Niegdyś funkcjonował pod nazwą Grand Hotel, a przez lata zyskał miano legendy. Jego niemal stuletnie mury widziały wiele historycznych i słynnych na całym świecie postaci. Hotel gościł zarówno polityków, ludzi sztuki, jak i celebrytów. Położony tuż przy sopockiej plaży, pięciogwiazdkowy Sofitel Grand Sopot zyskał właśnie nowego właściciela.
Legendarny Sofitel Grand Sopot
Budowa hotelu trwała w latach 1924-1927, a odbywała się na podstawie projektu trzech architektów: profesorów Ottona Kloeppela i Richarda Kohnke oraz doktora Ericha Laue. Wzniesienie go kosztowało około 20 milionów guldenów gdańskich. Między 1937 a 1939, w roku 1946 oraz 2006 odbyły się większe przebudowy. Początkowo przeznaczeniem obiektu było goszczenie bywalców pobliskiego kasyna, dlatego nosił on wtedy nazwę Kasino Hotel. W tamtym czasie był najdroższy i najbardziej luksusowy w całym Wolnym Mieście Gdańsku. Gościom grały słynne jazz-bandy i orkiestry, natomiast o kulinarne doznania dbali wybitni cukiernicy z Karlowych Warów.
Zobacz także:
W latach 1946-1951 miejscem zarządzała spółka Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe S.A. Wtedy to obiekt przyjął nazwę Grand Hotel. Do 1954 hotel znajdował się pod zarządem Polskich Linii Oceanicznych, następnie właścicielem stało się polskie przedsiębiorstwo Orbis S.A. Sofitel Grand Sopot był bohaterem wielu produkcji telewizyjnych i filmowych. Pojawił się między innymi w serialu „Stawka większa niż życie”, a także w filmach, takich jak „Konsul”, „Reich” czy „Tylko mnie kochaj”. Słynny hotel gościł znane osobistości polityczne, ludzi sztuki, ekranu i estrady, a także celebrytów. Nocowali w nim na przykład król Hiszpanii (Alfons XIII), Josephine Baker, Fidel Castro, Greta Garbo, Charles de Gaulle, Czesław Miłosz, Agnieszka Osiecka, Shakira, The Weekend i Zbigniew Wodecki.
Sofitel Grand Sopot zyskał nowego właściciela
W 2006 roku hotel wszedł do sieci Sofitel. W poniedziałek, 2 grudnia, pojawił się komunikat AccorInvest (właściciela firmy Orbis S.A), w którym poinformowano, że nowym właścicelem Sofitel Grand Sopot jest spółka Sinfam Investments. Z informacji przedstawionych w komunikacie wynika, że hotel czekają zmiany, które mają na celu modernizację obiektu w celu podniesienia jego jakości.
Od 2021 roku AccorInvest realizuje plan transformacji, której celem jest konsolidacja portfela Grupy wokół najbardziej rentownych aktywów, głównie w segmencie ekonomicznym i midscale w Europie. Udana sprzedaż hotelu Sofitel Grand Sopot na rzecz Sinfam Investments, to strategiczny krok w ramach procesu transformacji AccorInvest. Pod nowym właścicielstwem Sinfam Investments, doświadczonego inwestora w branży nieruchomości, hotel przejdzie dalsze ulepszenia, w tym planowaną modernizację i renowację, które podniosą jakość obiektu. Accor będzie nadal zarządzać hotelem, zapewniając wysoki poziom usług i utrzymanie najwyższych standardów zarządzania - czytamy w komunikacie AccorInvest
Oficjalnie nie została podana kwota transakcji. Jednak z informacji uzyskanych przez portal trojmiasto.pl wynika, że Sofitel Grand Sopot sprzedano za 125 milionów złotych.
Słynny hotel Sofitel Grand Sopot został sprzedany 🏨 @SofitelNews #SofitelGrandSopot #cosiebuduje https://t.co/s0jt78I8da
— InvestMap (@investmap) December 3, 2024
Kim jest nowy właściciel Sofitel Grand Sopot?
Sinfam Investments jest polską firmą. Przedsiębiorstwo inwestuje w obiekty hotelowe, zwłaszcza te z kategorii premium. Jak wynika z informacji przedstawionych na portalu hotelarz.pl, właścicielem tej firmy jest Hotel Warszawianka Centrum Kongresowe z Jachranki. Z kolei AccorInvest, pod którego zarządem ma pozostać Sofitel Grand Sopot, jest częścią francuskiej firmy Accor (właściciela Orbis S.A.). O możliwej sprzedaży obiektu wieści pojawiły się już jesienią zeszłego roku, kiedy to agencja prasowa Bloomberg informowała, że hotele pod marką Sofitel zostały wystawione na sprzedaż w całej Europie.