To właśnie w „polskich Atenach” powstało pierwsze muzeum. Do dziś miasto zachwyca swoją urodą, a piękne budowle oraz urokliwy park, są świetnymi miejscami na rodzinną wycieczkę. To właśnie w tym miejscu na przełomie XVII i XIX w. rodzina Czartoryskich stworzyła centrum życia kulturalnego, politycznego i towarzyskiego. Które miasto ukrywa się pod tą nazwą?
Puławy, czyli „polskie Ateny”
Puławy łatwo znaleźć na mapie. Leżą w województwie lubelskim, a dokładniej nad Wisłą. Oprócz malowniczego położenia i cennych zabytków architektonicznych jest to miasto będące ośrodkiem przemysłowym. Do najciekawszych atrakcji Nowej Aleksandrii zaliczają się:
Zobacz także:
Zespół pałacowo-parkowy
To właśnie dzięki niemu Puławy są najbardziej znane. Jest to zespół pałacowo-parkowy, utrzymany w stylu angielskim. Pomysłodawczynią była Izabela Czartoryska. Park powstał na przełomie XVII i XIX w., podczas zaborów. O Puławach mówi się, że to ostoja polskości – w tym mieście kultura rozwijała się najprężniej. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzi Pałac Czartoryskich, mieszczący w sobie Muzeum Czartoryskich. Można tam zobaczyć m.in. kamienną salę balową, salę rycerską i barokową klatkę schodową.
Świątynia Sybilli
Uznawana jest za najważniejszy obiekt Puław. Ma kształt rotundy. Wewnątrz niej znajdują się dwie okrągłe sale, wzorowane na architekturze antycznej – jedną z nich jest świątynia Westy. To właśnie tam Izabela Czartoryska przechowywała pamiątki rodzinne.
Altana Chińska
Znajduje się w Parku Czartoryskich. Dawniej parzono w niej herbatę i spotykano się w celach towarzyskich. Altana Chińska jest najstarszym obiektem na tym terenie. Wartym odwiedzenia jest także Domek Aleksandryjski, wybudowany dla cara Aleksandra I. Obiekt wykonano w stylu klasycystycznym. Obecnie mieści się w nim Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta. Przed zwiedzaniem warto zapoznać się z ofertą edukacyjną Muzeum Czartoryskich – można skorzystać w nim z lekcji edukacyjnych, wykładów i warsztatów.
Kulturalne wydarzenia w Puławach. Gdzie się odbywają?
Kulturalne wydarzenia w Puławach mają miejsce przeważnie w kompleksie pałacowo-parkowym, czyli w Pałacu Czartoryskich, Świątyni Sybilli i w Muzeum Czartoryskich. Po całodziennym zwiedzania Puław wieczorem warto tu wrócić, by móc rozkoszować się wyjątkowymi prezentacjami dotyczącymi historii miasta i jego zabytków.
Miłośnicy kultury z pewnością będą chcieli odwiedzić „Dom Chemika”. To właśnie tam odbywają się występy grup kabaretowych, stand-uperów i spektakle teatralne. „Dom Chemika” jest obecnie kulturalnym sercem Puław. Organizowane są tam imprezy cykliczne np.
- Teatralne Lato,
- Puławskie Lato Bluesowe,
- Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”,
- Ogólnopolski Festiwal Kolęd.
Entuzjaści sztuki powinni zobaczyć Puławską Galerię Sztuki – to ona krzewi kulturę w Puławach dzięki wyjątkowym lekcjom galeryjnym.
W mieście działają także hala widowiskowo-sportowa i Hala Sportowa Zespołu Szkół Technicznych. Rozgrywają się tam mecze klubów sportowych oraz widowiska muzyczne. Do Puław przyjeżdżają także muzycy w ramach tras koncertowych – imprezy tego rodzaju mają miejsce w lokalu Peweks Art.&Music.
Co ciekawego skrywa Lubelszczyzna?
Zdecydowanie najważniejszą atrakcją turystyczną tego regionu jest Lublin, stolica województwa. Podczas pobytu koniecznie odwiedzić trzeba:
- Bramę Krakowską,
- Plac po Farze,
- Rynek,
- Podziemną Trasę Turystyczną.
Wart poznania jest także Kazimierz Dolny, położony nad Wisłą. Otacza go bajkowy wąwóz, do którego co roku przyjeżdżają tysiące turystów. Choć nie jest to duże miasto, spacer po nim jest niezapomnianym przeżyciem – wystarczy tu przyjechać na jeden dzień. W Kazimierzu Dolnym warto zobaczyć średniowieczny Rynek, XIX-wieczną studnię i najstarsze organy w Polsce oraz słynne Wzgórze Trzech Krzyży.
Chełm jest trzecim ważnym miastem Lubelszczyzny. Znajduje się w nim podziemie kredowe, pozostałość po skałach kredowych – obecnie można przejść się labiryntem, ciągnącym się pod całym miastem. Uwaga! Jest tam naprawdę ciemno, więc osoby bojące się ciemności, powinny uważać.
Podczas pobytu na Lubelszczyźnie warto zobaczyć też Nałęczów, przepiękne miasto uzdrowiskowe. Dawniej odwiedzał je m.in. Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus i Zofia Nałkowska. Ciekawą atrakcją miasta jest Park Zdrojowy z dwunastoletnim drzewostanem.