Jako oficjalną datę wynalezienia druku uważa się rok 1450, kiedy Jan Gutenberg, niemiecki złotnik, rzemieślnik i drukarz, opracował własną wersję ruchomych czcionek. Wynalezienie druku na zawsze zmieniło losy świata, umożliwiając szybkie otrzymanie wielu egzemplarzy jednego dzieła, co miało wpływ na szybszy dostęp do informacji czy nowych idei. Wydarzenie to uznaje się również za datę końcową średniowiecza. Do dziś w muzeach można zobaczyć pierwsze nakłady wydrukowanych egzemplarzy książek. Wyjątkowe druki są warte miliony i co ciekawe, niektóre są dostępne również w Polsce.
Najdroższa książka na świecie dostępna w Polsce
Biblia Gutenberga znana jako Biblia Czterdziestodwuwierszowa lub Biblia Mazarina to pierwszy nakład dzieła wykonany za pomocą druku przy użyciu czcionki ruchomej. Druk przygotował i wykonał Jan Gutenberg w latach 1452-1455 w Moguncji w Niemczech. Niektóre z tych egzemplarzy są dostępne w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jak podaje na swojej stronie muzeum, Biblia Gutenberga została wydrukowana prawdopodobnie w około 200 egzemplarzach. Do dziś przetrwało jedynie 48 egzemplarzy, z czego 20 jest kompletnych.
Zobacz także:
Dostępny w Polsce egzemplarz składa się łącznie z 641 kart zadrukowanych obustronnie w dwóch kolumnach o wymiarach 285 x 85 mm, każda strona zawiera 40-42 wiersze. Gutenberg korzystał z łacińskiego przekładu Biblii (Wulgaty), którego dokonał w IV i V w. Hieronim ze Strydonu. Drukarz chciał, by efekt jego prac jak najbardziej przypominał rękopis. Z tego powodu tekst został stworzony przy pomocy ponad 150 czcionek i jest wyjustowany. Ponadto wydruk posiada zdobione inicjały.
Polski egzemplarz ma niewielką plamę tuszu na jednej ze stron oraz brakuje w nim jednej strony, choć biorąc pod uwagę wiek wydrukowanego egzemplarza, jest całkiem nieźle. Uwagę zwraca okładka książki. W muzeum znajduje się dwutomowa wersja z oryginalną XV-wieczną oprawą, wykonaną przez mistrza Henryka Costera z Lubeki. Do desek przymocowane są mosiężne guzy, zawiasy a także skórzane pasy z klamrami służące do zamknięcia księgi.
Ile warta jest Biblia Gutenberga?
Jak podaje portal Wielka Historia, kompletny egzemplarz Biblii Gutenberga może być wart nawet 25-35 milionów dolarów, czyli do 140 milionów złotych. Biblia znajdująca się w pelplińskim muzeum ze względu na obecność oryginalnej okładki może być warta o wiele więcej. Na wartość wpływa również unikalna plama drukarska, która pozwoliła zrekonstruować kształt piętnastowiecznej czcionki drukarskiej. Jak podaje Onet, znajdujący się w Polsce egzemplarz może być wart nawet 200 milionów złotych.
Kiedy będzie można zobaczyć najdroższą książkę na świecie?
Biblię Gutenberga można zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Na co dzień dostępne są jedynie dokładne kopie tego dzieła. Oryginał zwykle można podziwiać kilka razy w roku. Zazwyczaj Muzeum Diecezjalne w Pelplinie ogłasza w swoich mediach społecznościowych, kiedy odwiedzający zobaczą oryginalną Biblię Gutenberga. Najbliższa okazja ku temu będzie w weekend 14-15 września bieżącego roku.