Dziko żyjący kot nie mieszka tylko w egzotycznym kraju. Można go spotkać także w Polsce, i wcale nie chodzi o tzw. dachowca. W rodzimych lasach żyją dwa gatunki kotowatych – żbik i ryś. Jednak zobaczenie ich w naturalnym środowisku jest wręcz niemożliwe – zwierzęta prowadzą dość ukryty tryb życia. Co ciekawe, ostatnio jeden z nich pojawił się w lesie w województwie pomorskim. Szczęśliwiec nagrał filmik i opublikował go w sieci.

Spotkał rysia w lesie. Jak wyglądało spotkanie?

W okolicy wsi Skaryszew, położonej niedaleko Starogardu Gdańskiego, pojawiło się zwierzę, którego na co dzień nie widać. Był to ryś, dziko żyjący kot – w Polsce łącznie jest ich tylko 200. Ich głównym miejscem życia są puszcze: Białowieska, Knyszyńska, Augustowska oraz Karpaty. Obecność rysia w województwie pomorskim można uznać wręcz za sensacyjne wydarzenie – do spotkania ze zwierzęciem doszło konkretnie między Szczodrowem a Szczodrowskim Młynem, a zobaczył go mieszkaniec Skaryszew. Na filmie widać, że na szyi zwierzęcia znajduje się obroża z nadajnikiem GPS. Urząd Miejski w Skarszewach udostępnił nagranie i komentarz:

Zobacz także:

Pan Marcin przesłał nam ciekawy filmik. Jego brat spotkał rysia w lesie koło Skarszew. [...] Takie spotkanie to rzadkość, ponieważ populację rysia w Polsce szacuje się maksymalnie na około 200 osobników i jest on objęty ścisłą ochroną - czytamy na Facebooku Urzędu Miejskiego w Skaryszewach.

Spotkanie z rysiem nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Zwierzę nie jest płochliwe, lecz gdy wyczuje zagrożenie, samo zejdzie z drogi. Gdy go zobaczymy, warto zachować spokój i pozwolić mu odejść.

Co warto wiedzieć o rysiu?

W Polsce żyją dwie populacje rysia euroazjatyckiego – populacja nizinna zamieszkuje północno-wschodnią część kraju i populacja karpacka, żyjąca w rodzimej części Karpat. Od 1994 roku ryś jest objęty ochroną i znajduje się w Polskiej czerwonej księdze zwierząt, rejestrze zagrożonych gatunków zwierząt na terenie kraju. Rysie zasiedlające północno-wschodnią cześć Polski są przeważnie jednolicie umaszczone i posiadają niewiele cętek na nogach i bokach. Rysie z Karpat za to mają już wiele cętek i pasów, tworzących wyraźne wzory. Charakterystyczne dla obydwu gatunków są kępki sierści na uszach.

Do czasów średniowiecza na ziemiach polskich mieszkało wiele rysiów. W ciągu ostatnich 300 lat ich populacja zaczęła szybko maleć. Pod koniec XVIII w. zwierząt nie było już na terenach położonych na zachód od Wisły. Pod koniec XIX w. ich jedynym domem były Karpaty i Puszcza Białowieska. Po II wojnie światowej objęto je ochroną. W połowie lat 80. żyły we wszystkich dużych kompleksach leśnych znajdujących się na Podlasiu i na Mazurach.

Jakie inne dziko żyjące koty można spotkać w Polsce?

Oprócz rysiów w Polsce żyje również ok. 200 żbików. Jednak występują tylko na małym obszarze wschodniej części polskich Karpat oraz Bieszczadzkim i Magurskim Parku Narodowym. Tak, jak rysie objęte są ochroną gatunkową. Długość ciała żbika wynosi od 500 do 750 mm. Ma szaro-brązowe umaszczenie. Na całym ciele widoczne są wyraźne czarne pasy. Z wyglądu przypomina kota domowego, lecz ma znacznie grubszy ogon. Europejskie żbiki żyją głównie w lasach liściastych. Są w stanie przetrwać nawet na terenach, gdzie grubość śniegu wynosi więcej niż 20 cm.