Najbliższe dni to ostatni czas, kiedy możesz odpowiednio zadbać o czystość grobów twojej najbliższej rodziny. Choć coroczne sprzątanie na cmentarzu to już swego rodzaju tradycja wśród Polaków, to 1 listopada zdarza się spotkać na swojej drodze wiele zaniedbanych od dłuższego czasu grobów. Jak się okazuje, to nie tylko przykry dla oczu widok, ale i... grzech.
Czy dbanie o groby bliskich to obowiązek?
Choć mogłoby się wydawać, że sprzątanie grobów to kwestia dobrowolna i nie ma żadnych ustaw prawnych regulujących tę czynność, to w rzeczywistości jest kilka przepisów, których Polacy powinni się trzymać. W momencie zakupu wyznaczonego miejsca na cmentarzu, dysponent, czyli osoba, która płaci za dany teren, ma prawo do jego użytkowania, ale nadal nie jest właścicielem tego gruntu. To z kolei zobowiązuje każdego takiego użytkownika do odpowiedniego zadbania o dysponowane terytorium.
Zobacz także:
Zaniedbanie grobów jest grzechem
Kolejną sprawą jest kwestia wypełnienia obowiązku chrześcijańskiego. Ksiądz Tadeusz Syczewski w swoim artykule pt. „Cmentarze według obowiązującego kodeksu prawa kanonicznego i obrzędów błogosławieństw” porusza kwestię cmentarzy i nagrobków i ich niezwykłej roli dla społeczeństwa na całym świecie.
We wszystkich kulturach na całym świecie, na przestrzeni całej historii ludzkości, cmentarze, groby i miejsca pochówku zmarłych zawsze były i są otaczane szczególną opieką, zgodnie z obowiązującymi prawami danego narodu i związanymi z nimi wartościami kulturowymi i cywilizacyjnymi. Chrześcijaństwo nie jest tu wyjątkiem - wspomina.
Podkreśla, że pomniki to nieocenione źródło pamięci o bliskich, ale i o ważnych wydarzeniach historycznych, więc każdy żyjący powinien zachować wobec nich należyty szacunek. Wiąże się to także między innymi z ich sprzątaniem i odpowiednią pielęgnacją.
Jeśli nasi rodzice nie żyją, to moim zdaniem powinniśmy się opiekować ich grobem. Mówi o tym czwarte przykazanie nakazujące nam cześć i szacunek wobec ojca i matki. To zobowiązanie nie przestaje obowiązywać po ich śmierci, tym bardziej, że jako chrześcijanie wierzymy, że ich dusze żyją życiem wiecznym. My zaś winni im jesteśmy pamięć o ich doczesnej drodze, którą już przeszli - mówi Interii pewien nauczyciel religii.
Co więcej, zarówno księża, jak i pewien katecheta cytowany przez Interię ostrzegają, że w przypadku niewykonania tego obowiązku, należy udać się do konfesjonału i odbyć spowiedź, gdyż niedbanie o groby jest w religii traktowane jako łamanie jednego z dziesięciu przykazań Bożych.
Usługi sprzątania grobów
Jeśli na co dzień masz dużo obowiązków i nie jesteś w stanie posprzątać nagrobka najbliższych na własną rękę, to w takiej sytuacji z pomocą przychodzą profesjonalne firmy sprzątające. Wówczas nie musisz martwić się ani o zagospodarowanie dodatkowego czasu na dotarcie na cmentarz ani o spędzenie kilku godzin na samym sprzątaniu.
Specjaliści mają w swoich zasobach również wiele odpowiednich środków do czyszczenia różnych typów nagrobków. Podstawowe usługi obejmują przede wszystkim:
- umycie grobów,
- usunięcie liści i zgromadzonych śmieci, wypalonych zniczy, zniszczonych wiązanek i bukietów,
- pastowanie nagrobka,
- renowację napisów,
- przystrojenie nagrobka,
- nabłyszczanie.
Takie rozwiązanie sprawdzi się też idealnie dla osób, które od miejsca pochówku swoich najbliższych mieszkają zbyt daleko, by móc je regularnie odwiedzać.
Ceny są uwzględniane indywidualnie, w zależności od rodzaju, wielkości oraz stanu nagrobka. Zazwyczaj zaczynają się od około 50 zł (dla pojedynczego nagrobka). Za duże grobowce zapłacisz nawet dwa razy więcej. Niekiedy klienci mają również możliwość wykupienia pakietów opieki całorocznej. Dzięki temu nie musisz się martwić o stan grobu przez cały rok, a dodatkowo możesz liczyć na zniżkę. Co więcej, jeśli nie masz jak osobiście udać się na cmentarz, by skontrolować zlecone prace, po wykonaniu usługi firma wyśle zdjęcia, więc konsument ma pełną kontrolę nad jakością wykonawcy.