Dbałość o bezpieczeństwo naszych danych to bardzo ważna sprawa, jeśli zależy nam na tym, aby nikt nie wykorzystał ich w niebezpieczny dla nas sposób. Oszuści szukają bowiem możliwie najsprytniejszych sposobów, aby wzbogacić się naszym kosztem. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie wszelkich dostępnych sposobów, które pozwolą nam uniknąć sytuacji narażających nas na potencjalne straty. Bardzo rozsądnie postąpiła pewna mieszkanka Cieszyna, której poczynione kroki mogą nam służyć za przykład.
Udaremnione oszustwo
Często docierają do nas komunikaty dotyczące oszustw, których dokonują przebiegli przestępcy. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy, trzeba mieć się na baczności i uważać między innymi na to, w jaki sposób udostępniamy nasze dane. Istnieją zabezpieczenia, które warto mieć na uwadze, jeśli nie chcemy paść ofiarą kradzieży danych i wykorzystania ich na przykład do wzięcia kredytu w naszym imieniu. Roztropnością wykazała się mieszkanka Cieszyna, która w porę zadbała o bezpieczeństwo swoich danych. Poinformowała o tym w komunikacie cieszyńska policja. Okazuje się, że przestępcy wykradli jej dane osobowe. Używając ich, podjęli próbę wyłudzenia kredytów na kwotę ponad 19 tysięcy złotych. Działanie to zostało jednak udaremnione ze względu na to, że kobieta zastrzegła wcześniej swój PESEL. Dostała informację na temat usiłowania przestępstwa, a oszustom nie udało się narazić jej na utratę pieniędzy.
Zobacz także:
Jak zastrzec swój PESEL?
Opisana sytuacja pokazuje, jak ważne jest zastrzeżenie PESEL-u. Warto się nad tym pochylić, tym bardziej że jest to banalnie proste. Mogą to zrobić osoby, które posiadają numer PESEL i są pełnoletnie. Numer ten można zastrzec na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest skorzystanie z aplikacji mObywatel. W tym celu wystarczy otworzyć aplikację, a następnie z zakładki „Usługi” wybrać opcję „Zastrzeż PESEL”. Po wykonaniu tego kroku zaznacz pole „Zastrzeż PESEL”. Opcja ta jest bezpłatna i będzie zrealizowana od razu. W podobny sposób możesz cofnąć zastrzeżenie. Trzeba jednak pamiętać, że po każdym wycofaniu zastrzeżenia PESEL-u nie można skorzystać z usługi przez 30 minut.
Jeśli nie używasz mObywatela, możesz zastrzec swój PESEL również w urzędzie. W takiej sytuacji obywatele polscy muszą mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Od cudzoziemców wymaga się natomiast okazania dokumentu podróży cudzoziemca lub dokumentu, który potwierdza tożsamość lub obywatelstwo. W przypadku obywateli Ukrainy bądź takich, którzy pozostają w związku małżeńskim z obywatelem Ukrainy bez obywatelstwa ukraińskiego i posiadają numer PESEL ze statusem UKR lub nie mają żadnego z wyżej wymienionych dokumentów, oczekuje się wylegitymowania się innym dokumentem, który posłużył do ustalenia tożsamości przy nadawaniu statusu UKR. Poza tym, osoba, która chce zastrzec PESEL w urzędzie, musi także przygotować wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL. Adekwatnie należy postąpić w przypadku woli cofnięcia zastrzeżenia.
Kiedy należy cofnąć zastrzeżenie?
Warto zastrzec swój PESEL ze względu na to, że od 1 czerwca instytucje finansowe są zobowiązane do weryfikowania, czy numer PESEL jest zastrzeżony na przykład podczas zawierania umowy kredytu lub pożyczki. Ma to uchronić nas przed próbami zaciągnięcia zobowiązania finansowego w naszym imieniu. Należy pamiętać, że zastrzeżenie PESEL-u nie uniemożliwia nam takich czynności, jak na przykład zrealizowanie recepty w aptece, rejestracja do lekarza czy też załatwienie sprawy urzędowej lub wzięcie udziału w wyborach. Są jednak sytuacje, w których musimy cofnąć zastrzeżenie. Dotyczy to:
- sytuacji, w których chcemy zaciągnąć kredyt lub pożyczkę;
- dokonywania zakupu na raty;
- otwierania nowego rachunku bankowego;
- wypłacania z banku kwoty powyżej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest to 12 900 złotych);
- podpisywania aktu notarialnego dotyczącego nieruchomości;
- otrzymania kopii karty SIM.