Przepisy określają jasno kto, kiedy i gdzie może odpalać fajerwerki. Ponadto wiele ograniczeń wprowadzanych jest na szczeblu lokalnym, dlatego też niekiedy może być wymagana zgoda wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na użycie materiałów pirotechnicznych. Złamanie przepisów wiąże się z dotkliwymi karami — nie tylko finansowymi, ale też zakładającymi pozbawienie wolności. O czym warto wiedzieć?
Kary za fajerwerki. Kogo obowiązuje zakaz?
To, na jakich zasadach można korzystać z fajerwerków, określa art. 51 Kodeksu wykroczeń o zakłócaniu spokoju lub porządku publicznego. Jak możemy przeczytać: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Tym samym więc odpalanie materiałów pirotechnicznych może odbywać się jedynie na terenie prywatnym, ale nie w godzinach nocnych (od 22 do 6 rano).
Zobacz także:
Co jednak szczególnie istotne, na terenie całego kraju obowiązuje zakaz sprzedaży fajerwerków osobom poniżej 18. roku życia. Przepisy wskazują, że taka sprzedaż to przestępstwo, które zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Strzelanie fajerwerkami może odbywać się wyłącznie w obecności osób dorosłych.
[...] przypadki handlowców którzy sprzedają, petardy dzieciom, należy zgłosić na Policję, uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków - informuje Polska Policja w oficjalnym komunikacie.
Od kiedy można strzelać fajerwerkami?
Szczególne ograniczenia związane ze strzelaniem fajerwerkami obowiązują poza terenem prywatnym. 31 grudnia i 1 stycznia to jedyne w roku dni, kiedy dozwolone jest odpalanie fajerwerków w miejscach publicznych. Lokalne prawo w niektórych regionach Polski zezwala na odpalanie tego typu materiałów pirotechnicznych również 13 i 14 stycznia, kiedy obchodzony jest sylwester i Nowy Rok prawosławny. Policja przypomina, że przedwczesne próby używania fajerwerków lub odpalanie pozostałości po zabawie sylwestrowej są nielegalne.
Legalne jest odpalanie fajerwerków w inne dni niż wskazane wyżej, ale jedynie w ciągu dnia i na terenie prywatnym. Warto jednak wiedzieć, że wiele ograniczeń związanych z używaniem materiałów wybuchowych wprowadzają lokalne przepisy prawa miejscowego. Policja przekazuje, że w większości gmin obowiązują okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Strzelanie fajerwerkami w sposób niezgodny z przepisami, np. w miejscach publicznych w dni inne niż 31 grudnia i 1 stycznia, może zakończyć się karą. Za nieprzestrzeganie art. 51 Kodeksu wykroczeń grozi grzywna do 5 tys. zł, areszt od 5 do 30 dni lub nawet ograniczenie wolności na miesiąc.
Jak bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami? Sylwestrowe porady
Co roku w Sylwestra na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset wypadków wynikających z niewłaściwego użytkowania fajerwerków. Efektem są poparzenia, zranienia, pożary, a nawet wypadki śmiertelne. Jak pokazują statystyki, ofiarami są głównie mężczyźni.
W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie całego kraju dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu - przekazuje Polska Policja na swojej stronie internetowej.
Policjanci przypominają, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.
KUPUJESZ? TO MUSISZ SPRAWDZIĆ
- Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
- Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
- Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
- Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
- Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
-
UŻYWASZ? O TYM PAMIĘTAJ
- Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.
- Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
- Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem — stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
- Wybierz miejsce, w którym — korzystając z fajerwerków — nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
- Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.
- Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.