W kwietniu i maju, gdy wiosna już w pełni i wszystko budzi się do życia, powraca coroczna zmora wielu z nas, czyli owady. Nie tylko muchy, osy czy komary, ale też budzące postrach i grozę szerszenie. Są duże, przerażające i zwłaszcza po zmroku wydaje się, że próbują zrobić wszystko, by dostać się do naszych mieszkań i domów. Wabi je szczególnie jedna rzecz – lepiej o tym pamiętać, jeśli nie chcemy zachęcać szerszeni do przebywania w naszym towarzystwie. 

Co wabi szerszenie?

Ze względu na swoje rozmiary i budzący respekt wygląd, wielu z was może wydawać się, że szerszenie są raczej mięsożerne. I nie jesteście w błędzie, ponieważ polują one na mniejsze od siebie owady wstrzykując w nie jad. Jednak największą słabością szerszeni są… owoce. A dokładniej te, które są bardzo dojrzałe lub nawet gnijące, szczególnie jabłka, śliwki, gruszki, winogrona i wiśnie. Szerszenie mają bardzo dobry węch i wabi je zapach psujących się owoców. Kiedy szerszeń znajdzie już taki przysmak, nie musicie się go obawiać – będzie tak zaabsorbowany jedzeniem gnijącej śliwki czy jabłka, że w ogóle nie zwróci na was uwagi. 

Zobacz także:

Jednak psujące się owoce wabią te owady z całej okolicy, więc jeżeli nie chcecie ich zapraszać na swój taras czy do kuchni, zadbajcie o to, by wszystkie zepsute jabłka, śliwki, winogrona czy gruszki znalazły się w koszu, jak najdalej od domu. 

Jak odstraszyć szerszenie?

Tym, co jeszcze mocno wabi szerszenie, jest światło po zmroku. Może się wam wydawać, że szerszeń, który wpadł do jasno oświetlonego mieszkania próbuje na was zapolować, ale nic bardziej mylnego. Światło służy tym owadom za punkt orientacyjny, a w momencie, gdy wlecą do domu czy mieszkania, są zdezorientowane i dlatego wydaje się, że latają jak w amoku. Najlepiej po prostu wyłączyć wszystkie lampy, otworzyć szeroko okno i wygonić szerszenia na zewnątrz. 

Aby odstraszyć szerszenie, warto wykorzystać w tym celu ich czuły zmysł węchu. Nie cierpią zapachu:

  • octu,
  • lawendy,
  • bazylii,
  • majeranku,
  • tymianku,
  • czosnku,
  • goździków,
  • palonej kawy.

Warto więc posadzić te rośliny w pobliżu domu. Dodatkowo, możecie rozłożyć płatki kosmetyczne nasączone olejkami eterycznymi z wymienionych roślin w miejscach, w których często pojawiają się szerszenie. 

Czy szerszenie są niebezpieczne?

Groźny wygląd szerszeni sprawia, że większość z nas boi się tych owadów. Czy słusznie? Szerszenie są wyposażone w żądło oraz jad, który może być niebezpieczny, jeśli jesteśmy na niego uczuleni. Jeśli nie, jedno użądlenie nie powinno stanowić zagrożenia (ale będzie bolesne). Szerszeń wstrzykuje wtedy około 0,2 mg jadu, podczas gdy dawka śmiertelna dla człowieka wynosi od 10 do 90 mg na kilogram masy ciała.

W sytuacji, w której dojdzie do wielu użądleń, trzeba niezwłocznie udać się do szpitala. 

Pamiętajcie, żeby nigdy nie próbować usuwać gniazda szerszeni na własną rękę. Owady te, jeśli nie są przez nas niepokojone, są zaskakująco łagodne (bywa, że osy wykazują się większą agresją). Ale w sytuacji, gdy poczują się zagrożone, zaczną atakować. Jeżeli w waszym domu lub jego pobliżu znajduje się gniazdo szerszeni, usunięcie należy zlecić firmie dezynsekcyjnej.