W lutym tego roku na Lubelszczyźnie odbywały się konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy dotyczącego nowego świadczenia. Bon senioralny, bo o nim mowa, ma zostać wprowadzony wraz z początkiem przyszłego roku. Ministra do spraw polityki senioralnej podczas konsultacji zwróciła uwagę, że na Lubelszczyźnie na sto osób w wieku produkcyjnym przypada 32 powyżej 65 lat. Jak cytuje TVN 24, ministra Marzena Okła-Drewnowicz mówiła wtedy:

Stąd ważne jest, byśmy już dzisiaj mogli - i to jak najszybciej - projektować i wdrażać rozwiązania, które pomogą nam, jako całemu społeczeństwu, funkcjonować w ramach solidarności pokoleniowej

Czym jest bon senioralny?

Bon senioralny ma na celu wspieranie osób, które są aktywne zawodowo, w celu ułatwienia im opieki nad osobami od 75. roku życia, względem których mają oni obowiązek alimentacyjny. Ma on zatem za zadanie polepszyć sytuację osób starszych. Na mocy ustawy poszerzeniu ulec ma szereg usług społecznych. Chodzi o następujące kwestie:

Zobacz także:

  • zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych;
  • pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych;
  • podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną;
  • zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Co ważne, mają to być usługi o charakterze niemedycznym, które świadczenie odbywać się będzie w miejscu zamieszkania osoby starszej. To jednak nie wszystko. Projektodawcom zależy również na aktywizacji społeczności lokalnych i wzroście aktywności zawodowej na obszarach wiejskich. Jak mówiła podczas konsultacji społecznych ministra do spraw polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, cytowana przez TVN 24:

To też oznacza, że potrzebujemy do 40 tysięcy rąk do pracy - to jest bardzo dużo. Konsultacje są też takim czasem, który ma nam pokazać, czy jesteśmy w stanie - nawet przy tych wstępnych kryteriach, które i tak są wysokie - odpowiedzieć na to wyzwanie

Kto będzie mógł uzyskać bon senioralny?

Bon senioralny będzie przeznaczony dla osób aktywnych zawodowo, które nie mają możliwości zapewnienia bliskiej im starszej osobie opieki w zakresie codziennego funkcjonowania. Zatem świadczenie to będą mogli uzyskać zstępni osoby od 75. roku życia. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić. Chodzi o wysokość wynagrodzenia. Zstępny nie może bowiem uzyskiwać dochodu, który przekracza dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę dla gospodarstwa jednoosobowego. Nie może być on także niższy niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli natomiast chodzi o gospodarstwa wieloosobowe, dochód nie może być wyższy niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Będą też warunki dotyczące przychodu osoby, nad którą ma być sprawowana opieka. Jej przychód nie będzie mógł przekraczać (wliczając dodatek pielęgnacyjny):

  • 3 500 złotych brutto w 2026 roku;
  • 4 000 złotych brutto w 2027 roku;
  • 4 500 złotych brutto w 2028 roku;
  • 5 000 złotych brutto w 2029 roku.

Ile wyniesie wysokość świadczenia?

W projekcie ustawy znalazła się informacja o maksymalnej kwocie, jaką będzie mógł osiągnąć bon senioralny. Mowa o 2150 złotych, które mają odpowiadać 50 godzinom usług wsparcia. Gminy będą musiały ocenić, jaka wartość bonu należy się uprawnionym w zależności od potrzeb osoby starszej, nad którą ma być sprawowana opieka. Pojawi się skala niezaspokojonych potrzeb życia codziennego, na podstawie której przyznawana będzie w tym zakresie liczba punktów:

  • od 11 do 20 punktów - wtedy przysługiwać będzie do 12 godzin usług wsparcia miesięcznie;
  • od 21 do 35 punktów - wtedy przysługiwać będzie od 13 do 24 godzin usług wsparcia miesięcznie; 
  • od 36 do 50 punktów - wtedy przysługiwać będzie od 25 do 36 godzin usług wsparcia miesięcznie;
  • od 51 do 60 punktów - wtedy przysługiwać będzie od 37 do 50 godzin usług wsparcia miesięcznie.

Świadczenie będzie przyznawane na okres 12 miesięcy. Po tym okresie nastąpi ponowna weryfikacja prawa do świadczenia.