Niedziele handlowe w Polsce są dniami, podczas których placówki handlowe mają prawo prowadzić działalność gospodarczą. Przepisy ograniczające handel w tym okresie wprowadzono 1 marca 2018 roku, na podstawie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Wtedy właśnie lista niedziel handlowych zaczęła się skracać, a w 2020 roku zredukowano ją tylko do kilku dni. Które z niedziel w 2025 roku będą umożliwiały nam robienie zakupów? Które dni będą wolne od pracy?
Niedziele handlowe w 2025 roku i dni wolne od pracy
Przypomnijmy, że w grudniu br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wolnej Wigilii, która zakłada również, że w grudniu nie dwie, a trzy niedziele będą handlowe. Dokument skierowany zostanie do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Co to oznacza? Kwestia wolnej Wigilii jest już pewna, natomiast wniosek prezydenta do TK będzie dotyczył wyłącznie oceny sytuacji pracowników handlu. Tym samym więc to od decyzji TK zależy, czy wprowadzona zostanie jeszcze jedna niedziela handlowa w grudniu. Jeśli tak, zmianie ulegnie dotychczasowy harmonogram niedziel handlowych, ponieważ jak dotąd zakładał tylko siedem takich dni w roku.
Zobacz także:
W 2025 roku lista handlowych niedziel prawdopodobnie się wydłuży. W 2025 roku prezentuje się następująco:
- 26 stycznia,
- 13 kwietnia,
- 27 kwietnia
- 29 czerwca,
- 31 sierpnia,
- 7 grudnia (jeśli w życie wejdą zmiany),
- 14 grudnia,
- 21 grudnia.
W 2025 roku dniami wolnymi od pracy będą:
- 1 stycznia (środa) – Nowy Rok, uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi,
- 6 stycznia (poniedziałek) – święto Trzech Króli,
- 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
- 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
- 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja,
- 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
- 18 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
- 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (wtorek) – Święto Niepodległości,
- 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,
- 26 grudnia (piątek) – Boże Narodzenie.
Ile kosztuje Polskę ograniczanie handlu w niedzielę?
Wprowadzenie zakazu niedzielnego handlu nastąpiło 1 marca 2018 roku i stopniowo go zaostrzano. W ostatnich latach można zauważyć, że politycy częściowo przywracają możliwość handlu… pierwszego dnia tygodnia – co ciekawe, niedziela (dzień Pański) uznawana jest przez Kościół katolicki właśnie za pierwszy nie ostatni dzień tygodnia. W Polsce niektóre partie polityczne były zwolennikami zakazu handlu w niedzielę m.in. ze względu na instytucję Kościoła katolickiego.
Ekonomiści z PKO BP ustalili, że w niedzielę, gdy obowiązuje zakaz sprzedaży, miesięczny wolumen sprzedaży detalicznej ograniczony zostaje o 1,1%. Był to wniosek jeszcze z 2019 roku. Z powodu ograniczenia zmalały obroty sieci handlowych. Wiele dyskontów, gdy regulacje weszły w życie, zachęcało klientów do zakupów w sobotę. Już wtedy eksperci szacowali, że ograniczenie handlu w kolejne niedziele może ograniczyć sprzedaż detaliczną o 3,3%.
Zakaz handlu w niedzielę jest zupełnie nonsensowny oraz wyjątkowo szkodliwy dla gospodarki. Przekłada się na zmniejszenie aktywności gospodarczej, a w efekcie niższe PKB. Jego zniesienie będzie stymulowało wzrost PKB i zatrudnienia – powiedział w 2023 roku prof. Andrzej Cieślik z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez "Parkiet" i "Rzeczpospolitą".
Czy Polacy są za zakazem handlu w niedzielę?
Precyzyjne określenie, jakie są skutki zakazu handlu, jest trudne. Zakaz wprowadzano stopniowo, a w międzyczasie wystąpiła w kraju pandemia. Jak wynika z raportu Instytutu Obywatelskiego, regulacja nie spowodowała, że zaczęto zamykać więcej małych sklepów. Straciły za to jednak inne obiekty handlowe:
Mocno ucierpiały sklepy średniej wielkości, za małe, aby przenieść handel do internetu oraz zbyt słabe, by przyciągać klientów w dni robocze agresywnymi promocjami. Zmniejszyły się obroty również w punktach usługowych, zwłaszcza gastronomicznych, zlokalizowanych w galeriach handlowych. Nie mogą one nadrobić utraconych przychodów w innych dniach tygodnia – czytamy w raporcie Instytutu Obywatelskiego.
Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna za zlecenie PulsHR.pl przeprowadził badanie, w którym wzięło udział 1153 dorosłych Polaków powyżej 18. roku życia – celem było ustalenie, jaki mają stosunek do zakazu handlu w niedzielę. 35% respondentów jest za utrzymaniem zakazu. 27% chciałoby, by handel był możliwy w każdą niedzielę. 23% jest za wprowadzeniem każdego miesiąca dwóch niedziel handlowych. 16% respondentów nie ma na ten temat opinii.