Z pomysłem dofinansowania mieszkania wyszedł PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ta instytucja ma za zadanie udzielać wsparcia osobom z niepełnosprawnością. Jedną z jego form jest program „Samodzielność - Aktywność - Mobilność”. Ma on na celu pomoc osobom, które spotykają się z barierami architektonicznymi w swoim domu lub mieszkaniu. Kwoty dofinansowania sięgają nawet 150 tysięcy złotych. Jakie warunki trzeba spełnić i co należy zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?
Na czym polega program oferowany przez PFRON?
Osoby z niepełnosprawnością spotykają się w życiu codziennym z wieloma trudnościami. Niestety część z nich może wynikać również z przestrzeni, którą zamieszkują. Zdarza się bowiem, że utrudnieniem są obecne w budynku bariery architektoniczne. Mogą one ograniczać możliwość samodzielnego wyjścia z domu, na przykład dostania się na poziom zero w bloku mieszkalnym. W związku z tym PFRON przygotował program, dzięki któremu ten problem osób z niepełnosprawnością może zostać zażegnany. Instytucja wystosowała ofertę „Samodzielność - Aktywność - Mobilność”. Polega ona na tym, że zainteresowanej osobie udziela się dofinansowania na zmianę mieszkania na takie, które jest pozbawione barier architektonicznych.
Zobacz także:
Ograniczają cię bariery architektoniczne we własnym mieszkaniu lub domu, przez które nie jesteś w stanie samodzielne wyjście na zewnątrz, na poziom zero? [...] Możesz uzyskać dofinansowanie do zmiany mieszkania na pozbawione barier architektonicznych, znajdujące się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem - czytamy na stronie PFRON-u.
Informację na temat dofinansowania PFRON zamieścił również na portalu X.
#Samodzielność #Aktywność #Mobilność 🟢 #DostępneMieszkanie
— PFRON (@funduszpfron) October 9, 2024
Jeśli poruszasz się na wózku i masz mieszkanie lub dom, z którego nie możesz samodzielnie wyjść na zewnątrz na poziom zero przed budynkiem, możesz uzyskać dopłatę do zakupu mieszkania lub domu w lokalizacji, która… pic.twitter.com/Kwf5Xbv7tq
Kto może skorzystać z dofinansowania?
Aby zostać beneficjentem programu „Samodzielność - Aktywność - Mobilność”, należy spełniać kilka warunków. Z informacji zawartych na stronie PFRON-u dowiadujemy się, że o dofinansowanie może starać się osoba z niepełnosprawnością, bez względu na wiek, która:
- posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka;
- złoży oświadczenie, wraz z dokumentacją fotograficzną, o barierach architektonicznych w mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero;
- złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
W przypadku osoby niepełnoletniej lub ubezwłasnowolnionej wniosek składa jej opiekun prawny.
Ile wynosi wysokość dofinansowania?
Kwota dofinansowania, którą można uzyskać, w każdym przypadku będzie się różniła. Zależy ona od lokalizacji nabywanego lokalu i stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego. Za przykład może służyć Warszawa, w której maksymalna kwota dofinansowania w czwartym kwartale 2024 roku wyniesie 151 393 złote. Z kolei w Łodzi będą to 97 223 złote. Wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami można złożyć bez wychodzenia z domu, elektronicznie, za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia. Ostateczny termin składania wniosków to 31 grudnia 2025 roku lub moment, w którym wyczerpaniu ulegnie budżet programu. Pomocą przy składaniu wniosków mogą służyć pracownicy samorządów powiatowych, którzy w urzędzie udzielą pomocy technicznej.