Zasięg występowania czasznicy olbrzymiej to przede wszystkim Ameryka Południowa i Europa. Występuje także na Tajwanie, w Nowej Zelandii i Singapurze. W Polsce spotkamy ją głównie w północnej części kraju. Znajdziemy ją na łąkach, pastwiskach, w parkach i ogrodach, rzadziej w lasach. Ważne, aby gleba pod nią była żyzna. Co ważne, czasznica olbrzymia jest jak najbardziej jadalna! Można przygotować z niej wiele pysznych dań.

Jak rozpoznać czasznicę olbrzymią?

Czasznica olbrzymia, znana również jako kulica kurzawkowata, to największy grzyb w Polsce (biorąc pod uwagę wielkość owocników). Nie sposób pomylić czasznicę olbrzymią z innym grzybem. Jej imponujące rozmiary i wygląd powodują, że jest to dość charakterystyczny grzyb. Jego owocniki mogą osiągać od 10 do 60 cm średnicy. Obwód może mierzyć nawet 135 cm. Czasznica olbrzymia jest biała, okrągła, a jej skórka miękka i delikatna. Do 2014 roku znajdowała się na liście gatunków grzybów chronionych, dzisiaj możemy ją zbierać bez obaw. Co ciekawe, największy znaleziony okaz tego grzyba ważył ponad 20 kilogramów! 

Zobacz także:

Adobe Stock

Prozdrowotne właściwości czasznicy olbrzymiej

Czasznica olbrzymia to źródło wielu cennych składników odżywczych. Co ważne, jest niskokaloryczna - w 90 procentach składa się z wody. Co kryje w sobie czasznica olbrzymia?

  • Zawiera witaminy z grupy B, a także dostarcza potasu, miedzi, fosforu, selenu i jodu.
  • Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, np. kwasu linolowego. Kwas ten pobieramy wyłącznie z pożywienia, organizm nie jest w stanie sam go wytworzyć.
  • Stanowi źródło łatwo przyswajalnych białek, a także błonnika pokarmowego pod postacią beta-glukanów – polisacharydów, które obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL.

Dzięki swoim właściwościom łagodzi napięcie nerwowe, redukuje powstawanie tkanki tłuszczowej, a także działa przeciwmiażdżycowo. Przeprowadzono również badania nad zawartą w czasznicy kalwacyną. Okazuje się, że u szczurów wykazała bakteriobójcze działanie, a także zwalcza niektóre rodzaje raka.

Jak wykorzystać czasznicę olbrzymią w kuchni?

Czasznica olbrzymia jest jak najbardziej jadalna. Można ją wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Przede wszystkim warto zrobić z niej kotlety. Wystarczy pokroić ją na 2-3 centymetrowe plastry, obtoczyć w jajku i bułce tartej, a potem usmażyć. To świetna alternatywa dla mięsnego posiłku. Czasznicą można też zastąpić pieczarki w sosach lub na zapiekance. W tym celu najlepiej pokroić ją drobno i podsmażyć na oleju. Świetną opcją jest także zastąpienie czasznicą tradycyjnego spodu do pizzy. Ze względu na swoje duże rozmiary, ten grzyb nada się do tego idealnie. Można również użyć czasznicy podczas przygotowywania farszu do pierogów, wykorzystując ją jako zamiennik popularnych grzybów. Należy pamiętać, że starsze, dojrzałe osobniki tego grzyba, charakteryzujące się ciemniejszym kolorem, nie nadają się już do spożycia.

Adobe Stock

O czym warto pamiętać, zbierając grzyby?

Poszukując czasznicy olbrzymiej, a także innych grzybów, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, tak aby zbieranie grzybów było nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne.

  • Korzystaj z atlasów grzybów. Zawsze należy upewnić się, czy grzyb, który zbieramy, jest jadalny. W tym celu dobrze jest posiłkować się atlasem, dzięki któremu zadbamy o swoje bezpieczeństwo. 
  • Zbierając grzyby, korzystaj z koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Trzymanie grzybów w foliowych torebkach może powodować, że szybko się zepsują.
  • Unikaj zbierania grzybów, które rosną przy drogach lub na skraju lasu. Grzyby są zdolne do wchłaniania zanieczyszczeń ze swojego otoczenia. 
  • Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grzybobraniami, nie ryzykuj - zbieraj tylko grzyby rurkowe. Nie znajdziesz w tej grupie grzybów trujących. 
  • Skorzystaj z bezpłatnej porady w stacji sanitarno-epidemiologicznej, jeśli tylko masz wątpliwości, czy grzyb jest jadalny.