Według danych przedstawionych przez ZUS, kwota najniższej emerytury od 1 marca 2024 roku wynosi 1780,96 złotych brutto. Koszty życia nieustannie rosną, zatem dla wielu nie jest to świadczenie o wysokości wystarczającej do godnego funkcjonowania. Z tego powodu cieszą informacje, które przedstawił Express Bydgoski. Wynika z nich, że seniorzy będą mogli znacznie zyskać na rozliczeniu 13. i 14. emerytury. To jednak nie wszystkie udogodnienia, z jakich będą mogli skorzystać w 2025 roku.
Zwrot podatku dla seniorów w 2025 roku
Czas zwrotu podatku jest wyczekiwany przez niemal wszystkich Polaków. To dodatkowy zastrzyk gotówki zwłaszcza dla tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Dla seniorów mamy dobre wiadomości. W przyszłym roku będą bowiem mogli skorzystać z ulg podatkowych, które mogą przynieść im zwrot podatku nawet w wysokości 400 złotych. Osoby, które pobierają najniższą emeryturę, będą w 2025 roku uprawnione do rozliczenia opodatkowanej 13. i 14. emerytury. Co ważne, dotyczy to tylko tych, których roczny dochód nie przekroczy 30 000 złotych.
Zobacz także:
Na poczet podatku PIT z dodatkowych emerytur zostały pobrane zaliczki. W ramach ich zwrotu emeryci mogą liczyć nawet na kilkaset złotych. W przypadku osób, które pobierają najniższą emeryturę, czyli taką w wysokości 1780,96 złotych brutto (1620,67 złotych netto), będzie to zwrot opiewający na kwotę 236 złotych. Kto może liczyć na najwyższy zwrot? Uzyskają go ci, których świadczenie emerytalne wynosi 2184 złote netto. Będą to aż 404 złote. Są też tacy, którzy zwrotu nie otrzymają. Chodzi o osoby, które pobierają emeryturę w wysokości powyżej 2275 złotych netto.
Ulgi podatkowe dla seniorów
Warto pamiętać, że seniorzy mogą skorzystać z wielu innych ulg podatkowych. W takiej sytuacji są na przykład osoby, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego pozostały aktywne zawodowo. Przysługuje im ulga dla pracujących seniorów. Takie osoby mają prawo do zwolnienia od podatku dochodowego przychodów, maksymalnie do kwoty 85.528 złotych, jeśli są one osiągnięte z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie, działalności gospodarczej oraz zasiłku macierzyńskiego. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów. Kolejnym udogodnieniem jest ulga na internet. W jej ramach można odliczyć wydatki poniesione na poczet używania internetu. Kwota odliczenia nie może jednak wynosić więcej niż 760 złotych. Co ważne, z ulgi można skorzystać wyłącznie w ramach dwóch kolejno po sobie następujących lat podatkowych.
Dla osób z niepełnosprawnością lub tych, które się nimi opiekują, dostępna jest ulga rehabilitacyjna, dotycząca między innymi wydatków na leki. Chodzi o sytuację, w której wydamy na lekarstwa więcej niż 100 złotych w ciągu miesiąca. Wtedy suma tej nadwyżki podlega zwrotowi. Można również skorzystać z ulgi od darowizn. Nie może to być jednak więcej niż 6 procent dochodu. Ci natomiast, którzy ponieśli wydatki na termomodernizację domu rodzinnego, mogą zyskać na uldze termomodernizacyjnej. Należy jednak wiedzieć, że kwota odliczenia nie może być wyższa niż 53 000 złotych.
Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę?
Obecnie powszechny wiek emerytalny dla wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Niektórym jednak przysługuje emerytura zwana pomostową. Można się o nią ubiegać na 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Aby to zrobić, należy jednak spełnić kilka warunków:
- wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat po 31 grudnia 2008 roku;
- w przypadku kobiet trzeba posiadać co najmniej 20 lat stażu ubezpieczeniowego i mieć ukończone 55 lat;
- w przypadku mężczyzn należy mieć co najmniej 25 lat stażu ubezpieczeniowego i ukończyć 60 lat.
Co kryje się pod terminem „praca w szczególnych warunkach”? Zaliczamy do niej między innymi pracę pod ziemią, bardzo ciężką pracę fizyczną, pracę na wodzie i pod wodą, pracę w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu oraz pracę w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Natomiast „praca o szczególnym charakterze” oznacza między innymi takie zawody, jak maszynista pojazdów trakcyjnych, kierowca pojazdów uprzywilejowanych, a także członek zespołu ratownictwa medycznego.