentów uczelni wyższych, a jego celem jest zahamowanie trendu odpływu młodych ludzi na zewnętrzne rynki pracy. Miasto chce zatrzymać lub przyciągnąć ich do Białegostoku, zapewniając im dostęp do mieszkania na korzystnych warunkach. Pod koniec października pierwsze osoby dostały klucze do nowych mieszkań.
Cztery ściany za wysoką średnią. W Białymstoku działa nowatorski program
To pierwsza edycja nowatorskiego programu, ale cieszy się dużą popularnością. Do Zarządu Mienia Komunalnego zgłosiło się 131 osób, a spośród nich 120 spełniło wymagane kryteria. Nowi lokatorzy zamieszkają w nowym 8-klatkowym budynku, w którym jest 186 lokali mieszkalnych o pow. od 25 do 58 mkw. Znajduje się tam 90 mieszkań jednopokojowych, 78 mieszkań dwupokojowych i 18 mieszkań trzypokojowych. Każde ma dodatkowo komórkę lokatorską. Do dyspozycji mieszkańców są również 242 miejsca parkingowe. Jak przekazuje portal bialystok.pl, miasto ma już pozwolenie na budowę kolejnych trzech budynków, by program mógł być kontynuowany.
Zobacz także:
Jest to pomysł nowatorski w skali kraju i bardzo się cieszę, że ta inicjatywa została zrealizowana. O to nam chodziło, aby młodzi ludzie zostawali w Białymstoku, aby w tym mieście pracowali. Wspólnie z władzami naszych uczelni będziemy również w ten sposób budować akademickość Białegostoku. Wszystkim lokatorom życzę, aby mieszkało się tu jak najlepiej – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, cytowany przez portal bialystok.pl.
Ceny wynajmu w ramach programu będą zdecydowanie niższe niż na rynku komercyjnym. Ponadto same mieszkania są przygotowane pod klucz, a więc posiadają już wykończone ściany, podłogi, kuchnie i łazienki. Nie trzeba tym samym ponosić wysokich kosztów, wynoszących nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, żeby dostosować czy wykończyć lokum. Jak zapowiadał Andrzej Ostrowski, dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego, ceny najmu będą takie jak w innych mieszkaniach komunalnych. W przypadku umowy na czas nieokreślony koszt metra kwadratowego wynieść ma 12-13 zł, a więc mieszkanie o metrażu sięgającym 40-50 metrów z opłatami kosztować będzie ok. 1000 zł.
„Mieszkanie dla absolwenta” w Białymstoku. Warunki skorzystania z programu
Oferta wsparcia mieszkaniowego skierowana jest do studentów (do 35 r.ż.) ostatniego roku uczelni wyższych ze średnią ocen z ostatniego roku akademickiego wynoszącą co najmniej 4,5 (rekomendowanych przez rektora uczelni lub osobę przez niego upoważnioną) oraz do absolwentów uczelni wyższych, którzy ukończyli studia ze średnią co najmniej 4,5. Ponadto osoby ubiegające się o lokum w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta” muszą być mieszkańcami Białegostoku. Również miejscem świadczenia przez nich pracy (na podstawie umowy o pracę) musi być Białystok. Dodatkowo wymagane jest nieposiadanie własności lub współwłasności, spółdzielczego prawa do lokalu lub budynku mieszkalnego, prawa do lokalu wchodzącego w skład zasobów TBS, bądź najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Białystok.
Dla przyszłych mieszkańców nowych mieszkań przygotowano lokale w nowopowstałych budynkach zlokalizowanych przy ul. Depowej w Białymstoku. Mieszkania te wynajmowane są wyłącznie na czas trwania stosunku pracy na terenie Białegostoku. Założenia programu przewidują jednak pewien wyjątek. W przypadku, gdy okres najmu trwa nieprzerwanie 10 lat, umowa, która została zawarta na czas trwania stosunku pracy, przedłuża się na czas nieoznaczony. Najemcy zobowiązani będą wtedy do dostarczenia aktualnego zaświadczenia o pozostawaniu w stosunku pracy na terenie Białegostoku w terminie do dnia 31 maja każdego roku.
Beneficjentami programu mogą być osoby, które kończyły studia na uczelniach w całej Polsce. W tym roku najwięcej zgłoszeń otrzymano od studentów i absolwentów Uniwersytetu w Białymstoku – 55 osób, Politechniki Białostockiej – 35 osób i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – 13 osób. Niemniej mieszkania z programu zajmą też studenci i absolwenci takich uczelni, jak np. Uniwersytet Jagielloński, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuk Pięknych (Łódź), Wyższa Szkoła Policji (Szczytno), Akademia Muzyczna (Kraków).