Wpis w prawie jazdy, umieszczony zwykle w specjalnej sekcji oznaczonej jako „Kody”, nierzadko bywa ignorowany. Wielu kierowców może nie być świadomych, że dokument zawiera oznaczenia, które należy mieć na uwadze, wsiadając za kółko. Mowa o specyficznych kodach umieszczonych na odwrocie dokumentu. Co oznaczają i dlaczego są tak ważne?
Specjalny kod na prawie jazdy. Na to zwróć szczególną uwagę
Prawo jazdy jest dokumentem, który zawiera podstawowe dane osobowe i zdjęcie kierowcy, informacje na temat organu, który wydał uprawnienia, datę ich uzyskania, datę wydania oraz datę ważności dokumentu. Pozostałe informacje, które z łatwością każdy rozszyfruje, dotyczą choćby nawet kategorii wskazującej na typ pojazdu, jakim poruszać się może posiadacz dokumentu. Na tym jednak nie koniec. Niektórzy bowiem znajdą na odwrocie dokumentu pewne oznaczenia.
Zobacz także:
Wszelkiego rodzaju kody umieszczone na prawie jazdy są tak naprawdę skarbnicą wiedzy na temat samego kierowcy. Cyfry ułożone są w określonych kompilacjach, a ich rozkodowanie niestety nie jest łatwizną, bo na próżno szukać na samym dokumencie wyjaśnienia zastosowania danych kodów. Tajemnicze oznaczenia zdradzają, jakie ograniczenia zostały nałożone na kierowcę (warto dodać, że niektóre kody uprawnienia rozszerzają). Każdy kod ma swoje konkretne znaczenie, które jest zgodne z przepisami obowiązującymi w Polsce i całej Unii Europejskiej. Oznaczenia widoczne są odwrocie dokumentu w specjalnej sekcji oznaczonej jako „Kody”.
Co oznaczają specjalne wpisy w prawie jazdy?
Dokładny spis kodów można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 2 sierpnia 2012 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Kody w polskim prawie jazdy składają się z kilku cyfr i w głównej mierze stanowią pomoc dla kierowców i organów kontrolujących w zrozumieniu, jakie dodatkowe wymagania lub ograniczenia dotyczą konkretnej osoby. W polskim prawie jazdy można znaleźć kody, takie jak:
Kod 01 – wymagana korekta lub ochrona wzroku
- 01.01 - okulary
- 01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e)
- 01.03 - okulary ochronne
- 01.04 - szkła przyciemnione
- 01.05 - przepaska na oko
- 01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe
Kod 02 – wymagana korekta słuchu
- 02.01 – aparat słuchowy jedno uszny
- 02.02 – aparat słuchowy obu uszny
Kod 05 – ograniczone możliwości korzystania z pojazdu (stosuje się subkody, ponieważ ograniczenia jazdy wynikają ze stanu zdrowia kierowcy)
- 05.01 – jazda w godzinach dziennych (od świtu do zmierzchu)
- 05.02 – jazda tylko w obrębie określonego obszaru administracyjnego (np. 05.02 nazwa miasta)
- 05.03 – jazda bez pasażerów
- 05.04 – jazda z określoną prędkością (ograniczenie do x km/h)
- 05.05 – jazda tylko w towarzystwie osoby posiadającej prawo jazdy
- 05.06 – bez prawa ciągnięcia przyczepy
- 05.07 – bez prawa jazdy po autostradach
- 05.08 – zakaz spożywania alkoholu
Kary za bagatelizowanie wpisów w prawie jazdy. Można stracić uprawnienia
Portal auto-swiat.pl donosi o przypadku ukarania kierowcy za niezastosowanie się do kodu obecnego w prawie jazdy mężczyzny. 24-latek został zatrzymany do kontroli, podczas której okazało się, że posiadał ograniczenie oznaczone kodem 01.01. Kod ten jest stosowany w przypadku osób, które podczas prowadzenia pojazdu muszą mieć założone okulary. Zatrzymany 24-letni kierowca prowadził samochód bez okularów, co jest równoznaczne z popełnieniem wykroczenia, i finalnie stanie przed sądem.
Policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem bez wymaganych okularów traktowane jest jak jazda bez uprawnień. Tym samym więc kierowca, który posiada wpis w prawie jazdy o wymaganych okularach, a bez nich prowadzi samochód, popełnia wykroczenie i naraża się na grzywnę nie niższą niż 1500 zł, karę aresztu lub ograniczenia wolności. Co szczególnie istotne, w tej sytuacji policja ma prawo zatrzymać uprawnienia. Regulacje te dotyczą oczywiście każdego kodu określonego w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.