Osoby, które pozostają bezrobotne i chciałyby podjąć zatrudnienie w nowym miejscu zamieszkania, mogą liczyć na formę dodatkowego wsparcia finansowego, jakim jest bon na zasiedlenie. Komu przysługuje to świadczenie i co trzeba zrobić, żeby je uzyskać? Dowiedz się więcej.

Komu przysługuje bon na zasiedlenie?

Bon na zasiedlenie to forma wsparcia przewidziana dla osób bezrobotnych, które chciałyby podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą i w tym celu planują się przeprowadzić. Aby uzyskać to świadczenie, należy w pierwszej kolejności zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Dodatek jest przewidziany dla osób, które nie ukończyły 30. roku życia. Po złożeniu wniosku przez osobę zainteresowaną starosta przyznaje bon na zasiedlenie w sytuacji, w której:

Zobacz także:

  • osoba ubiegająca się o bon będzie otrzymywała w ramach wykonywanej pracy pensję co najmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz z tego tytułu będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym;
  • odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca, w którym bezrobotny zamierza zamieszkać z uwagi na podjęcie pracy, wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do niej i powrotu przekracza 3 godziny dziennie;
  • wnioskodawca będzie zatrudniony przez minimum sześć miesięcy.

200 procent przeciętnego wynagrodzenia, ale są też obowiązki

Wniosek o bon na zasiedlenie, który znajdziemy na przykład na stronie urzędu pracy, składamy do starosty, który podejmuje decyzję o przyznaniu świadczenia. We wniosku należy uzasadnić celowość przyznania bonu i uwzględnić potencjalne koszty. Efektem przyznania dodatku jest podpisanie umowy pomiędzy starostą a wnioskodawcą, w której określona zostaje wysokość bonu, jednak przyznana kwota nie może przekraczać 200 procent przeciętnego wynagrodzenia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na trzeci kwartał 2024 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 8161,61 złotych. Dodatkowo na osobie, która uzyskała bon na zasiedlenie, spoczywają konkretne obowiązki. Należą do nich: 

  • dostarczenie do powiatowego urzędu pracy dokumentu potwierdzającego podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wraz z oświadczeniem o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy (do 30 dni od dnia otrzymania bonu);
  • udokumentowanie pozostawania w zatrudnieniu, posiadania innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy (do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu).

Co w przypadku utraty zatrudnienia?

Jeśli osoba, której przyznano bon na zasiedlenie, straci pracę, inną pracę zarobkową bądź przestanie wykonywać działalność gospodarczą, musi w ciągu 7 dni od zaistnienia tego faktu poinformować o nim powiatowy urząd pracy. Jeśli taka osoba chce pozostać uprawniona do bonu na zasiedlenie, musi podjąć nową pracę. Dodatkowo w takim przypadku należy wypełnić dwa obowiązki:

  • dostarczyć do urzędu oświadczenie o podjęciu nowej pracy (w ciągu 7 dni od momentu podjęcia nowej pracy);
  • dostarczyć do urzędu oświadczenie o spełnieniu warunku odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy (w ciągu 7 dni od podjęcia nowej pracy). 

W jakich sytuacjach należy zwrócić bon na zasiedlenie?

Niewywiązanie się z warunków wynikających z umowy dotyczącej bonu na zasiedlenie może skutkować koniecznością zwrotu świadczenia. Jeśli osoba, która uzyskała takie wsparcie, nie udokumentuje w terminie do 8 miesięcy tego, że podjęła zatrudnienie, inną pracę zarobową bądź działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy, kwota bonu na zasiedlenie podlega zwrotowi proporcjonalnie do udokumentowanego okresu podjętego zatrudnienia. W przypadku niespełnienia pozostałych warunków umowy kwota bonu podlega zwrotowi w całości, którego należy dokonać w ciągu 30 dni od daty doręczenia wezwania starosty.