Wiele osób po praniu zostawia uchylone drzwiczki pralki, aby ta „się przewietrzyła”. Takie działanie nie jest jednak dobre dla naszego urządzenia, szczególnie gdy nie zamykamy drzwi pralki przez dłuższy czas. Wówczas zamiast lepszej wentylacji gwarantujemy sobie częstszą wizytę specjalisty. Jak to możliwe?
Jak wydłużyć żywotność pralki?
Pralka to urządzenie, które w naszych domach jest szczególnie intensywnie eksploatowane. W końcu niektórzy wykonują pranie nawet kilka razy w tygodniu. Obecnie mało kto potrafi sobie wyobrazić mieszkanie bez pralki – pranie ręczne wydaje się wręcz koszmarem. Dlatego też wdrażamy różne metody na wydłużenie żywotności pralki.
Zobacz także:
Jedni decydują się w tym celu na korzystanie ze specjalistycznej chemii, inni bazują na domowych sposobach z octem, czy sodą oczyszczoną. Staramy się również regularnie czyścić filtry, czy konserwować urządzenie, ale czy to wystarczy, aby cieszyć się bezawaryjną pracą urządzenia? W tej kwestii można by się spierać, szczególnie gdy często zostawiacie otwarte drzwi w pralce.
Dlaczego otwarte drzwi w pralce szkodzą urządzeniu?
Otwarte drzwi w pralce wcale nie sprawiają, że urządzenie dłużej będzie pracować poprawnie. Jest wręcz przeciwnie. Pozostawianie ich w takim stanie sprawia, że szybciej zużywamy newralgiczne części eksploatacyjne urządzenia jak zawiasy i uszczelki. Ponadto szczególnie w ciasnych łazienkach ryzykujemy potrącenie drzwiczek i wyłamanie zawiasów.
Co prawda otwarte drzwi w pralce przez krótki czas po wyciągnięciu prania z urządzenia mogą sprzyjać „przewietrzeniu” go, to jednak pozostawianie niedomkniętych drzwiczek przez kilka godzin nie sprawi, że w urządzeniu nie będzie namnażać się pleśń czy inne zanieczyszczenia. Co więcej, warto zaznaczyć, że wnętrze pralki (w szczególności uszczelki) to miejsca wilgotne, do których bez trudu przykleja się kurz i inne zanieczyszczenia z wnętrza naszego mieszkania. Niestety te mogą przyczynić się do brudzenia naszych białych ubrań w trakcie prania. Dlatego też warto zamykać drzwi pralki zaraz po praniu, aby uniknąć niepotrzebnego brudzenia się urządzenia.
Tym sposobem zadbasz o czyste pranie i pozbędziesz się pleśni
Jeśli jesteście zwolennikami „wietrzenia” pralki, mamy dla was dobrą wiadomość. Istnieją znacznie bezpieczniejsze i bardziej skuteczne sposoby na osuszenie urządzenia i utrzymanie go w nienagannej czystości. Kluczowym aspektem jest tutaj systematyczność. Im częściej będziemy odkamieniać urządzenie oraz czyścić bęben, tym czystsze będzie nasze pranie i tym dłużej pralka będzie pracować bez zarzutu. Warto podczas czyszczenia przetrzeć gąbką, a następnie osuszyć ściereczką wszelkie uszczelki (również od wewnątrz). To właśnie tam osadzają się liczne zanieczyszczenia, w których stopniowo rozwija się pleśń.
Warto pamiętać również o przeprowadzaniu tak zwanego „pustego prania”. Włączenie pralki bez wsadu na program 90 stopni Celsjusza to gwarancja zabicia większości bakterii, które mogą rozwijać się wewnątrz urządzenia. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie „prania na pusto” z dodatkiem octu, który dodatkowo zadba o wyczyszczenie wnętrza pralki.