Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2025 roku to wciąż m.in. sprawna gaśnica. Podróżowanie bez niej jest nie tylko niebezpieczne, ale również może skończyć się mandatem w razie kontroli drogowej. Jaka więc powinna być gaśnica znajdująca się w aucie? I co jeszcze obowiązkowo musi znaleźć się w samochodzie?
Gaśnica samochodowa. Jaka powinna być?
Za nieposiadanie gaśnicy w trakcie kontroli drogowej kierowcy grozi mandat w wysokości 500 zł. Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku 11 ust.1 pkt 14, gaśnica jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego auta poruszającego się po drogach w Polsce. Urządzenie musi być sprawne technicznie – oznacza to m.in. że nie jest przeterminowane. Nową gaśnicę po dwóch latach od momentu produkcji należy zgłosić do przeglądu technicznego. Następne testy odbywają się już w rocznych odstępach.
Zobacz także:
Zazwyczaj gaśnicę przewozimy w bagażniku lub pod fotelem kierowcy albo pasażera. Istotne jest, by zawsze była solidnie przymocowana i nie przemieszczała się podczas jazdy. Musi być także łatwo dostępna. Jeśli zdecydujemy się trzymać ją w bagażniku, najlepiej ułożyć ją tak, by można było z niej skorzystać już po otworzeniu klapy.
W małych autach najczęściej znajdują się gaśnice jednokilogramowe. Ich wadą jest krótki czas działania, wynoszący tylko 5-6 sekund. Efektywniejsze jest gaszenie urządzeniem dwukilogramowym. Tak czy inaczej, gaśnicę zawsze powinno kupować się w specjalistycznym punkcie, sprzedającym nowy sprzęt z ważną datą użycia.
Jakie jest jeszcze obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2025 roku?
Portal Rankomat podaje, że według obowiązującego w 2025 roku rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia (§ 11), pojazd musi zawierać 19 elementów, bez których nie może brać udział w ruchu drogowym. Są to:
- Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) albo numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały i tabliczkę znamionową,
- Samoczynne wycieraczki przedniej szyby i urządzenie zmywające tę szybę
- Prędkościomierz (musi być wyskalowany w km/h), znajdujący się w polu widzenia kierowcy,
- Punkt kotwiczenia pasów bezpieczeństwa,
- Urządzenia, które zabezpieczają przed użyciem przez osoby nieuprawnione,
- Drogomierz,
- Pasy bezpieczeństwa,
- Lusterka albo równoważne urządzenia umożliwiające kierowcy widoczność do tyłu,
- Sygnał dźwiękowy, którego ton jest ciągły i nieprzerwany,
- Zagłówki (muszą znajdować się na wszystkich zewnętrznych przednich siedzeniach),
- Błotniki,
- Fartuchy przedłużające błotniki znajdujące się z tyłu,
- Trójkąt drogowy,
- Gaśnicę,
- Tłumik wydechu,
- Hak holowniczy z przodu auta,
- Podpórki umożliwiające stabilne ustawienie auta,
- Podnóżki albo inny rodzaj oparcia dla nóg kierowcy i pasażera (dotyczy motocykli).
- Miejsce na tablicę rejestracyjną.
Które elementy wyposażenia auta nie są obowiązkowe ale potrzebne?
Co ciekawe, do obowiązkowego wyposażenia samochodu nie zalicza się apteczka, choć obowiązkowe już jest udzielenie pierwszej pomocy ofierze wypadku. Jeśli zdecydujemy się, by wozić w aucie apteczkę, warto mieć w niej np. bandaże, środek dezynfekujący, opaskę uciskową, koc termoizolacyjny, chustę trójkątną i ustnik do sztucznego oddychania. Drugim nieobowiązkowym elementem wyposażenia, który także warto mieć, jest kamizelka odblaskowa. Dzięki niej po opuszczeniu auta w nocy wciąż będziemy widoczni dla innych kierowców.