Portugalska Madera jest coraz częstszym kierunkiem wakacyjnym Polaków, którzy są jedną z nacji najliczniej odwiedzających ten archipelag. Z danych autonomicznego rządu Madery wynika, że odsetek przybywających tam Polaków wynosi 6 procent. Tymczasem okazuje się, że w tym turystycznym raju wykryto właśnie obecność groźnego wirusa, którym w latach 2012-2013 zainfekowanych zostało tysiąc osób.

Wirus dengi na Maderze. Władze zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą

Służby, które podlegają portugalskiemu ministerstwu zdrowia, potwierdziły pojawienie się wirusa dengi u insektów, które w ostatnich latach upowszechniły się na tym archipelagu. Chodzi o komary z gatunku Aedes aegypti. Jak donosi portal Times of Madeira, wirus dengi na Maderze wykryto w organizmach okazów z tego gatunku podczas rutynowej kontroli w mieście Funchal. Władze zapewniają, że kontrolują sytuację, tymczasem opozycyjna Partia Socjalistyczna (PS) domaga się podjęcia pilnych działań w celu przeciwdziałania wydarzeniom podobnym do tych z lat 2012-2013, kiedy to dengą zaraziło się ponad tysiąc osób. 

Zobacz także:

Jakie są objawy dengi? 

Denga jest infekcją wirusową przenoszoną przez komary z gatunku Aedes, na przykład Aedes Aegypti lub Aedes albopictus, zwane inaczej komarami tygrysimi ze względu na pokrywające je paski. Owady te dobrze odnajdują się w warunkach miejskich. Denga jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez owady na świecie i występuje w ponad 100 krajach. Do objawów należą gorączka o nagłym początku, ból głowy, osłabienie oraz bóle mięśni, a u połowy chorych pojawia się wysypka. U zakażonych obserwuje się czasami również zapalenie spojówek lub gardła, a także dolegliwości żołądkowo-jelitowe. U niektórych denga przybiera ciężką postać, która objawia się wystąpieniem krwotoków. 

Jeśli po powrocie z podróży po rejonach tropikalnych zauważymy u siebie takie objawy, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, najlepiej w ośrodku medycyny tropikalnej bądź na najbliższym oddziale szpitala zakaźnego. Nie istnieje terapia przeciwwirusowa w przypadku tej choroby, dlatego przeprowadza się leczenie objawowe. Polega ono na nawadnianiu organizmu i podawaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Jeśli stan pacjenta tego wymaga, koryguje się również zaburzenia krzepnięcia krwi. Jeżeli przebieg choroby jest ciężki, konieczne może okazać się leczenie w warunkach szpitalnych.