Bielsko-Biała to miasto położone na południu Polski. Jego urok i atrakcje sprawiają, że warto się tu zatrzymać chociaż na weekend. Z czego słynie Bielsko-Biała i dlaczego jest nazywana „małym Wiedniem"?
Czym charakteryzuje się „mały Wiedeń”?
Wiedeń odegrał ważną rolę w ruchu secesji na przełomie XIX i XX wieku, czego przykładem są znajdujące się w mieście kamienice. Stolica Austrii kojarzy się ze również z muzyką. Tu tworzyli tacy kompozytorzy jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy Joseph Haydn. W mieście mieści się Opera Wiedeńska, jedna z bardziej prestiżowych budynków tego typu na świecie. Nic dziwnego, że myśląc o Wiedniu mamy pozytywne skojarzenia. „Mały Wiedeń" to określenie promocyjne używane w odniesieniu do wielu miast. Dotyczy ono szczególnie miejscowości położonych na obszarze dawnej monarchii austro-węgierskiej. Takie porównanie jest bardzo celne, biorąc pod uwagę fakt, że architektura bielska nawiązuje do wiedeńskiej.
Zobacz także:
W Polsce jednym z miast określanych tym zwrotem jest Bielsko-Biała. To miasto położone nad rzeką Białą. Znajduje się ono na południu Polski, u stóp Beskidów. Leży niedaleko granicy z Czechami i Słowacją. Bielsko-Biała powstała w 1951 roku z połączenia Bielska na Śląsku Cieszyńskim oraz Białej w Małopolsce, które przez wieki były osobnymi miejscowościami. Obecnie mieszka w niej ok. 175 tys. osób.
Co warto zobaczyć w Bielsku-Białej?
Już po dotarciu na miejsce pociągiem uwagę przykuwa dworzec kolejowy, który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Został zbudowany między 1889 a 1890 rokiem, zaprojektował go wybitny architekt Karol Korn. Zwiedzanie miasta warto zacząć na rynku. Centrum zachowało swój średniowieczny układ. Spacerując po bielskiej starówce, można podziwiać kamienice w wiedeńskim stylu. Do ciekawszych obiektów tego typu należy kamienica „Pod żabami”, nad której wejściem znajdują się figurki dwóch eleganckich żab. Warto zwrócić uwagę także na fontannę Neptuna.
Do ważnych zabytków można zaliczyć: Katedrę św. Mikołaja, najważniejszy kościół w Bielsku, kościół Marcina Lutra czy secesyjny budynek Teatru Polskiego z 1890 roku.
Historię miasta można poznać w Muzeum Historycznym znajdującym się w Zamku Sułkowskich. Kiedyś budynek ten był jedną z siedzib Piastów cieszyńskich i pełnił funkcje obronne, a dziś znajduje się w nim muzeum. Tam można zapoznać się z historią miasta oraz zobaczyć cenne kolekcje sztuki, między innymi obrazy Jacka Malczewskiego i Jana Matejki. Bielsko-Biała była kiedyś jednym z centrów przemysłowych w regionie, znanym szczególnie z produkcji włókienniczej. W Muzeum Techniki i Włókiennictwa można zobaczyć dawne maszyny oraz dowiedzieć się więcej o przemyśle, który ukształtował miasto. W Bielsku-Białej znajduje się także Studio Filmów Rysunkowych, którego działalność znacząco przyczyniła się do rozwoju polskich animacji. To tutaj powstały kultowe kreskówki, takie jak „Reksio” oraz „Bolek i Lolek”.
Miłośnicy spacerów również nie będą się tu nudzić. Położone niedaleko Wzgórze Trzy Lipki to miejsce z doskonałym widokiem na Bielsko-Białą i otaczające Beskidy. W miejscowości znajduje się również Park Rekreacyjno-Sportowy Złoty Groń, który oferuje takie atrakcje jak baseny, sauny czy korty tenisowe. Warto się tu wybrać z całą rodziną.
Kiedy warto przyjechać do Bielska-Białej?
Bielsko-Biała to miasto, które tętni życiem. Na ciekawe koncerty, festiwale, imprezy sportowe czy spektakle można liczyć przez cały rok. Odbywa się tu Beskidzka Zadymka Jazzowa, jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce, festiwal Bielska Zadymka Filmowa czy Festiwal Kompozytorów Polskich. Bielsko-Biała to miejscowość, do której łatwo się dostać. Znajduje się stosunkowo niedaleko od Katowic (ok. 59 km) i Krakowa (ok. 85 km). Z obu tych miast można dotrzeć bezpośrednim połączeniem kolejowym do Bielska-Białej.