Sklepy otwarte we Wszystkich Świętych nie stanowią licznej grupy, ale mogą pomóc w awaryjnej sytuacji. Nie nastawiajmy się jednak na robienie zakupów tego dnia, gdyż 1 listopada to dzień ustawowo wolny, a więc obowiązuje wtedy zakaz handlu. Ze względu na to niektóre sieci sklepów wydłużyły godziny otwarcia w przeddzień, by wszyscy klienci mogli komfortowo i spokojnie kupić wszystko, czego potrzebują. 2 listopada, w sobotę, obowiązują już inne reguły. A co z niedzielą, 3 listopada?
Sklepy otwarte we Wszystkich Świętych. Zobacz listę
Wszystkich Świętych to dzień ustawowo wolny od pracy, a więc większość sklepów zostanie zamknięta. Zakupów z pewnością nie zrobimy w wielkopowierzchniowych sklepach i dyskontach, tj. Biedronka, Lidl, Kaufland, ale też Pepco, Action czy Dealz. Istnieje możliwość, że małe sklepy i placówki sieci franczyzowych typu Żabka, prowadzone przez właścicieli, pozostaną otwarte 1 listopada. Warto pamiętać jednak, że godziny otwarcia sklepu mogą ulec zmianie. Niemniej nie liczmy na to, że we Wszystkich Świętych zrobimy zakupy, tym należy zająć się przed. Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje jednak kilka wyjątków. W ponad 30 miejscach, które wymieniono w dokumencie, zakaz handlu w niedzielę i święta nie obowiązuje. To m.in.:
Zobacz także:
- stacje paliw,
- stoiska handlowe przy cmentarzach,
- placówki handlowe na dworcach, w portach i przystaniach morskich,
- sklepy prowadzone przez właścicieli,
- sklepy na lotniskach,
- sklepy w strefach wolnocłowych
- kwiaciarnie,
- sklepy z pamiątkami lub dewocjonaliami,
- kioski i saloniki prasowe,
- placówki handlowe w hotelach,
- sklepy w zakładach leczniczych,
- piekarnie, cukiernie i lodziarnie,
- lokale gastronomiczne.
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą osoby, które wbrew zakazowi powierzą wykonywanie pracy w handlu (lub wykonywanie czynności związanych z handlem) pracownikowi lub zatrudnionemu, podlegają karze grzywny w wysokości od 1 tys. do nawet 100 tys. zł.
Zmiany w handlu przed 1 listopada. Wydłużone godziny otwarcia
Duże sieci sklepów zdecydowały się wydłużyć godziny otwarcia w przeddzień długiego listopadowego weekendu. Tym samym w Biedronce 31 października zrobimy zakupy do 23.30 lub dłużej. Nowe godziny otwarcia wprowadzono w ponad 3 tys. placówek w całej Polsce. Jak argumentuje sieć popularnych dyskontów, decyzja ta była podyktowana chęcią umożliwienia klientom komfortowego zrobienia zakupów i spokojnego przygotowania do świętowania Wszystkich Świętych.
W okresie świątecznym Polacy przemierzają nieraz cały kraj, by odwiedzić groby bliskich. Niezależnie od miejsca pobytu sklepy w naszej sieci są dostępne dla wszystkich. W ten sposób możemy realnie im pomóc w przygotowaniach do dnia Wszystkich Świętych. Wydłużone godziny pracy sklepów w dniach 30 i 31 października to nasza odpowiedź na ich potrzeby w tym szczególnym okresie — oznajmił Paweł Stolecki, członek zarządu i dyrektor operacyjny w sieci Biedronka, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.
Na wydłużenie godzin otwarcia sklepów zdecydowała się również sieć Netto - 31 października dyskonty będą czynne do 23:00 (podobnie 2 listopada). Z kolei Lidl, Dino, Auchan i Aldi pozostawią standardowe godziny pracy w dniach poprzedzających dzień Wszystkich Świętych.
Sklepy otwarte 2 i 3 listopada. Czy w Zaduszki zrobimy zakupy?
Sobota, 2 listopada, to Dzień Zaduszny. W przeciwieństwie do Wszystkich Świętych nie jest to dzień objęty zakazem handlu. Tym samym sklepy, galerie i inne placówki handlowe, które 1 listopada były zamknięte, na drugi dzień funkcjonują normalnie w standardowych godzinach (warto przy tym pamiętać, że 2 listopada to sobota, a więc godziny otwarcia mogą różnić od tych, które obowiązują od poniedziałku do piątku). 2 listopada więc będzie można zrobić zakupy bez problemu. Sklepy sieci Netto będą wtedy czynne dłużej niż zwykle, do 23.00.
Z kolei niedziela, 3 listopada, jest niedzielą niehandlową, a więc centra handlowe, dyskonty i sieci wielkopowierzchniowe są objęte zakazem handlu. W niedzielę zakupy będzie można zrobić jedynie w miejscach wymienionych w ustawie jako wyjątki. Jednym z nich jest możliwość handlu, jeśli w danym sklepie za kasą stanie właściciel. W tym przypadku mowa o niewielkich punktach, a niektóre z nich działają pod szyldem znanych sieci franczyzowych. To jednak nie tylko Żabka, ale też Carrefour Express czy Lewiatan. Placówki te zatem mogą funkcjonować i 1 listopada w dzień Wszystkich Świętych, i 3 listopada w niedzielę niehandlową. Godziny otwarcia mogą jednak ulec zmianie.