W listopadzie 2024 roku planowane są ćwiczenia wojskowe. W związku z tym wezwanie na stawienie się w jednostce dostanie nawet 200 tysięcy mężczyzn. Obowiązek udziału w szkoleniach regulowany jest przez ustawę, a za niedostosowanie się do przepisów grożą wysokie kary.

Wojsko wzywa na ćwiczenia

Polska, w związku zaistniałą sytuacją geopolityczną i zagrożeniem czyhającym ze strony Rosji i Białorusi, podjęła decyzję o inwestycji ponad 4 proc. PKB w armię, co czyni ją liderem wśród państw należących do NATO. Poza zakupem nowego sprzętu dla żołnierzy, Wojsko Polskie chce aktywnie szkolić rekrutów.

Zobacz także:

Żołnierze rezerwy pozostający na przydziale mobilizacyjnym, bez cyklicznego szkolenie, z biegiem czasu tracą nabytą w wojsku wiedzę i umiejętności. Dlatego bardzo istotnym czynnikiem jest podtrzymanie ich kondycji, wyszkolenia oraz zapoznanie z nowoczesną techniką wojskową i sposobem jej wykorzystywania - czytamy na stronie Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie.

Zaplanowane ćwiczenia mają pomóc w podtrzymaniu kondycji fizycznej mężczyzn oraz odświeżenie umiejętności nabytych w trakcie trwania służby wojskowej. Zdaniem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie regularne wprowadzanie szkoleń jest konieczne dla zachowania zdolności operacyjnych i znajomości nowoczesnych technik militarnych.

Kto może zostać wezwany przez wojsko?

Ustawa o obronie Ojczyzny jasno wyjaśnia, kto objęty jest obowiązkiem szkoleń wojskowych. Do tej grupy należą żołnierze pasywnej rezerwy, czyli np. osoby zakwalifikowane do rezerwy bez złożonej przysięgi, ale po kwalifikacji wojskowej oraz te osoby, które złożyły przysięgę, ale nie interesuje ich służba wojskowa. 

Wojsko wyróżnia cztery rodzaje ćwiczeń ze względu na czas ich trwania:

  • Jednodniowe;
  • Krótkotrwałe - trwające maksymalnie 30 dni;
  • Długotrwałe - trwające maksymalnie 90 dni;
  • Rotacyjne - prowadzone łącznie do 30 dni w ciągu jednego roku.

Wiek żołnierzy rezerwy wzywanych na szkolenia określa Ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Na ćwiczenia mogą być powoływani szeregowi nieprzekraczający 55. roku życia i podoficerowie do 32. roku życia. Każdy dzień szkoleń opłaca jednostka wojskowa. Zgodnie z posiadanym stopniem etatowym stanowiska służbowego żołnierz przebywający na ćwiczeniach w jednostce otrzymuje uposażenie zasadnicze. W tym czasie nie musi też płacić za zakwaterowanie i wyżywienie oraz pozostaje pod bezpłatną opieką medyczną. Każdemu z żołnierzy gwarantowany jest także mundur. Na czas objęty szkoleniem wojskowym pracodawca zmuszony jest do udzielenia żołnierzowi rezerwy bezpłatnego urlopu.

Jaka kara grozi za niestawienie się na ćwiczeniach wojskowych?

Szkolenia wojskowe, na które są wzywani żołnierze są obowiązkowe. Osoba, która nie pojawi się na czas w jednostce zgodnie z terminem wezwania, musi wziąć pod uwagę konsekwencje prawne. Reguluje je art. 144 1 Kodeksu Karnego o uchylaniu się od służby wojskowej. Na rezerwistów może zostać nałożona kara grzywny, ograniczenie wolności lub nawet więzienie.

Kto będąc powołanym do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do odbywania tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbaweienia wolności do lat 3. W przypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku - możemy przeczytać w art. 144 Kodeksu Karnego.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącym wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych, podjęto decyzję o ich regularnym prowadzeniu do 2035 roku.