Czekając na sezon na uwielbiane przez wielu pelargonie, warto przyjrzeć się możliwym alternatywom, które z powodzeniem odnajdą się już w kwietniowych temperaturach. Do równie prostych w uprawie, a przy tym efektownych roślin, należy czarnuszka damasceńska. Poradzi sobie z nią każdy amator ogrodnictwa. Ten kwiat świetnie sprawdzi się w ogrodach utrzymanych w naturalnym, wiejskim, romantycznym stylu. 

Czarnuszka damasceńska w ogrodzie i na balkonie. Wysiej w kwietniu

Czarnuszka damasceńska może stać się ozdobą zarówno ogrodu, jak i balkonu. Ta ozdobna roślina kiepsko znosi przesadzanie, dlatego zaleca się wysiewanie jej wprost do gruntu. Można się tym zająć już wczesną wiosną, w kwietniu.

Zobacz także:

Nasiona czarnuszki należy umieścić na głębokości mniej więcej pół centymetra, a rzędy nasion powinny być utrzymane w odległości około 20-30 centymetrów. Czarnuszka damasceńska wzejdzie po mniej więcej dwóch tygodniach od wysiewu. Zanim go jednak przeprowadzimy, warto skontrolować odczyn gleby, ponieważ ten kwiat najlepiej odnajdzie się w podłożu o pH obojętnym lub zasadowym. Jeśli okaże się, że ziemia ma zbyt kwaśny odczyn, można go zmienić, stosując na przykład nawóz wapniowy. 

fot. terezqua/Adobe Stock

Jak uprawiać czarnuszkę, aby bujnie kwitła?

Czarnuszka damasceńska nie ma wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych, dlatego będzie świetnym wyborem dla początkujących. Ta prosta w uprawie roślina preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. Ważne, aby gleba była żyzna, dobrze przepuszczalna. Czarnuszkę należy nawadniać regularnie, ale oszczędnie, aby nie doprowadzić do przelania. Warto wstrzymać się z podlewaniem do momentu, w którym wierzchnia warstwa ziemi nieco przeschnie.

Częstotliwość nawadniania można zwiększyć w okresie suszy, ale i z nią czarnuszka radzi sobie całkiem nieźle. Raz w miesiącu można zastosować nawóz mineralny. Należy również pamiętać o usuwaniu zwiędłych kwiatostanów, dzięki czemu czarnuszka damasceńska będzie dłużej kwitła.

Jakie kwiaty warto posadzić obok czarnuszki?

Czarnuszka damasceńska daje niezliczone możliwości kompozycyjne. Jej kwiaty są subtelne i delikatne, dlatego dzięki niej z łatwością można stworzyć ogród w stylu romantycznym. Łodygi czarnuszki rosną dość wysoko (nawet do 70 cm), dlatego ten kwiat świetnie sprawdzi się z tyłu rabatki, jako tło dla innych roślin. Dzięki temu, że czarnuszka damasceńska jest smukła, ogród zyska dodatkową lekkość i zwiewność. Sadząc obok niej maki i chabry, uzyskamy efekt niby-łąki.