Wraz z nadejściem stycznia 2025 roku w skrzynkach 230 tysięcy osób ma pojawić się wezwanie do stawienia się na kwalifikacji wojskowej. Co ważne, nie będzie ono dotyczyło tylko mężczyzn. List dostaną również kobiety, jednak tylko te, które są przedstawicielkami konkretnych zawodów lub mają odpowiednie kwalifikacje. Za zignorowanie wezwania grożą kary, w tym nawet doprowadzenie na miejsce przez policję.
Czym jest kwalifikacja wojskowa?
Kwalifikacja wojskowa ma służyć określeniu kategorii zdolności do służby wojskowej oraz wprowadzeniu danych do ewidencji wojskowej. Dzięki temu, że ewidencja jest aktualna, w sytuacji zagrożenia łatwiejsza i szybsza jest mobilizacja sił zbrojnych. Określenie kategorii zdolności do służby polega na badaniu lekarskim, przeprowadzanym pod kątem możliwości fizycznych i psychicznych danej osoby stawiającej się na kwalifikacji. Wyniki badania są środkiem do określenia konkretnej kategorii przydatności do służby. Po przyznaniu takiej kategorii dane zakwalifikowanego, takie jak imię i nazwisko oraz adres, są wprowadzane do wyżej wspomnianej ewidencji wojskowej. Kwalifikacja wojskowa nie oznacza automatycznego powołania do wojska.
Zobacz także:
List o wezwaniu do kwalifikacji powinniśmy dostać najpóźniej na 7 dni przed jej terminem. Jeśli z jakiegoś powodu nie mamy możliwości stawienia się na badaniu, musimy zgłosić się do odpowiedniego urzędnika i poinformować go o tym najpóźniej w dniu, w którym miała odbyć się kwalifikacja. Dane kontaktowe takiej osoby powinny znaleźć się w piśmie. Konieczne jest przedstawienia przyczyny, która uniemożliwia nam stawiennictwo. Wtedy zostanie wyznaczony nowy termin. Jak informuje portal prawo.pl, jeśli uchylimy się od obowiązku stawiennictwa, może grozić nam kara ograniczenia wolności lub grzywny. Odpowiedni organ ma również w takiej sytuacji prawo zarządzić przymusowe doprowadzenie nas na miejsce badania.
Kto dostanie wezwanie na kwalifikację wojskową?
Z danych Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że w 2025 roku wezwanie do kwalifikacji wojskowej otrzyma 230 tysięcy osób. Obowiązek stawiennictwa na badaniu dotyczy przede wszystkim trzech grup osób:
- mężczyzn, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat;
- osób, które podlegają obowiązkowi stawienia się na kwalifikacji, a które takiego obowiązku nie dopełniły w określonym czasie i miejscu;
- osób, w stosunku do których nie została przeprowadzona kwalifikacja wojskowa w poprzednim roku kalendarzowym, w którym skończyły 19 lat.
To jednak nie wszystko. Wezwanie do stawienia się na kwalifikacji dostanie również konkretna grupa kobiet. Mowa tu o osobach, które urodziły się w latach 1998-2006 i posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej. Chodzi tutaj o kobiety, które mają określone wykształcenie lub umiejętności. Dotyczy to na przykład tych, które mogą wykonywać zawody medyczne, weterynaryjne, morskie oraz lotnicze. Odnosi się to również do kobiet, które wykonują zawody, takie jak psycholożka, rehabilitantka, radiolożka, diagnostka laboratoryjna, informatyczka, teleinformatyczka, nawigatorka, a także tłumaczka. Kwalifikacja wojskowa ma przebiegać od 1 lutego do 30 kwietnia 2025 roku, zatem wezwanie powinno do nas dotrzeć do końca stycznia 2025 roku.
Jakie są kategorie zdolności do służby wojskowej?
Wizyta na kwalifikacji wojskowej może obejmować między innymi pomiar ciśnienia, wagi, a także badanie wad postawy, wzroku i słuchu. Mogą również zostać zadane pytania dotyczące przebytych chorób. Jeśli taki wywiad okaże się dla komisji lekarskiej niewystarczający, może ona skierować daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną. Po badaniu przyznawana jest konkretna kategoria zdolności do służby wojskowej, oznaczana literą A, B, C lub D. Co oznaczają te litery?
- A - zdolny do służby wojskowej;
- B - czasowo niezdolny do służby wojskowej,
- D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
- E - trwale niezdolny do służby wojskowej.
Osoba, która nie zgadza się z decyzją, może wnieść odwołanie do wojewódzkiej komisji lekarskiej w czasie 14 dni od wydania orzeczenia.