Europejscy sprzedawcy przechodzą kryzys związany ze sprzedażą miodu. Dostępne na rynku zamienniki przekonują do siebie klientów zaskakująco niską ceną. Niemieccy producenci znaleźli sposób, by pokazać konsumentom, co kryje się w sklepowych słoiczkach.
Sklepowy miód to podróbka?
Producenci miodów z Niemiec przedstawili badania, które pokazują skład miodów sprzedawanych w sklepach na ogromną skalę. W pierwszej kolejności w oczy rzuca się niska cena, która wydaje się niemożliwa do uzyskania przez lokalnych pszczelarzy.
Zobacz także:
Nikt na świecie nie jest w stanie wyprodukować słoika za cenę 1,99 euro. Nawet w Chinach czy Indiach - mówi Bernhard Heuvela, wiceprezes Niemieckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych i Handlowych (DBIB), cytowany przez Interię.
Okazuje się, że nawet w warunkach laboratoryjnych bardzo ciężko wykryć prawdziwy skład fałszywego miodu. Producenci potrafią sprytnie ukryć zawartość opakowania. Niemieckie Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych i Handlowych wspólnie z Europejskim Stowarzyszeniem Pszczelarzy Zawodowych dokonało analizy miodów dostępnych w niemieckich sklepach. Wykorzystali analizę DNA. Jeśli w badanej zawartości nie odnajdujemy DNA pszczół, mamy wówczas pewność, że mamy do czynienia z imitacją miodu. Raport niemieckich badań wykazał, że tylko 5 z 30 próbek pozytywnie wypadło w testach. Oznacza to, że ponad 80 proc. materiałów było podrobionych. Producenci prawdziwego miodu poinformowali o tych wynikach rząd federalny i Komisję Europejską.
Tak zwany wegański miód nie ma związku z prawdziwym miodem - mówi Bernhard Heuvel.
Po czym poznać prawdziwy miód?
Sztuczny miód coraz częściej gości na sklepowych półkach. Jego właściwości nie można jednak porównać do prawdziwego miodu, który ma mnóstwo pozytywnych właściwości zdrowotnych i odżywczych.
Oto proste sposoby na rozpoznanie prawdziwego miodu:
- Sposób ściekania - naturalny miód powinien ściekać równomiernie i układać się w charakterystyczny stożek;
- Sposób rozpuszczania - prawdziwy miód wolno i nierównomiernie rozpuszcza się w wodzie, tworząc smugi;
- Waga - w litrowym słoiku powinno zmieścić się 1,4 l i więcej miodu;
- Krystalizacja - prawdziwy miód po kilku miesiącach powinien ulec procesowi krystalizacji.
Biorąc pod uwagę powyższe sposoby, łatwo można poznać, z jakim miodem mamy do czynienia. Sztuczny miód ma jednolitą konsystencję i bardzo łatwo rozlewa się po naczyniu. Pod wpływem ciepła bez problemu się rozpuszcza i pomimo upływu czasu nie krystalizuje się. Dodatkowo, jeśli zawiera w sobie cukier, jego kolor po podgrzaniu zmienia się na brązowy.