Azalie to przepiękne rośliny, które potrzebują odpowiedniego nawożenia. Zamiast jednak kupować drogie, specjalistyczne nawozy, warto pochylić się nad domowymi sposobami na nawożenie kwiatów. Nawóz wykonany z fusów z kawy to sposób na wykorzystanie resztek z domu w ogrodzie.
Nie wyrzucaj resztek. To najlepszy domowy nawóz do azalii
Azalie to przepiękne kwiaty, które znajdują coraz większe grono zwolenników. Charakteryzują się one intensywną barwą i obfitym kwiatostanem utrzymującym się od kwietnia do czerwca. Aby jednak podziwiać je w pełnej okazałości, należy o nie odpowiednio zadbać. Wielu ogrodników zapomina o tym, że są to rośliny kwasolubne, które do prawidłowego wzrostu potrzebują żyznych, dobrze przepuszczalnych gleb o odczynie kwaśnym. Ponadto azalie powinny być uprawiane w półcieniu. Krzewy te nie lubią przesuszania, dlatego zadbanie o odpowiednie ściółkowanie i nawożenie będzie tutaj niezbędne.
Zobacz także:
Azalia doniczkowa ma te same preferencje i potrzeby, tym samym więc nie powinna stać w pełnym słońcu (ale powinna mieć zapewnioną dużą ilość światła), nie powinna też być nadmiernie podlewana — najlepiej robić to poprzez zanurzenie doniczki w pojemniku z wodą. To samo tyczy się gleby, dlatego też do nawożenia azalii polecane są fusy z kawy. Ich właściwości użyźniania gleby, zatrzymywania wody oraz zakwaszania gleby to coś, czego potrzebują uwielbiane azalie.
Nawóz z fusów z kawy. Dlaczego warto go stosować?
Domowy nawóz do azalii nie musi kosztować kroci. Ten wykonamy bez problemu z fusów z kawy. Środek ten jest niezwykle skuteczny, a przy tym śmiesznie tani – zwykle przecież fusy wyrzucamy do kosza, traktując je jako bezużyteczne resztki kuchenne. Tymczasem są one pełne prozdrowotnych związków dla naszych roślin. Zawierają one między innymi:
- azot – wspomagający wzrost liści i pędów;
- potas – wzmacniający odporność roślin i poprawiający kwitnienie;
- fosfor – wspierający rozwój korzeni i kwiatów;
- mikroelementy – zawierający magnez, wapń i inne składniki odżywcze.
Ponadto nawóz z fusów z kawy przyczynia się do poprawienia struktury gleby, spulchniając ją i zatrzymując w niej wilgoć. Jest to szczególnie przydane na podłożach gliniastych i zbitych. Ponadto naturalnie lekko kwaśny odczyn fusów z kawy odstrasza ślimaki i mrówki i przyczynia się do zakwaszenia podłoża, co jest korzystne dla wielu gatunków roślin. Jego użycie jest banalnie proste – wystarczy rozsypać wilgotne fusy pod azalią i wymieszać je z ziemią.
Czym nawozić azalie? Nie tylko fusy z kawy
Jak wspomniano, azalie preferują żyzne gleby. Niestety ziemia w ogrodach wielu z nas pozostawia sporo do życzenia. To jednak jeszcze nie powód, aby odpuszczać sobie uprawę azalii. Wystarczy zastosować wspomniany nawóz z fusów z kawy lub pokusić się o użycie bardziej wymagającego w przygotowaniu odpowiednika, aby cieszyć się pięknymi krzewami w każdym sezonie.
Z pomocą przychodzi inny domowy specyfik, którym jest kompost. Nawóz ten stworzyć możemy z resztek konsumpcyjnych. Wiele osób wykorzystuje do tego celu obierki z warzyw czy owoców, mieszając je w kompostowniku ze skorupkami jajek, czy nawet z fusami z kawy. Im bardziej „bogata” w odpadki mieszanka, tym bardziej bogaty będzie nasz kompost. Miłośnicy roślin ten domowy nawóz nie bez powodu nazywają „czarnym złotem ogrodników”. To środek niezwykle bogaty w prozdrowotne właściwości, których próżno poszukiwać nawet w specjalistycznych nawozach.
Kiedy nawozić azalie?
Skoro znacie już najbardziej popularne domowe nawozy do azalii, pora zastanowić się nad tym, kiedy należy je nawozić. Istnieją 3 terminy, o których warto pamiętać:
- Wiosna – wiosną zaleca się nawożenie azalii na początku sezonu wegetacyjnego. Przypada to od marca do maja. Wówczas zastosowanie nawozu bogatego w azot, fosfor i potas (na przykład fusów z kawy) wspomoże rozwój rośliny i jej kwitnienie.
- Po okresie kwitnienia – w okresie tym należy przeprowadzić drugie nawożenie. Ma ono na celu odbudowę rośliny po intensywnym dla niej czasie. Nawożenie stymuluje również rozwój nowych pędów. Zaleca się użycie nawozu z dużą ilością azotu. Tego typu prace przeprowadzamy na przełomie maja i czerwca, mniej więcej 2-3 tygodni po zakończeniu kwitnienia krzewu.
- Lato – latem koniecznie należy ponowić nawożenie azalii, aby przygotować krzew przed zimą. Pracę te wykonujemy maksymalnie do połowy sierpnia, a jej celem jest wzmocnienie rośliny. Po tym terminie nie należy już nawozić krzewu, ponieważ może mu to tylko i wyłącznie zaszkodzić.