W Polsce występuje wiele, bo szacunkowo około 30 tysięcy owadów, a ugryzienia niektórych z nich okazują się szczególnie dotkliwe dla człowieka. W większości przypadków kończy się przede wszystkim bólem i swędzeniem w miejscu ukąszenia. Symptomy utrzymują się zwykle przez kilka do kilkunastu dni.
Niektóre mogą jednak okazać się poważniejsze i przenosić na ludzi groźne choroby. Podczas corocznych grzybobrań groźne dla organizmu są przede wszystkim kleszcze i różnego rodzaju pająki. Mimo nadejścia jesieni i coraz chłodniejszych dni, niektóre owady wydają się niezwykle odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednym z takich przypadków jest między innymi śmiertelnie niebezpieczny szerszeń azjatycki.
Zobacz także:
Czym charakteryzuje się szerszeń azjatycki?
Szerszeń azjatycki (łac. Vespa velutina) to owad pochodzący z południowo-wschodniej Azji. W ostatnich miesiącach nasiliła się jego ekspansja również w Europie. Do tej pory został zauważony między innymi w Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, we Włoszech i na Słowacji. Owad może okazać się śmiertelnie niebezpieczny nie tylko dla człowieka. Stanowi ogromne zagrożenie również dla pszczół i zwierząt.
Na terenach, gdzie dostrzeżono najwięcej przypadków występowania szerszenia azjatyckiego, mówi się o drastycznych konsekwencjach w uprawach owoców i pszczelich hodowlach. Niektórzy eksperci wskazują nawet, że chmara szerszeni tylko z jednego gniazda może pożreć aż około 11 kg innych owadów, co sieje szczególne spustoszenie w całym ekosystemie danego terytorium.
Szerszenie azjatyckie po raz pierwszy pojawiły się w Europie w 2004 roku. Mimo że klimat panujący w krajach Europy nie do końca odpowiada warunkom, do których owad był pierwotnie przyzwyczajony, to po częstotliwości ich rozprzestrzeniania się widać, że jest to dla nich coraz mniejsza przeszkoda.
Jakie są różnice między szerszeniem azjatyckim a europejskim?
Szerszeń azjatycki jest z natury zwykle mniejszy niż jego europejski odpowiednik. Zazwyczaj osiąga od 17 do 35 mm wielkości. Co więcej, te niebezpieczne owady z Azji potrafią zbudować naprawdę pokaźne gniazda o średnicy około 60 cm. Zwykle znajdują się na wysokich drzewach, ale niewykluczone są też przypadki pojawienia się ich w domach. Nowy gatunek wyróżnia się przede wszystkim ciemnym tułowiem i odwłokiem. Jego ciało pokryte jest charakterystycznym pomarańczowym lub żółtym segmentem. Z kolei ich europejskie odpowiedniki posiadają grube pasy o jasnożółtym kolorze oraz czerwono-brązowy odwłok.
Jak się pozbyć szerszeni?
Eksperci alarmują, że idealnym okresem na pozbycie się szerszeni azjatyckich jest jesień, ponieważ właśnie wtedy rozmnażają się najliczniej. Jesienią w gnieździe przebywa wówczas około 500 matek, które są w stanie złożyć aż do 15 tys. jaj w ciągu roku.
Jeśli podejrzewasz, że blisko twojego domu lub bezpośrednio w nim zadomowiły się szerszenie, należy uważnie obserwować ich aktywność, w celu zlokalizowania potencjalnego gniazda. Najczęściej można je zaobserwować w godzinach porannych. Wówczas zaleca się niezwłoczne skontaktowanie się z firmą, która bezpiecznie i profesjonalnie wyeliminuje gniazdo.
Jak uchronić się przed pojawieniem się szerszeni w domu?
Aby uchronić się przed pojawieniem się tych niebezpiecznych szerszeni w domu, warto zastosować kilka kluczowych kroków. Najskuteczniejszą ochroną, która zapobiegnie przedostawaniu się szerszeni i innych uciążliwych insektów do wewnątrz pomieszczenia, jest zamontowanie moskitier.
Można także zastosować specjalnie dedykowane spraye przeciwko pojawianiu się szkodników blisko naszych posesji. W sieci można znaleźć wiele skutecznych produktów w różnym przedziale cenowym. Najtańsze zaczynają się już od około 16 zł. Niektórzy twierdzą również, że w zwalczaniu szerszeni pomocne mogą okazać się także intensywne zapachy wybranych kwiatów i warzyw.