Koleje to jeden z najlepszych środków transportu do podróżowania po Polsce. Od lat znana jest promocja "Taniej z bliskimi", która pozwala obniżyć koszty grupowych przejazdów. Niedawno wyszły jednak nowe ustalenia, z którymi warto zapoznać się przed przejazdem.

Jak skorzystać ze zniżki dla pasażerów PKP?

PKP wprowadziło promocje, które pozwalają podróżować taniej. W grudniu 2023 roku podjęto decyzję o ogłoszeniu oferty "Taniej z bliskimi". Z rabatu można było skorzystać, kupując bilet trzy dni przed podróżą. Jak podaje oficjalna strona PKP Intercity, ze zniżek skorzystało już ponad 8,7 mln pasażerów.

Zobacz także:

Warunki promocji obejmują osoby, które:

  • jadą w grupie od dwóch do sześciu osób;
  • jadą tym samym pociągiem, w tej samej relacji, klasie wagonu i w tym samym dniu.

Dzięki "Taniej z bliskimi" można otrzymać 30 proc. zniżki od standardowej ceny biletu. Promocja łączy się z ulgami ustawowymi tj. zniżka dla studentów czy osób z niepełnosprawnością. 12 września 2024 roku Polskie Koleje Państwowe wprowadziły zmiany w regulaminie. Wydłużyły minimalny okres zakupu biletów z dotychczasowych trzech dni do siedmiu. Zaznaczają, że należy kupić bilet do 30 dni przed planową datą podróży. Kolejnym krokiem w rozwoju oferty jest wydłużenie daty dostępności biletów ze zniżką. Początkowe tańsze bilety były dostępne nawet na dzień przed wyjazdem, potem wydłużono go do trzech dni, a teraz wynosi minimum tydzień. PKP Intercity wyjaśnia, że poprzedni system sprzedaży z tak krótkim wyprzedzeniem powodował dużą nieprzewidywalność ruchu, co miało wpływ na opóźnienia w rozkładzie.

Wcześniejsze planowanie podróży umożliwi pełniejszy dostęp do miejsc i wybór odpowiedniej konfiguracji przejazdu dla podróżnych korzystających z oferty Taniej z Bliskimi - tłumaczy przewoźnik.

Kto jeszcze ma zniżki na przejazdy PKP?

PKP Intercity oferuje wiele ulg na swoje przejazdy. Wystarczy okazanie odpowiedniego dokumentu, aby skorzystać ze zniżek refundowanych przez budżet państwa. Przed zakupem biletu należy dokładnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi zakresu i formy ulgi. Na stronie przewoźnika znajdziesz podstawę prawną do jej przyznania i listę dokumentów, które musisz mieć przy sobie. Dzieci do lat 4 mają zapewnioną bezpłatną podróż, pod warunkiem okazania dokumentu, który potwierdza wiek dziecka. Rodzice mogą legitymować swojego malucha paszportem, książeczką zdrowia, czy aktem urodzenia. Dzieci i młodzież na podstawie legitymacji szkolnej skorzystać z 37 proc. ulgi, a studenci po okazaniu uczelnianej legitymacji dostaną aż 51 proc. zniżki. Dodatkowo honorowana jest Karta Dużej Rodziny. Ustawowe zniżki łączą się z 25 proc. obniżką dla każdej osoby z rodziny, pod warunkiem podróży co najmniej 3 osób. Emeryci i renciści mogą liczyć na tańsze przejazdy dwa razy w ciągu roku. Po okazaniu zaświadczenia z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość zakup biletu nastąpi z 37 proc. zniżką.