Kiedy chcemy dodać trochę zieleni do swojego wnętrza, paprotka jest doskonałym wyborem. Dawniej uznawana za niemodną i pasującą raczej do przestarzałych wnętrz, dziś znów wraca do łask. Wygląda fantastycznie wyeksponowana na wysokim kwietniku czy wiszącym, makramowym. Niestety, paprotka nie jest łatwa w uprawie i może się zdarzyć, że pomimo standardowej pielęgnacji zaczyna gubić liście i usychać. Sprawdźcie, jaka może być tego przyczyna. 

Dlaczego paprotka gubi liście?

Paprotka to roślina wymagająca, która prędko daje o sobie znać, gdy coś jej nie odpowiada. Zwykle reaguje na to więdnięciem i gubieniem liści. Najczęściej dzieje się tak przez nieprawidłowe podlewanie. Jeżeli ziemia w doniczce z paprotką jest zbyt sucha, roślina, zacznie usychać. Nie można też przesadzić w drugą stronę – zbyt często podlewana paproć będzie źle rosnąć w mokrej ziemi i również zrzucać liście. 

Zobacz także:

Nie zawsze jednak przyczyną jest tylko podlewanie. Choć paproć, podobnie jak większość domowych roślin potrzebuje dostępu do światła słonecznego, bardzo nie lubi, gdy jest go za dużo. Postawiona na jasnym parapecie od strony południowej zacznie usychać i zrzucać liście. Nigdy nie stawiajmy paprotki tuż przy samej szybie - chyba, że jest to stanowisko wschodnie. Znacznie lepiej paprotka czuje się w jasnym pokoju, kilka metrów od okna, gdzie światło jest rozproszone.

Paprotka usycha i marnieje? Możliwe przyczyny

Inną przyczyną może być zbyt duża ilość wapna w glebie. Dzieje się tak, gdy zasilamy paproć niewłaściwie dopasowanym do niej nawozem lub podlewamy twardą wodą z kranu. Szczególnie w przypadku tej rośliny ważne jest podlewanie wodą przegotowaną i ostudzoną. Możemy też przefiltrować ją z pomocą specjalnego dzbanka lub nasadki na kran. Paproć gubi liście także wtedy, gdy powietrze jest zbyt suche. To roślina, która lubi dość wysoki poziom wilgotności powietrza i zwyczajnie cierpi w naszych mieszkaniach – zwłaszcza w sezonie grzewczym. Warto od czasu do czasu zraszać paproć wodą lub urządzić jej „kąpiel” w łazience. 

Jak dbać o paprotkę?

Uprawa paprotki nie jest bardzo trudna, ale nieco wymagająca. Warto wziąć sobie do serca wszystkie jej potrzeby, by rosła bujnie i zdrowo:

  • Wilgotność powietrza: idealnie na poziomie 50-70%, dlatego paprotki dobrze się czują w jasnej kuchni i łazience (oczywiście z oknem).
  • Czystość powietrza: paprotka nie znosi dymu papierosowego czy oparów, jakie unoszą się w kuchni z jedzenia. Jeśli więc chcecie postawić ją w tym pomieszczeniu, zadbajcie o dobrą wentylację.
  • Podłoże: o lekko kwaśnym odczynie (między 5 a 6 pH), przepuszczalne, żyzne i dobrze utrzymujące wilgoć. 
  • Podlewanie: w doniczce z paprotką ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Absolutnie nie może być przesuszona. 
  • Nawożenie: paprotka ma delikatne korzenie, dlatego radzimy wam nawozić ją z głową. Warto rozcieńczyć nawóz jeszcze bardziej, niż radzi producent, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia rośliny.