Aplikacja mObywatel, tak zwany asystent obywatela, to funkcjonalność ceniona przez wielu Polaków. Znacząco ułatwia ona załatwianie spraw urzędowych, oszczędzając nasz czas i pieniądze. Najnowsza aktualizacja nie spodoba się jednak wszystkim.
Jak działa aplikacja mObywatel?
Aplikacja mObywatel to oprogramowanie stworzone w celu ułatwienia załatwiania spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Umożliwia ona mobilny dostęp do dokumentów, a dzięki prostej szacie graficznej i czytelnemu softowi jest łatwa w i intuicyjna w obsłudze. Aplikacja ta łączy w sobie wygodę i bezpieczeństwo. Dzięki niej możemy zapomnieć o noszeniu dowodu osobistego, czy prawa jazdy. Warto zaznaczyć, że mObywatel działa zarówno na Androidzie, jak i iOS. Aplikacja cieszy się ogromną popularnością. Do stycznia 2024 roku została pobrana ponad 16 milionów razy.
Zobacz także:
Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Nikt nie chce z niej skorzystać
Aplikacja mObywatel zdecydowanie zrewolucjonizowała cyfrowe życie Polaków. Na fali sukcesu projektu, twórcy postanowili dodać kolejną funkcję „mobilnemu urzędowi”. Eksperci życzą jednak twórcom, aby mało kto był zainteresowany tym rozszerzeniem.
Zapowiadana innowacja wejdzie w życie od stycznia 2025 roku. Mowa o funkcji mStłuczka, która umożliwi zgłaszanie szkód komunikacyjnych bez sporządzania oświadczeń w wersji papierowej, czy czekania na przyjazd policji. Celem tej innowacji jest uproszczenia załatwiania formalności związanych z drobnymi zdarzeniami drogowymi oraz odciążenie policji.
Jak działa nowa funkcja dla kierowców?
Nowa funkcja dla kierowców bazować będzie na prostym formularzu, którego wypełnienie ma zająć dosłownie parę minut. Użytkownik będzie proszony o podanie danych uczestników zdarzenia, zdjęć uszkodzeń oraz opis zaistniałej sytuacji. Z poziomu aplikacji mObywatel strony będą miały również możliwość zgłoszenia szkody bezpośrednio do ubezpieczyciela, co ponownie uprości formalności związane ze zdarzeniem drogowym.
Chociaż nowatorska funkcja w aplikacji mObywatel brzmi jak rozwiązanie większości problemów kierowców, koncepcja ta budzi wiele kontrowersji. Aż chciałoby się stwierdzić, że dotyczą one wyłącznie faktu, że kierowcy starają się unikać nieszczęśliwych zdarzeń drogowych i nie będą mieli okazji przekonać się o skuteczności tej innowacji. Prawda jest jednak zgoła inna.
Kontrowersje wokół mStłuczki
Kontrowersje wokół nowej funkcji dostępnej od stycznia 2025 roku w aplikacji mObywatel dotyczą kwestii formalnych. Aby formularz został rozpatrzony poprawnie, należy podać wszystkie niezbędne dane. Niestety, użytkownicy mStłuczki będą musieli wpisać zarówno swoje dane, jak i dane drugiego uczestnika zdarzenia. Co w przypadku, gdy w wyniku szoku lub przekłamania podamy je w sposób niepoprawny? Jaką mamy gwarancję, że nasz opis zdarzenia zostanie rozpatrzony przez organy ścigania i ubezpieczyciela w taki sposób, w jaki byśmy sobie tego życzyli?
Cóż, odpowiedź na to pytanie wydaje się aż nazbyt oczywista. Zakłamanie faktów narazi osobę składającą wniosek na konsekwencje prawne, w tym odpowiedzialność finansową. Chociaż minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski deklaruje, że funkcja mStłuczka ma na celu uproszczenie procedur związanych z kolizjami drogowymi, specjaliści są innego zdania. Wskazują oni na potencjalne zagrożenia, w tym ryzyko nadużyć i kontrowersje wokół bezpieczeństwa danych.
Kierowco, poznaj funkcję mObywatela
Kontrowersje wokół nowej funkcji mObywatela skłaniają do refleksji, czy aplikacja ta jest przyjazna kierowcom? Okazuje się, że tak. Stanowi ona coś więcej niż tylko cyfrowy urząd. Kierowcy za jej pośrednictwem mogą zapomnieć o noszeniu przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu, czy polisy OC. W aplikacji mają oni także możliwość sprawdzenia, ile posiadają punktów karnych oraz historię pojazdu.
Wydaje się zatem, że nowa funkcja aplikacji mObywatel stanowi potężny ukłon twórców aplikacji wobec osób zmotoryzowanych. Jak jednak innowacja sprawdzi się w praktyce? Aby odpowiedzieć na to pytanie, będziemy musieli zaczekać do stycznia 2025 roku, gdy funkcja ta będzie już oficjalnie dostępna.