Niedawno pisaliśmy o tym, że w związku z podwyżką podatku akcyzowego wzrosną ceny wyrobów tytoniowych, e-papierosów oraz produktów nowatorskich. Jak się jednak okazuje, to nie wszystkie zmiany, jakie czekają nas w przyszłym roku. Podwyżki czekają zarówno młodych, jak i wieloletnich przedsiębiorców. To samo tyczy się opiekunów psów, osób posiadających nieruchomości, a także kuracjuszy planujących wypoczynek w uzdrowisku.
Co się zmieni w 2025? Podwyżki składek do ZUS-u
O prawdopodobnych zmianach w naliczaniu składek ZUS-owskich donosi gazeta „Fakt”. Według prognoz składki dla młodych przedsiębiorców, którzy płacą tak zwany „mały ZUS”, wzrosną w następujący sposób:
Zobacz także:
- składka emerytalna ma wzrosnąć z 251,81 złotych do 273,24 złotych;
- składka rentowa ma wzrosnąć ze 103,20 złotych do 111,98 złotych;
- składka wypadkowa ma wzrosnąć z 21,51 złotych do 23,28 złotych;
- składka chorobowa ma wzrosnąć z 31,61 złotych do 34,30 złotych.
Tak zwany „mały ZUS” płacą osoby, które od niedawna prowadzą działalność gospodarczą, a ich przychody nie przekraczają 120 tysięcy złotych. Niższe składki na ubezpieczenie społeczne obowiązują maksymalnie przez 36 miesięcy. Obecnie młodzi przedsiębiorcy płacą za ubezpieczenie społeczne 408,16 złotych, natomiast od nowego roku ma być to 442,90 złotych. Jeśli natomiast chodzi o przedsiębiorców, którzy od lat prowadzą własną firmę, możliwe, że będą oni musieli zapłacić 173,98 złotych więcej, pomijając składkę zdrowotną. Prognozy przedstawiają się następująco:
- składka emerytalna ma wzrosnąć z 916,35 złotych do 1015,79 złotych;
- składka rentowa ma wzrosnąć z 375,55 złotych do 416,30 złotych;
- składka wypadkowa ma wzrosnąć z 78,40 złotych do 86,90 złotych;
- składka chorobowa ma wzrosnąć ze 115,01 złotych do 127,49 złotych;
- składka na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy ma wzrosnąć ze 115,01 złotych do 127,49 złotych.
Ile od nowego roku zapłacą opiekunowie psów?
Obecnie opłata za psa obowiązuje tylko w niektórych gminach, na przykład w Sopocie, Krakowie, Giżycku czy Świnoujściu. Wysokość tej opłaty wynosi aktualnie do 173,57 złotych za jednego psa. Każda gmina może indywidualnie ustalić, ile trzeba będzie zapłacić za posiadanie czworonoga, w zależności od wielkości i rasy psa. Dlatego dokładnych informacji należy szukać w urzędzie gminy. Są jednak osoby, które z opłaty za jednego psa zostały zwolnione. Mowa o:
- osobach z orzeczeniem o dowolnym stopniu niepełnosprawności, jeśli ich pies jest psem asystującym;
- osobach z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobach mających więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzących gospodarstwo domowe.
Taki rodzaj zwolnienia dotyczy sytuacji, w której dane osoby posiadają jednego psa. Jeśli jednak spełniają powyższe warunki i opiekują się więcej niż jednym psem, będą musiały za drugiego psa zapłacić. Z opłaty za pierwszego i drugiego psa są natomiast zwolnione osoby, które płacą podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Zapłacą one dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa. Maksymalna opłata za posiadanie tego zwierzęcia ma w 2025 roku wzrosnąć do 178,26 złotych. Co ciekawe, niektóre gminy zwalniają z konieczności opłacania daniny osoby, które wzięły psa ze schroniska lub oznaczyły go chipem. Dlatego warto prześledzić informacje udostępniane przez gminy, żeby zorientować się, czy na pewno obowiązuje nas opłata.
Podwyżka za wyjazd do uzdrowiska to nie wszystko
Podwyżki czekają nas również w zakresie opłat ponoszonych za nieruchomości oraz wyjazdów do miejscowości uzdrowiskowych. Jak przekazuje „Fakt”, obecnie za 60-metrowe mieszkanie musimy zapłacić 69 złotych. Styczeń 2025 roku ma przynieść podwyżkę stawki minimalnej do 70,80 złotych. Kuracjusze również muszą się liczyć z wyższymi opłatami. Aktualnie za dwa tygodnie pobytu w sanatorium płacą oni 86,94 złotych. Po zmianach mogą się spodziewać podwyżki do 89,32 złotych. O tym, jak rzeczywiście będą przedstawiały się kwoty podwyżek, dowiemy się prawdopodobnie już niebawem.