Od kilku tygodni w przestrzeni publicznej wciąż jest głośno o propozycjach wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wigilię, a teraz do Sejmu wpłynęła kolejna sugestia, która z pewnością ucieszyłaby szczególnie 1. grupę Polaków. Petycja złożona przez Fundację Dobre Państwo postuluje o rozszerzenie uprawnień honorowych dawców krwi i dodanie jeszcze jednego dnia wolnego na regenerację. Jak na te propozycje reaguje rząd?

Jakie uprawnienia posiadają honorowi krwiodawcy?

Osoba, która zdecydowała się dobrowolnie oddać krew, a tym samym została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, zyskuje w zamian kilka korzystnych uprawnień. Przede wszystkim otrzymuje tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”, zwolnienie od pracy w tym dniu oraz kolejnym, w niektórych przypadkach zwrot kosztów przejazdu do miejsca, w którym pobierana jest krew oraz posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal. Osoby z rzadką grupą krwi mogą także liczyć na nagrody finansowe. 

Zobacz także:

Co więcej, każda kobieta, która zdecydowała się na oddanie co najmniej 5 litrów krwi oraz mężczyzna 6 litrów, otrzymuje automatycznie tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. To z kolei uprawnia krwiodawców do korzystania z opieki zdrowotnej i aptek poza kolejką oraz darmowe zaopatrzenie w niektóre leki. 

Dodatkowy dzień wolny dla krwiodawców. Co zawiera petycja fundacji?

Po zaciętych rozmowach dotyczących wprowadzenia wolnej Wigilii, do Sejmu wpłynęła kolejna propozycja. Petycja została stworzona przez Fundację Dobre Państwo i zawarto w niej postulaty, których pozytywne rozpatrzenie zwiększyłoby uprawnienia pracowników posiadających tytuł Honorowego Dawcy Krwi. 

(...) wnosimy o zmianę treści art. 9 punkt 1, podpunkt 1) w taki sposób, aby zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych, obejmowało dzień, w którym krwiodawca oddaje krew, oraz w dwóch dniach następnych (...)

Oddając krew – darujesz życie. Idea dobrowolnego, honorowego, bezpłatnego i bezinteresownego oddawania krwi ratuje życie potrzebującym i ubogaca nas wszystkich we wiarę w godność człowieka - czytamy w petycji złożonej przez Fundację Dobre Państwo do Marszałka Sejmu, Szymona Hołowni.

Zgodnie z nowym pomysłem, tym osobom miałby przysługiwać jeszcze jeden (trzeci) dzień wolny od pracy i byłby przeznaczony na regenerację. Przedstawiciele Fundacji są przekonani o słuszności nowych postulatów ze względu na to, że honorowi krwiodawcy są niezwykle ważni dla społeczeństwa, ponieważ regularnie przyczyniają się do ratowania życia i zdrowia innych.

Dodatkowy, drugi dzień, na regenerację, wytchnienie i wypoczynek oraz odbudowę organizmu dla Krwiodawcy, dla wszystkich wdzięcznych Polek i Polaków jest oczywisty i zasłużony - dodają w piśmie przedstawiciele Fundacji.

Propozycja w sprawie finansowania dodatkowego dnia wolnego

Jedną z obaw wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy niesie obawy związane z nadmiernym wykorzystywaniem przez pracowników nowych przywilejów, a co za tym idzie generowanie strat dla firm. Fundacja zauważa, że nieobecność spowodowana chęcią oddania krwi powinna być w całości finansowana przez państwo, a nie przez pracodawców. 

Koszty Dobra Wspólnego nie mogą obciążać firm, działających także dla zysku. Anachronicznym jest obciążanie zakładu pracy, pracodawcy, samozatrudnionego, kosztami nieobecności i wynagrodzenia krwiodawcy związanej z darem życia. Refundacja wydatków ze strony Skarbu Państwa jest obowiązkiem i zwykłą uczciwością społeczną - podkreślają autorzy petycji.

Te zmiany mogłyby wpłynąć na jeszcze większe zainteresowanie nowych krwiodawców, którzy zwyczajnie obawiają się reakcji przełożonych wobec oddania krwi i wykorzystywania dni wolnych. Petycja została przekazana do oceny ekspertom, którzy ocenią zasadność zawartych w niej postulatów, a w momencie ich przyjęcia, honorowi krwiodawcy będą mogli liczyć na jeszcze korzystniejsze warunki w ramach ratowania życia innych.