Budynek kościoła jest w społeczeństwie postrzegany raczej w kontekście tradycji i zasad, które od wieków funkcjonują wśród wiernych. Jednak chcąc wyjść naprzeciw nowym technologiom i zachęcić społeczeństwo do wiary i czynnego wypełniania zobowiązać katolickich, księża wpadają na coraz bardziej innowacyjne pomysły. I tak właśnie pewien ksiądz z Poznania postanowił wdrożyć do swojej parafii nietypowe rozwiązanie, a dokładniej kaplicę sterowaną przez powszechnie znane narzędzie sztucznej inteligencji, czyli czat GPT. Dzięki temu, wierni mogą korzystać z wielu udogodnień. Kto jest pomysłodawcą projektu i jak dokładnie działa to miejsce?
Kto jest inicjatorem pomysłu kaplicy GPT?
Za sukces projektu kaplicy sterowanej sztuczną inteligencją (z wykorzystaniem czatu GPT) jest odpowiedzialny proboszcz parafii na Łacinie w Poznaniu, ks. Radek Rakowski. Okazuje się, że to nie pierwsza tego rodzaju inicjatywa, gdyż duchowny bardzo chętnie uczestniczy w życiu kościoła i stara się wprowadzać coraz więcej innowacyjnych udogodnień dla parafian.
Zobacz także:
Ludzie chcą w dzisiejszych czasach poznawać Boga, choć oczywiście do frekwencji sprzed lat i tłumów w kościołach już nie wrócimy. I my – księża – musimy mieć tego świadomość. Jesteśmy zobowiązani szukać różnych sposobów, by ludzi do Boga przyciągnąć – powiedział ks. Radek Rakowski w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.
Duchowny chce w ten sposób zachęcić wiernych do angażowania się w sprawy parafii i pokazać, że wiara i nowoczesne rozwiązania mogą ze sobą współgrać, a przestrzeń kościoła jest otwarta dla każdego, niezależnie od pory dnia.
Na czym polega kaplica z czatem GPT?
Właśnie dlatego ksiądz Radek wpadł na pomysł otworzenia pierwszej w Polsce tak zwanej NanoKaplicy. Dzięki temu, że świątynia jest zarządzana przez sztuczną inteligencję, do środka można dostać się w każdym momencie, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
Zauważyliśmy, że wielu ludzi rankiem, przed pracą chce przyjść na modlitwę do naszej kaplicy. Niektórzy po godzinie 21.00 chcieliby się wyciszyć w obecności Najświętszego Sakramentu. Teraz będzie to możliwe! W aplikacji Fibaro wprowadzamy specjalny przycisk: „otwórz drzwi”, gdzie po zweryfikowaniu użytkownika, będziesz mógł swobodnie korzystać z naszego miejsca spotkań - informuje ks. Radek Rakowski.
Wewnątrz kaplicy znajdują się liczne tradycyjne elementy sakralne, które tworzą idealny klimat do modlitwy, jak i przestrzeń z kanapami, ekspresem do kawy i internetem, którą wierni mogą wykorzystać do odpoczynku, pracy lub wspólnych rozmów.
Oprócz modlitwy, do kaplicy będą mogli wejść ci, którzy chcą się spotkać na kawę, porozmawiać. Dzięki aplikacji młodzież z osiedla będzie mogła wspólnie się spotykać i tworzyć razem projekty - kontynuuje.
Ponadto, dzięki innowacyjnemu połączeniu kaplicy ze sztuczną inteligencją, wierni mogą skorzystać z funkcji asystenta GPT, który nie tylko odpowiada na pytania związane z wiarą katolicką, ale pomaga parafianom poruszać się po przestrzeni i wydaje instrukcję, jak korzystać z dostępnych wewnątrz urządzeń.
Kaplica i miejsce spotkań będzie sterowana przez asystenta czatu GPT, czyli sztuczną inteligencję. Będzie on pomagał w poruszaniu się po kaplicy, obsłudze ekspresu. Asystent będzie też pomagał starszym czytając im fragmenty Ewangelii oraz czy inne modlitwy i odpowiadał na pytania z dziedziny wiary i teologii - dodaje.
Rezygnacja z tradycyjnej kolędy
Oprócz realizacji projektu modernizacji parafii, proboszcz z poznańskiego kościoła na Łacinie zdecydował także o rezygnacji z tradycyjnej kolędy. Tłumaczy, że taka inicjatywa była mu potrzebna dwa lata wcześniej, gdy parafia dopiero rozpoczynała swoją działalność, a dzięki odwiedzaniu parafian w ich domach, ksiądz miał okazję poznać swoją wspólnotę bliżej.
Teraz ks. Radek Rakowski uważa takie działania za zbędne i niezgodne z programem nowoczesnej parafii. Duchowny podkreśla, że nie chce działać według sztywnego harmonogramu i zapewnia, że spotkań z wiernymi z pewnością nie brakuje, zwłaszcza od kiedy powstała nowa kaplica GPT.