Do Polski dotarła potężna wichura. Najsilniej wieje na północy, a na szczytach Sudetów porywy wiatru osiągały nawet 160 km/h. Wszystko przez fakt, że nasz kraj znajduje się między niżem barycznym znad zachodniej Rosji a wyżem znad Francji. W znacznej części Polski obowiązują alerty IMGW pierwszego i drugiego stopnia. Zalecamy ostrożność i regularne śledzenie alertów pogodowych. 

Wichura w Polsce. IMGW ostrzega

W nocy z 15 na 16 grudnia uderzenie wiatru okazało się wyjątkowo silne. Według prognoz synoptyków najmniej bezpiecznie było nad morzem – prędkość wichury osiągała nawet 100 km/h.

Zobacz także:

Przez Polskę przechodzi zokludowany front atmosferyczny z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem i silnymi porywami wiatru. Dla większości kraju (poza południem i zach.) obowiązują ostrzeżenia 1 i 2 stopnia przed silnym wiatrem – apelują specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Facebooku.

Eksperci informują, że w poniedziałek, 16 grudnia prognozowane są porywy wiatru do 90-100 km/h na północy kraju. Na pozostałym obszarze wyniosą od 80 do 85 km/h.

Jednak w nocy z pon./wt. i w kolejnych terminach wciąż może silnie wiać, dlatego istnieje możliwość przedłużenia ostrzeżeń lub wydania nowych. Minionej doby największe porywy wystąpiły na Śnieżce – dziś nad ranem do nawet 176 km/h a nad morzem do 94 km/h. Aktualnie (godz. 10:00) na północy porywy wynoszą do 90 km/h – twierdzą specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Niemal w całej Polsce obowiązują alerty IMGW pierwszego stopnia. W powiecie sławieńskim w województwie zachodniopomorskim wystąpił pomarańczowy alert. Obejmuje on także:

  • województwo zachodniopomorskie,
  • wschodnią część województwa pomorskiego,
  • północno-wschodnie rejony województwa warmińsko-mazurskiego,
  • północną połowę województwa podlaskiego.

Silne wichury spodziewane się także w centrum Polski i na południu. Większość województw objętych jest żółtym ostrzeżeniem pierwszego stopnia. Pogoda może przynieść wiele zniszczeń.

Nie tylko wiatr stanowi zagrożenie. Mogą wystąpić podtopienia

Temperatura w poniedziałek, 16 grudnia jest już wyższa. W ciągu dnia na południowym wschodzie termometry pokazują 7 stopni Celsjusza. Najcieplej jednak będzie na zachodzie – temperatura może osiągnąć wartość nawet 11 stopni Celsjusza. Ocieplenie nie jest jednak powodem do radości. Wyższe temperatury, deszcz i silny wiatr mogą spowodować odwilż i topienie pokrywy śnieżnej w górach – z tego powodu w rejonie Dolnego Śląska, Śląska i Małopolski obowiązują alerty IMGW pierwszego stopnia.

Czym charakteryzują się poszczególne stopnie ostrzeżeń meteorologicznych?

Na stronie IMGW możemy zapoznać się z opisem każdego ze stopni ostrzeżeń meteorologicznych. W obliczu zbliżającego się zagrożenia warto poznać każdy z nich:

1 stopień zagrożenia (kolor żółty)

Najniższy stopień ostrzeżeń oznacza się kolorem żółtym. Stosuje się go, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowe – czytamy na stronie bip.erzeszow.pl

Omawiany stopień zagrożenia może spowodować:

  • uszkodzenia budynków, dachów,
  • szkody w drzewostanie,
  • łamanie gałęzi i drzew,
  • utrudnienia komunikacyjne

2 stopień zagrożenia (kolor pomarańczowy)

Wyższy stopień ostrzeżeń oznacza się kolorem pomarańczowym. Stosuje się go, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej – czytamy na stronie bip.erzeszow.pl.

Omawiany stopień zagrożenia może spowodować:

  • uszkodzenia budynków, dachów,
  • szkody w drzewostanie,
  • łamanie i wyrywanie drzew z korzeniami,
  • utrudnienia komunikacyjne

3 stopień zagrożenia (kolor czerwony)

Najwyższy stopień zagrożeń oznacza się kolorem czerwonym. Stosuje się go, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrofy oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwiają prowadzenie działalności. Zalecana jest najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Omawiany stopień zagrożenia może spowodować:

  • niszczenie zabudowań,
  • zrywanie dachów,
  • niszczenie linii napowietrznych,
  • zrywanie dachów,
  • duże szkody w drzewostanie,
  • zagrożenie życia.