Jego wykonanie piosenki „Jolka, Jolka pamiętasz” zna niemal każdy. Charakterystyczny głos Felicjana Andrzejczaka przyciągał tłumy fanów. Ten człowiek-legenda na zawsze zapisał się na kartach historii polskiego rocka. Jeszcze 22 sierpnia 2024 r. występował podczas koncertu Sopot Top of The Top Festival. Niestety, 17 września fanów muzyki obiegła informacja o śmierci Felicjana Andrzejczaka. Miał 76 lat.

Kochany Felku, Przyjacielu jeszcze chwilę temu razem staliśmy na scenie... Nie mam słów, żeby Cię pożegnać... Odpoczywaj w spokoju. Serce pęka... Droga Rodzino przyjmij moje kondolencje

- tak Krzysztof Cugowski pożegnał Felicjana Andrzejczaka w mediach społecznościowych. 

Zobacz także:

Początki kariery Felicjana Andrzejczaka

Urodzony w 1948 roku w Pięczkowie, rozpoczął swoją karierę wraz z założeniem zespołu C–4011. W roku 1971 na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów w Jeleniej Górze muzycy C–4011 uzyskali trzecią nagrodę za wykonanie piosenki „Dziwny jest ten świat”. Za występ podczas koncertu „Premier” na XVII festiwalu w Opolu w roku 1979 otrzymał wyróżnienie. Następnie rozpoczął współpracę z Polskim Radiem. W latach 1979–1981 działał wspólnie z Teatrem Rampa na Targówku w Warszawie.

Współpraca z Budką Suflera i rozwój kariery

W latach 1982 - 1983 Felicjan Andrzejczak współpracował z Budką Suflera. W tym czasie takie utwory jak „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Czas ołowiu” i „Noc komety” stały się wielkimi polskimi przebojami.

W Budce Suflera śpiewał krótko, bo tylko niecały rok (1982/83). I zaledwie w trzech utworach. Ale za to jakich! Jego rozpoznawalny od pierwszej sekundy głos na zawsze będzie się kojarzył z wielopokoleniowym giga-przebojem Jolka, Jolka pamiętasz

- możemy przeczytać na oficjalnej stronie zespołu Budka Suflera.

W roku 1983 nawiązał współpracę z Wojciechem Zielińskim - polskim muzykiem, kompozytorem, dyrygentem. Następnie działał wspólnie z grupą jazzową EXIT. Zdobył Złotą Perłę z Bursztynem na XXII KFPP w Opolu w roku 1985, gdzie zaprezentował „Trzeci akt”. Wraz z Natalią Kukulską nagrał piosenkę „Pan samochodzik”, która stała się motywem przewodnim filmu „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”. 

Kariera solowa i współpraca z innymi artystami

W 1987 roku Felicjan Andrzejczak wydał swój pierwszy solowy album „Felicjan Andrzejczak”. Jako solista w latach 1995 - 2022 wydał 9 albumów. W 2005 roku współpracował z innymi artystami przy powstaniu piosenki „Pokonamy fale”, której autorem tekstu był Jacek Cygan. Utwór powstał na rzecz pomocy ofiarom tsunami, po trzęsieniu ziemi na Oceanie Indyjskim w 2004 roku. Andrzejczak zaangażował się także w projekt „Albo inaczej”, nad którym pracowali również artyści tacy jak Zbigniew Wodecki.

Życie prywatne Felicjana Andrzejczaka

Felicjan Andrzejczak od 54 lat był mężem Jadwigi. W wywiadzie dla Gazety Lubuskiej mówił o niej:

Całe moje artystyczne życie zawdzięczam Jadzi. To ona wypchnęła mnie do Warszawy, gdy nasze dzieciaki były malutkie. Jedź, powiedziała, realizuj swoje marzenia. Rzuciłem robotę w szkole, pojechałem do teatru Na Targówku, a potem wszystko już poszło z górki.

Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci: Rafała i Kingi. Andrzejczak od wielu lat chorował na nowotwór. Zmarł w wyniku udaru krwotocznego mózgu. Krzysztof Cugowski w rozmowie z Faktem przyznał, że Andrzejczak od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi:

Był moim gościem 15 sierpnia 2024 r. na moim na koncercie w Karwi. Wtedy się dowiedziałem, że jest ciężko chory. Jak teraz ze mną grał, widać było, że jest chory. Jeszcze śpiewał normalnie, ale widać było, że coś mu dolega. Niestety teraz odszedł. Ale nie umarł na to, co mu dolegało, tylko podobno miał udar, przedwczoraj się nie wybudził ze śpiączki.