W ostatnich latach Polacy coraz częściej i chętniej sięgają po tradycyjne staropolskie przepisy kulinarne, zwłaszcza te, które przypominają smakiem beztroskie lata dzieciństwa. I tak dzieje się również w przypadku klasycznego sernika, który jest uwielbiany przez niemal każdego łasucha. Choć na stronach internetowych można znaleźć tysiące receptur dotyczących procesu przygotowania tego popularnego ciasta, to wielu użytkowników z pewnością zastanawia się, w jaki sposób wybrać przepis, który zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia. W tym przypadku warto bliżej przyjrzeć się tej wyjątkowej recepturze, którą stosowały nasze babcie. Dzięki niej, sernik będzie puszysty, nie pęknie i nie opadnie po wyjęciu z piekarnika. A wszystko za sprawą sekretnego i dość nietypowego składnika jakim są ziemniaki.

Dlaczego do sernika dodaje się ziemniaki?

Dodawanie ziemniaków do masy serowej przed upieczeniem ciasta sięga prastarych receptur kuchni polskiej. Wówczas gospodyniami w Polsce kierowała głównie oszczędność, ponieważ dorzucenie do deseru kilku ziemniaków pozwalało na zakup mniejszej ilości białego sera. Było to niezwykle istotne, zwłaszcza ze względu na ograniczenie dostępności niektórych towarów, a wykorzystanie tego, co powszechnie dostępne i tanie.

Zobacz także:

Prastarą recepturę doceniono jednak dopiero po kilkudziesięciu latach, kiedy okazało się, że dodanie kilku ziemniaków do masy nie musi być wyłącznie kwestią oszczędności, ale także wzmocnienia smaku i ulepszenia konsystencji deseru. Po dodaniu określonej ilości tych warzyw sernik stawał się bardziej wilgotny, a co więcej, zachowywał świeżość na dłużej. 

Jak przygotować staropolski sernik z dodatkiem ziemniaków?

Przygotowanie sernika staropolskiego z dodatkiem ziemniaków jest niezwykle proste i w praktyce nie różni się znacznie od zwykłego przepisu na ten wyjątkowy deser. To sprawia, że przepis może przygotować każdy, bez względu na posiadane umiejętności kulinarne. Jednak aby ciasto mogło cieszyć bliskich i królować na stołach w świątecznym czasie, należy najpierw przygotować odpowiednie składniki.

Do przygotowania spodu sernika będzie potrzebne:

  • 100 g mąki pszennej
  • 50 g masła
  • 1 jajko
  • 50 g cukru pudru
  • 2 łyżki gęstej śmietany
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia

Po zgromadzeniu niezbędnych składników na spód sernika, należy również przygotować produkty do przygotowania masy serowej:

  • 500 g twarogu mielonego
  • 3 średniej wielkości ugotowane ziemniaki
  • 100 g masła
  • 250 g cukru pudru
  • 5 jajek
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka mąki
  • w zależności od preferencji można dodać garść rodzynek lub 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczy

Kiedy udało ci się zebrać składniki na spód i masę ciasta, należy dodatkowo pomyśleć o końcowej dekoracji sernika. Do jej wykonania będzie ci potrzebna ulubiona czekolada. Opcjonalnie możesz dodać posiekane orzechy, wiórki kokosowe lub udekorować ciasto świeżymi owocami.

Jak krok po kroku wykonać sernik staropolski z ziemniakami?

Po zgromadzeniu wszystkich składników do ciasta, rozpocznij przygotowania od wyrobienia spodu. W misce lub innym naczyniu wymieszaj mąkę i proszek do pieczenia, a następnie dodaj masło, cukier puder i jajko wymieszane ze śmietaną. Dokładnie połącz wszystkie składniki, a następnie wsadź do lodówki na pół godziny. Po tym czasie wyjmij przygotowaną masę, rozwałkuj ją na cienki placek i starannie wyłóż na przygotowaną formę wyłożoną papierem do pieczenia. Nakłuj widelcem, włóż do piekarnika, a następnie piecz w 180 stopniach przez około 20 minut. 

Następnie zabierz się za przygotowanie masy serowej. Ugotowane ziemniaki obierz ze skóry, a następnie przeciśnij przez praskę i poczekaj aż wystygną. Masło utrzyj z cukrem pudrem, a następnie stopniowo dodawaj żółtko, twaróg i ostygnięte ziemniaki, jednocześnie mieszając całą masę.

Dodaj proszek do pieczenia i mąkę, a jeśli lubisz, również rodzynki i skórkę pomarańczową. Białka ubij na sztywno i dodaj do przygotowanej masy serowej. Całość wylej na upieczony wcześniej spód i piecz jeszcze przez około godzinę w 180 stopniach. W momencie, gdy sernik ostygnie możesz zabrać się za dekorowanie. Ten wyjątkowy przepis z pewnością sprawi, że rodzina nie będzie mogła powstrzymać się przed każdym dodatkowym kawałkiem.