W Polsce jest wiele urokliwych miast, w których naprawdę dobrze się żyje. Teraz w najnowszym rankingu zestawiono najlepsze z nich. Indeks Zdrowych Miast jest tworzony przez Grupę Lux Med we współpracy z Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej oraz ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Przy ocenie pod uwagę wzięto m.in. zdrowie (w tym zdrowie psychiczne), występowanie zielonych terenów, poziom edukacji, jakość powietrza oraz kulturę. Oceniono 66 miejscowości.

Indeks Zdrowych Miast. Jakie kryteria wzięto pod uwagę?

Indeks Zdrowych Miast ma na celu ukazanie podejścia polskich miast do kwestii związanych ze zdrowiem społeczeństwa. Publikacja, poza rankingami, zawiera informacje o działaniach samorządów, które tworzą przestrzeń miejską. Autorzy Indeksu, oceniając polskie miasta, wyróżnili je w ośmiu kategoriach: edukacja, zdrowie, ludność, mieszkalnictwo, usługi komunalne i społeczne, środowisko, przestrzeń oraz infrastruktura. W każdej z nich wyłoniono zwycięzcę. Miasta zostały podzielone na dwie grupy: liczące ponad 300 tysięcy mieszkańców oraz mniejsze. Maksymalna liczba punktów do uzyskania to 100. W raporcie wymieniono wskaźniki, które badano, aby wyłonić wygranych.

Zobacz także:

W których polskich miastach żyje się najlepiej?

Wśród miast liczących powyżej 300 tysięcy mieszkańców zwycięzcą został Poznań. Uzyskał on aż 74,9 punkty. Na podium znalazły się również Warszawa i Gdańsk, z wynikami dużo niższymi od lidera. Uzyskały one kolejno 60,8 oraz 55,5 punktów. Do dziewiątki najzdrowszych miast zaliczono również Kraków, Lublin, Wrocław, Łódź, Szczecin i Bydgoszcz. Najzdrowszym miastem spośród tych, w których mieszka mniej niż 300 tysięcy mieszkańców, został wybrany Sopot, a tuż za nim znalazły się Gdynia i Rzeszów. W dziesiątce najzdrowszych miast znalazły się także następujące miejscowości: Białystok, Świnoujście, Rybnik, Koszalin, Olsztyn, Piotrków Trybunalski, Krosno.

Adobe Stock

W jakich kategoriach zwyciężyły polskie miasta?

W kategorii „zdrowie” na pierwszym miejscu znalazł się Rybnik. Autorzy brali pod uwagę między innymi funkcjonowanie polityki zdrowotnej, a także działania realizowane w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia. Kategorię „ludność i pokolenia” zdominował Rzeszów. Wskaźnikami, którymi posługiwano się w tej kategorii, były między innymi mediana wieku czy współczynnik feminizacji. W obszarze „usługi komunalne i społeczne” wygrał Przemyśl. Badano w nim wskaźniki takie, jak liczby awarii sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, ofiary utonięć, liczbę przestępstw, obiektów sportowych oraz centrów i domów kultury. W „edukacji” brano pod uwagę efekty kształcenia, wyniki egzaminów, a także sytuację dochodową rodzin z dziećmi. Liderem tej kategorii został Kraków.

Jeśli natomiast chodzi o „mieszkalnictwo”, analizowano w tej kategorii wskaźniki dotyczące między innymi zasobów mieszkaniowych, lokali komunalnych, wydatków na gospodarkę mieszkaniową oraz liczbę osób otrzymujących dodatki mieszkaniowe. Wygranym pod tym względem został Sopot. W obszarze „środowisko”, w którym również królował Sopot, zwracano uwagę na emisje zanieczyszczeń, powierzchnię terenów zielonych, drogi rowerowe i czynne przystanki autobusowe oraz tramwajowe. W kategorii „infrastruktura” zwycięzcą została Ostrołęka. W tym obszarze badano takie rzeczy, jak liczba samochodów oraz autobusów na 1000 mieszkańców i wskaźnik niebezpieczeństwa na drogach. Pod względem „przestrzeni” najlepszy okazał się Chorzów. Pod uwagę wzięto na przykład liczbę wypadków drogowych na 100 tysięcy mieszkańców. 

Ciekawostki z Indeksu Zdrowych Miast

Mianem Zielonego Miasta Polski określono Chorzów. Aż 23,3 procent całkowitej powierzchni tej miejscowości zajmują tereny zielone. Warto zwrócić uwagę, że średnia wszystkich miast w tym obszarze wynosi 7,7 procent. W Indeksie wskazano również, że w 2023 roku najstarsi byli mieszkańcy Sopotu, a najmłodsi Rzeszowa. Z kolei miastem, które przeznacza najwięcej środków na gospodarkę mieszkaniową, okazały się Katowice. Imponuje wynik Zielonej Góry pod względem inwestycji w utrzymanie zieleni - wydano aż 357 tysięcy zł/ha, przy czym średnia badanych miast to 57 tysięcy zł/ha. Prawdziwy rekord padł z kolei w Białej Podlaskiej. Jej mieszkańcy wygenerowali jedynie 9 kilogramów odpadów zmieszanych na osobę, gdzie średnia wynosi aż 240 kilogramów.