Używanie opon niedostosowanych do aktualnych warunków atmosferycznych na drodze stwarza zagrożenie nie tylko dla kierującego pojazdem, ale także dla innych uczestników ruchu. W trosce o bezpieczeństwo własne oraz zasobność portfela sprawdźcie, czy wasze opony przeszłyby rutynową kontrolę policji. Poznajcie główne czynniki, na które powinniście zwrócić uwagę weryfikując stan opon w waszym samochodzie.

Czy znasz oznaczenia na oponach?

Każda opona poza wygrawerowaną nazwą producenta, nosi na sobie liczne oznaczenia takie jak data produkcji, rozmiar, czy przeznaczenie (na lato, na zimę, lub całoroczne). Niektóre modele (zwykle marek premium) wyposażone są również w specjalne oznaczenia określające wysokość bieżnika. Innowacyjne numery znajdziemy na oponach takich marek jak Goodyear czy Continental.

Zobacz także:

Wszelkie oznaczenia na oponach mają na celu jak najlepsze poinformowanie kierowcy, z jakim typem opony mają do czynienia. Nawet kierowca prowadzący samochód sporadycznie, powinien zwracać na nie uwagę. Dzięki temu może uniknąć dotkliwych kar w przypadku kontroli i znacząco zwiększyć swoje bezpieczeństwo w trakcie podróży. Co ważne, mimo braku nakazu wymiany opon z letnich na zimowe, co wynika z ustawy z dnia 20 lipca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, eksperci polecają dostosowanie ogumienia do panujących warunków drogowych. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej w sezonie zimowym korzystać z opon całorocznych lub zimowych niż letnich.

Dlaczego warto rozumieć oznaczenia na oponach?

Dlaczego rozumienie znaczenia oznaczeń na oponach jest tak ważne? Głównie z powodu bezpieczeństwa. System cyfrowy, umożliwiający skontrolowanie wysokości bieżnika jest niezwykle czytelny. Jak podaje portal autokult.pl, gdy na oponie zatarta zostaje cyfra 4, oznacza to, że opona nadaje się do zmiany przy najbliższej wymianie, gdyż pozostało na niej jedynie 4 mm bieżnika. Opona z niższym bieżnikiem staje się niemalże bezużyteczna i niezbyt bezpieczna, chociaż jak podaje portal autokult.pl, w świetle polskiego prawa minimalna wysokość bieżnika może wynosić nawet 1,6 mm.

Głębokość bieżnika wpływa nie tylko na przyczepność opony na asfalcie, ale również na skuteczność odprowadzania wody, czy zanieczyszczeń. Opona ze zbyt niskim bieżnikiem może prowadzić do niekontrolowanego uślizgu samochodu na wodzie, co stwarza niebezpieczeństwo dla kierującego i pojazdów sąsiednich. Warto zwrócić również uwagę na datę ważności ogumienia. Przyjmuje się, że niezależnie od stanu bieżnika, opona starsza niż 10-letnia nie nadaje się do eksploatacji. Ma to na celu dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa kierowców, ponieważ stara guma może nie mieć już tych samych właściwości, co nowy odpowiednik.

Ile wynosi mandat za nieodpowiednie opony? Policja będzie nieugięta

Chociaż kontrole policji polegające wyłącznie na sprawdzeniu stanu ogumienia zdarzają się niezmiernie rzadko, funkcjonariusze mają prawo do przyjrzenia się oponom w naszym samochodzie podczas każdej kontroli. W jej trakcie weryfikować będą nie tylko wiek opony, czy jej bieżnik, ale również jej przeznaczenie. Ponadto policjanci na pewno zwrócą uwagę na markę opon. Niedopuszczalne jest, aby (z wyłączeniem przypadku, gdy mamy zamontowane koło zapasowe na jednej z osi) kierowca poruszał się samochodem z oponami różnej marki na jednej osi. Jeśli planujecie zakup nowych opon do samochodu, pamiętajcie, aby zawsze wymieniać je parami. Założenie jednej nowej opony może przynieść więcej szkody, niż pożytku, znacząco wpływając na trakcję pojazdu.

Za posiadanie nieprzepisowego ogumienia w samochodzie kierowcy grożą wysokie kary. Ile wynosi mandat za nieodpowiednie opony? Jak podaje portal infor.pl, policja ma prawo nałożyć na kierującego pojazdem mandat w wysokość od 20 do nawet do 3 tys. zł i/lub zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu do czasu wymiany opon na bezpieczne.