Małżeństwa z wieloletnim stażem są wyrazem wyjątkowego wsparcia, miłości i codziennego zaangażowania, ale do tej pory w Polsce nagrodą za 50 lat pożycia małżeńskiego były jedynie gratulacje od prezydenta miasta i symboliczne wyróżnienie medalem w imieniu głowy Rzeczypospolitej Polskiej. Już 3 grudnia wszystko może zmienić się na korzyść Polaków. Nowe świadczenie zakłada wypłatę nawet 8 tys. złotych w zależności od wspólnie przeżytych lat. Sejm rozpoczął rozmowy w tej sprawie.

Nowe świadczenie dla małżeństw z wieloletnim stażem

Tylko w samym 2023 roku liczba odznaczeń za wieloletni staż małżeński wzrosła do rekordowych 80 tys. par. Jednak jak dotąd państwo nie przyznawało w związku z tym wyjątkowym wydarzeniem żadnych dodatkowych świadczeń pieniężnych, które mogłyby wynagrodzić trud, poświęcenie i miłość wielu małżeństw. Do tej pory ograniczano się wyłącznie do gratulacji od prezydenta i wyróżnienia medalem, ale proponowane zmiany mogą wkrótce wesprzeć finansowo tysiące par.

Zobacz także:

Według wstępnych informacji, nowe świadczenie dla małżeństw byłoby wypłacane w formie jednorazowej nagrody i wyliczane według wspólnie spędzonych lat w formalnym związku. Sejm zapowiedział, że rozmowy w tej sprawie będą poruszane na zgromadzeniu już dziś (3 grudnia), dlatego wkrótce można spodziewać się pierwszych decyzji.

Jakie kwoty planuje wypłacać Sejm?

Jak już wcześniej wspomniano, według wstępnych ustaleń Sejmu wysokość świadczenia byłaby uzależniona od liczby lat wspólnego pożycia małżeńskiego. Najniższe kwoty sięgałyby minimum 5 tys. złotych nagrody pieniężnej w ramach nagrody za przeżycie 50-lecia małżeństwa, czyli tak zwanych złotych godów. Kwota miałaby wzrastać o 500 zł co kolejne 5 lat, dlatego dla rekordzistów są przewidziane nagrody w wysokości nawet 8 tys. złotych (w przypadku małżeństwa z 80-letnim stażem).

Przelicznik nowego świadczenia wyglądałby następująco:

  • dla małżeństw z 50-letnim stażem (złote gody) - 5 tys. złotych;
  • dla małżeństw z 55-letnim stażem (szmaragdowa lub platynowa rocznica) - 5,5 tys. złotych;
  • dla małżeństw z 60-letnim stażem (diamentowa rocznica) - 6 tys. złotych;
  • dla małżeństw z 65-letnim stażem (żelazna rocznica) - 6,5 tys. złotych;
  • dla małżeństw z 70 letnim stażem (kamienna rocznica) - 7 tys. złotych;
  • dla małżeństw z 75-letnim stażem (brylantowa rocznica) - 7,5 tys. złotych;
  • dla małżeństw z 80-letnim stażem (dębowa rocznica) - 8 tys. złotych.

Pomysł wypłacania dodatkowej nagrody finansowej za długoletni staż dla małżeństw pojawił się jeszcze za rządów poprzedniej kadencji Sejmu i Senatu i był propozycją płynącą od obywateli. Autorzy, którzy zdecydowali się na złożenie petycji w sprawie wprowadzenia świadczenia, poparli swoje racje tym, że długoletnie związki zasługują na większe wsparcie finansowe ze strony rządzących ze względu na trud, wierność i poświęcenie w małżeństwie. Projekt zyskał zainteresowanie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale szybko zszedł na dalszy plan, gdyż jego realizacja napotkała na bliżej nieokreślone przeszkody w dopełnieniu procedur. Obecnie temat znów stał się gorący wśród rządzących.

Budżet państwa a możliwość wypłacenia nowego świadczenia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dokonało wstępnej analizy kosztów, a według szacowanych kwot, wprowadzenie nowego świadczenia dla małżeństw z wieloletnim stażem wyniosłoby około 50 milionów złotych w ciągu roku. Projekt budzi niemałe kontrowersje wśród społeczeństwa.

Zwolennicy są przekonani, że ta kwota z pewnością nie zrujnowałaby budżetu państwa, a mogłaby zachęcić młode pokolenia do tworzenia trwałych i długoletnich relacji. Z kolei przeciwnicy wskazują, że wsparcie finansowe powinno być przekazywane najbardziej potrzebującym Polakom i to w tym kierunku należy zmierzać w pierwszej kolejności. Wstępne decyzje zostaną podjęte już dziś na posiedzeniu Sejmu, a kolejne tygodnie z pewnością przesądzą o przyszłości nowego świadczenia w Polsce.