Chory pracownik udaje się do lekarza, który potwierdzi jego niezdolność do pracy. Zaświadczenie wystawione przez doktora w formie elektronicznej trafia do pracodawcy automatycznie. Nie oznacza to jednak, że pracownik dopełnił wszystkich swoich obowiązków. O czym jeszcze należy pamiętać będąc na zwolnieniu lekarskim?
Czym jest zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o niezdolności do pracy, które przysługuje każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę. Wystawia je lekarz na podstawie badania stanu zdrowia. Jest to czas, w którym pracownik może zadbać o swoje zdrowie i nie podejmować aktywności zawodowych. Pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, jakie otrzymywałby za pracę. Początkowo wypłaca go pracodawca, później (po 33 dniach) ZUS. Wyjątek stanowią osoby po 50. roku życia, którym ZUS wypłaca zasiłek już po 14 dniach choroby.
Zobacz także:
Prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje po tzw. okresie wyczekiwania. Wymagane jest 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego dla pracowników objętych obowiązkowym ubezpieczeniem oraz 90 dni dla osób ubezpieczonych dobrowolnie, np. zleceniobiorców. Od 1 grudnia 2018 roku lekarz nie wystawia zwolnienia w formie papierowej, a elektronicznej (tzw. e-ZLA). Jest ono automatycznie wysyłane do pracodawcy. Pojawia się też na Internetowym Koncie Pacjenta (choć może to nastąpić z opóźnieniem, np. dopiero dzień po wystawieniu).
Kiedy pracownik powinien poinformować o chorobie?
Mimo to pracownik powinien poinformować pracodawcę o swojej nieobecności najpóźniej w drugim dniu nieobecności. Powinien zaznaczyć też czas trwania zwolnienia lekarskiego. Może to zrobić osobiście, przez inną osobę, telefonicznie, sms-em czy mailem. Istotne jest także poinformowanie pracodawcy o innych okresach nieobecności np. w związku z planowanym zabiegiem. Jak wskazuje rynekzdrowia.pl, pracownik, który nie przekazał lub przekazał taką informację zbyt późno, narusza ustaloną organizację pracy.
Pracodawca może w takiej sytuacji udzielić upomnienia, nagany, a w przypadku poważnego zaniechania takie zaniechanie może być potraktowane jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę.
Czy pracodawca może pytać o powód zwolnienia?
Na zwolnieniu lekarz zaznacza też kod oznaczający powód zwolnienia. Czy pracodawca widzi taką informację? Otóż nie. Czy może zatem spytać o to bezpośrednio pracownika? Zgodnie z artykułem 22(1) Kodeksu pracy (Dz.U.2022.0.1510. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.), zakład pracy nie może zadawać pytań na temat przyczyny zwolnienia lekarskiego czy okresu zwolnienia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wyrazisz na to zgodę. Udzielone informacje nie powinny mieć negatywnego wpływu na zatrudnienie. Warto jednak podać kod ze zwolnienia, jeśli jest nim ciąża. Takie zaświadczenie uprawnia do świadczenia chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Czy na L4 można pracować?
Zasiłek chorobowy przysługuje osobie na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie nie powinno się podejmować aktywności zawodowych, gdyż ZUS może zawiesić wtedy prawo do jego otrzymywania. Niektóre osoby unikają zwolnień lekarskich, ponieważ obawiają się utraty zatrudnienia lub są przekonani, że nie mogą zaniedbać swoich obowiązków z powodów zdrowotnych. Samo przejście na zwolnienie lekarskie nie jest niczym złym i pracownicy nie powinni się go obawiać. Ponadto, przyjście chorym do pracy sprawia, że może zachorować więcej osób. Przy złym samopoczuciu człowiek nie jest w stanie pracować efektywnie, przez co wzrasta ryzyko błędu. Warto jednak pamiętać o tym, by w razie choroby poinformować pracodawcę o swojej nieobecności, aby mógł zaplanować pracę.