Coraz więcej rodziców decyduje się na nadanie swoim dzieciom nietypowych i rzadko powtarzalnych imion. Niektórzy kierują się ku tradycji i wybierają zapomniane dziś pozycje, inni w tym celu sięgają do swojej wyobraźni i wymyślają je sami, co finalnie może prowadzić nawet do odmowy ze strony urzędnika. Właśnie dlatego o najpopularniejszych i najbardziej oryginalnych pomysłach z 2024 roku postanowili poinformować pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach. Jakie imiona dominowały przez ostatnie miesiące, a które zostały odrzucone?
Jakie imiona odrzucono?
Choć matki i ojcowie mają dużą swobodę i dowolność w nazywaniu pociech, to są pewne ograniczenia i normy, których należy trzymać się choćby ze względów etycznych. Ostatnie kilka miesięcy pokazało, że rodzice mają coraz więcej wyobraźni w wymyślaniu imion dla swoich dzieci. Szczególnie szokujące okazały się pomysły dla dwojga noworodków z Katowic. Dla jednego z nich rodzice wybrali imię Ziomek, kolejni postawili na imię Parodia.
Zobacz także:
Po zgłoszeniu tych oryginalnych propozycji do Urzędu Stanu Cywilnego urzędnicy finalnie nie wyrazili na to zgody. Decyzje tłumaczyli głównie dobrem dziecka i podkreślili, że podane imiona nie spełniają odpowiednich wymogów prawnych w Polsce i mogą być uznawane za ośmieszające, nieprzyzwoite oraz sprawiać trudności w dorosłym życiu.
Obowiązujące przepisy dają kierownikom urzędów stanu cywilnego prawo, a w niektórych wypadkach nakładają na nich obowiązek oceny nadawanych dzieciom imion. Zgodnie bowiem z art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU 1986 nr 36 poz. 180) kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka - informuje Rada Języka Polskiego na podstawie zaleceń przekazanych przez Urząd Stanu Cywilnego.
Czym kierować się przy wyborze imienia dla dziecka?
Aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, językoznawcy z Rady Języka Polskiego radzą, czym najlepiej kierować się w momencie wyboru imienia dla własnego dziecka. Specjaliści zalecają, by przede wszystkim unikać nazw w postaci nieprzyswojonej w języku polskim. Chodzi głównie o imiona anglojęzyczne, które w ostatnich latach stały się jeszcze bardziej popularne niż kiedykolwiek, a ich zapis nie jest jeszcze wystarczająco naturalny dla społeczeństwa polskiego.
Zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, nie John lub Johann; Katarzyna, nie Catherine; Klara, nie łacińskie Clara ani włoskie Chiara; Małgorzata, nie Margareta; Marcin, nie Martin; Piotr, nie Peter itp.
Eksperci wskazują, aby rodzice powstrzymali się również przed wyborem imion, które pochodzą od nazw pospolitych, między innymi od określeń kwiatów, nazw geograficznych i wszystkich tych, które mogą okazać się ośmieszające i nieprzyzwoite.
Nie powinno się nadawać imion: pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp. oraz pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta - informuje na stronie internetowej Rada Języka Polskiego
Jakie imiona były najpopularniejsze w 2024 roku?
Urząd Stanu Cywilnego w Katowicach w swoim rocznym zestawieniu poinformował również o najpopularniejszych trendach w nadawaniu imion w 2024 roku. Do dnia 24 grudnia w Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano łącznie 4260 noworodków. Wśród dziewczynek najczęściej dominowała Maja (115 razy), tuż za nią znalazła się Laura (108 razy) oraz Zofia i Alicja (97 razy), które wybierano tak samo często.
Z kolei wśród chłopców najpopularniejszym wyborem okazał się Jan (121 razy), na drugim miejscu Antoni (111 razy) oraz na trzecim Leon (103 razy). W ciągu ostatnich miesięcy zdarzały się również imiona, które nie pojawiały się w rejestrze już od ponad 100 lat, tj. Telesfor i Bolko.