Odpady cmentarne, tj. znicze, zużyte sztuczne kwiaty, zaliczane są do odpadów komunalnych. Tym samym więc podlegają selektywnemu zbieraniu w podziale na: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, bioodpady. Powinniśmy wziąć to sobie do serca, bo dane nie są optymistyczne. Jak ocenia Stowarzyszenie „Polski Recykling”, rocznie przez polskie cmentarze przewija się od 100 do nawet 120 tys. ton odpadów, które w większości nie są segregowane. I nie chodzi o rezygnację z tradycji, a odpowiednie segregowanie śmieci i po prostu umiar.

Obowiązkowa segregacja odpadów cmentarnych

Odpady cmentarne są różnorodne, wykonane z wielu tworzyw i słusznie ich segregacja może budzić wątpliwości. Większość elementów dekoracyjnych grobów nie nadaje się do recyklingu, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z odpadem złożonym z połączonych ze sobą wielu materiałów. Znicz może mieć przytwierdzone plastikowe elementy, plastikowe wkłady są pobrudzone woskiem, a co ze sztucznymi kwiatami? To plastik czy tekstylia?

Zobacz także:

Segregowanie śmieci jest obowiązkowe i obejmuje całą Polskę, a więc również cmentarze. Niestety, jak każdy zauważył, nie wszystkie cmentarniane śmietniki wyposażone są w kontenery umożliwiające segregację śmieci na tworzywa sztuczne, szkło, bioodpady, papier i śmieci zmieszane. Na niektórych jest wyznaczony jeden wielki kontener na wszystkie śmieci, inne nekropolie nie posiadają żadnych śmietników, a osoby odwiedzające groby śmieci muszą zabrać ze sobą. Jak więc jest z tym obowiązkiem segregowania? Chodzi o to, że ten dotyczy cmentarzy komunalnych, a więc zarządzanych przez samorząd. Oczywiście cmentarze, które są pod opieką kościołów, również powinny zorganizować odbiór odpadów. Niekiedy zajmują się tym prywatne firmy, z którymi proboszcz jako zarządca cmentarza ma podpisaną umowę, ale wtedy zazwyczaj pojawia się tylko kubeł na odpady zmieszane.

Do jakiego kontenera wyrzucić szklany znicz?

Wybór odpowiedniego pojemnika na szklany znicz wydaje się wyborem najłatwiejszym, bo mamy do czynienia ze szkłem, więc siłą rzeczy takie odpady z przyzwyczajenia wyrzucamy do niebieskich pojemników. W przypadku zniczy jednak sprawa wygląda nieco inaczej. Znicze zalane woskiem, gdzie wewnątrz znajdować się mogą wytopione resztki, nie powinny trafiać do pojemników na odpady szklane, a zmieszane. Podobnie jest ze zniczami, które mają trwale przymocowane elementy z innych tworzyw, najczęściej z plastiku. Takie również powinny wylądować w czarnym kontenerze.

A co, jeśli mamy do czynienia z czystym szklanym zniczem, bez dodatkowych plastikowych dekoracji i wytopioną parafiną w środku? W tej sytuacji również nie wyrzucamy go do niebieskiego kontenera ze szkłem. Znicze bowiem wykonane są z innego rodzaju szkła niż słoiki czy butelki. To szkło, które zawiera w sobie różne domieszki i ma inną temperaturę topnienia niż zwykłe szkło opakowaniowe. Z tego powodu szklane znicze wyrzucać należy do odpadów zmieszanych. Niemniej jeszcze lepszym wyjściem jest wykorzystywanie takich zniczy wielokrotnie lub oddawanie ich do zniczodzielni.

Zniczodzielnie to regały lub stojaki, na których możemy pozostawić zużyte znicze, pod warunkiem że nie są one zniszczone. W zniczodzielni można zostawić pełne znicze, osłony do zniczy lub nowe wkłady. Szklany znicz po wypaleniu wystarczy umyć i pozostawić na regale. Dzięki temu osoby, dla których zakup znicza jest dużym wydatkiem, mogą skorzystać z lampki pozostawionej przez kogoś innego — informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jak segregować odpady cmentarne?

Segregacja odpadów na cmentarzu dotyczy nie tylko zniczy, ale też wielu innych i bardzo problematycznych elementów dekoracji. Dobrze jest poznać te zasady, by nie przyczyniać się do powstawania na nekropoliach gór śmieci, które zwykliśmy obserwować po 1 listopada.

  1. Znicze plastikowe, ceramiczne i gliniane powinny trafić do odpadów zmieszanych.
  2. Tradycyjne wkłady do zniczy są zazwyczaj zabrudzone woskiem i nie nadają się do recyklingu, dlatego należy wyrzucić je do kontenera na odpady zmieszane. Są jednak od tego wyjątki, ponieważ niektóre cmentarze zaznaczają w regulaminie segregacji, by plastikowe wkłady wyrzucać do kontenera żółtego.
  3. Znicze LED należą do elektroodpadów (czyli odpadów niebezpiecznych). Należy je wyrzucić do specjalnego pojemnika na elektroodpady, oddać do PSZOKu lub do punktów handlowych prowadzących zbiórkę elektroodpadów. Z kolei zużyta bateria powinna wylądować w specjalnym pojemniku na baterie.
  4. Cięte kwiaty należy wyrzucić do kosza na odpady bio, ale wcześniej powinno się oddzielić od nich celofan, wstążki i inne dodatki w tworzywa sztucznego, które powinny trafić do żółtego pojemnika na plastik i metal. Uwaga: wstążki z tkaniny powinny trafić do odpadów zmieszanych.
  5. Sztuczne kwiaty należy wyrzucać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.
  6. Chcąc wyrzucić chryzantemę, wcześniej należy oddzielić doniczkę (żółty pojemnik), odłamać gałązki (odpady bio), a pozostałą ziemię z korzeniami wyrzucić do czarnego pojemnika.
  7. Folia, metalowe wieczka i plastikowe podstawki ze zniczy wrzucamy do odpadów z metali i z tworzyw sztucznych, czyli do żółtego pojemnika (lub kontenera odpowiednio opisanego).