Kluski wątrobiane to zapomniany dodatek do rosołu, dobrze znany mieszkańcom Niemiec, Austrii i Czech, ale również rodowitym Ślązakom. To właśnie tam zmodernizowano zagraniczne danie, tworząc z nich lokalny przysmak. Wiele osób nie dowierza, gdy widzi je w rosole serwowanym przez moją babcię. Myślą, że mają do czynienia z nowoczesnym podejściem do tradycyjnej polskiej kuchni, a tymczasem jedzą potrawę, którą w PRL-u znał każdy.
Skąd pochodzą kluski wątrobiane?
Kluski wątrobiane to tradycyjny przysmak kuchni śląskiej, który szczególnie popularny jest między innymi w okolicach Cieszyna. Ponoć przepis ten pochodzi od Sióstr Boromeuszek z Cieszyna, aczkolwiek niewykluczone, że przywędrował on do Polski z Niemiec lub Austrii.
Zobacz także:
Zagraniczne kluski wątrobiane robi się jednak z wątroby wołowej lub wieprzowej, a tradycyjny śląski przysmak zawiera wątrobę drobiową. W czasach PRL-u, gdy spożywanie podrobów było znacznie bardziej popularne niż obecnie, to właśnie kluski wątrobiane zastępowały rosół lub ziemniaki w makaronie, czyniąc popularną zupę bardziej sycącym daniem.
Jak przygotować kluski wątrobiane?
Przepis na kluski wątrobiane jest stosunkowo prosty. Polega on na zmieleniu wątróbki drobiowej, wymieszaniu jej z bułką tartą, jajkiem i przyprawami, a następnie ugotowaniu mięsa razem z rosołem. Niektórzy jednak wolą gotować je osobno w osolonej wodzie, twierdząc, że ten dodatek do rosołu zbyt bardzo ingeruje w wywar bulionu. Poniżej zdradzamy, jak krok po kroku przygotować ten śląski przysmak.
Składniki:
- 2 łyżki masła,
- 2 żółtka,
- 2 całe jajka,
- pół szklanki bułki tartej,
- 150 g wątróbki z kurcząt
Sposób przygotowania:
- Zaczynamy od utarcia masła tak, aby nabrało aksamitnej, białawej konsystencji. Następnie dodajemy do masy żółtka i ponownie ucieramy masę.
- Do tak przygotowanej masy dodajemy startą na tarce lub zmieloną w maszynce wątróbkę i 2 całe jajka i całość ponownie dokładnie mieszamy.
- Gdy masa nabierze puszystej konsystencji, należy powoli dosypywać do niej bułkę tartą, cały czas pamiętając o mieszaniu.
- Teraz pozostało tylko wyłożyć łyżką masę na kluski wątrobiane do rosołu lub gorące, osolonej wody i gotować je do miękkości. Zwykle proces ten nie zajmuje dłużej niż 5 minut.
Moja babcia wykorzystuje kluski wątrobiane nie tylko w rosole
Moja babcia zauważyła, że kluski wątrobiane tak posmakowały całej rodzinie, że zaczęła je stosować nie tylko w rosole, ale też w innych zupach bazujących na bulionie warzywnym - w pomidorowej czy jarzynowej. Czasem babcia wykorzystuje kluski również jako samodzielne danie. Dodaje do nich wówczas nieco więcej soli, zalewa aromatycznym sosem czosnkowym lub pomidorowym i podaje niemalże tak samo, jak gołąbki. Wielu gości myli nawet tak podane kluski wątrobiane z kotletem mielonym lub pulpetami.
Jednakże popisowym dziełem babci jest wykorzystanie klusek wątrobianych jako składnik zapiekanki. Babcia łączy je zwykle z warzywami, serem i sosem beszamelowym, tworząc rodzinny przysmak, który stał się hitem imprez urodzinowych. Trudno uwierzyć w to, że popularna śląska potrawa może mieć tak wiele zastosowań w gastronomii.