W okresie dojrzewania u młodzieży często można zaobserwować wiele niepokojących zachowań. Niepokój budzi w szczególności fakt, że już nawet ponad połowa polskich nastolatków zapaliło w swoim życiu choćby jednego papierosa. Co ciekawe, to nie tradycyjne papierosy cieszą się największą popularnością. Znaczna część uzależnień wśród młodych ludzi zaczyna się zazwyczaj od e-papierosów, czyli gadżetów, które kuszą kolorową szatą graficzną i szeroką ofertą wielu smakowych olejków do palenia. Innym kuszącym powodem jest także chęć zaimponowania rówieśnikom i zdobycie akceptacji. Młodzi ludzie często mówią także o potrzebie odstresowania.

Nowy trend wśród młodzieży

Choć do niedawna sądzono, że tzw. elektryki są korzystniejszą alternatywą niż tradycyjne papierosy, to obecnie eksperci coraz częściej publikują nowe skutki uboczne tej nowoczesnej używki i jej wpływ na przyszłe zdrowie. Producenci wyrobów tytoniowych nie odpuszczają. Co jakiś czas na rynku pojawia się innowacyjny sposób na zażywanie toksycznej substancji, jaką jest nikotyna. Obecnie rodzice polskiej młodzieży muszą zachować większą ostrożność. Okazuje się, że w szkołach nastolatkowie coraz częściej wykorzystują tzw. snusy. 

Zobacz także:

Czym są snusy i jak je rozpoznać?

Snusy są dostępne na polskim rynku już od 2021, ale dopiero teraz zyskują popularność wśród młodzieży. Są to charakterystyczne małe saszetki zawierające nikotynę o różnych stężeniach.

Woreczki nikotynowe składają się głównie z przemielonego tytoniu, soli, wody oraz szerokiego wachlarzu aromatów, które najczęściej zachęcają użytkowników owocowym posmakiem. Aby skorzystać z wkładki, należy umieścić ją w jamie ustnej, dokładnie między górną wargą a dziąsłem. Jak się okazuje, jeden snus może dostarczyć nawet do 25 gramów nikotyny. Substancja jest uwalniania stopniowo.

Producenci tych nikotynowych woreczków zapewniają, że produkt poprawia koncentracje. Być może to dlatego produkt stał się tak popularny wśród młodzieży w polskich szkołach. Nie należy jednak zapominać, że ze względu na wysoką zawartość nikotyny, używanie snusów niesie wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia. W całej sytuacji zapomina się także, że każdy papierosopodobny produkt prowadzi do uzależnienia. Jeśli chodzi o wkładki nikotynowe, już nawet przyjęcie 5mg na kilogram masy ciała może spowodować zatrucie.

Problem tkwi również w tym, że snusy są szczególnie trudne do wykrycia przez rodzica. W przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów i ich elektrycznych wersji, woreczki nikotynowe są bezzapachowe i niezauważalne podczas używania, co sprawia, że uczniowie używają ich nawet w czasie lekcji. Opakowania toksycznych wkładek również nie wzbudzają większych podejrzeń. Większość wygląda jak okrągłe pudełko po landrynkach, dlatego nauczyciele apelują do rodziców o szczególne zwrócenie uwagi na swoje pociechy. Pedagodzy zalecają również szczerą rozmowę i edukację, która mogłaby ewentualnie zapobiec zażywania takich substancji w przyszłości. 

Konsekwencje zażywania nikotyny

Choć uważa się, że zażywanie woreczków nikotynowych nie przynosi tak wiele negatywnych konsekwencji, co tradycyjne papierosy, to eksperci wciąż podkreślają, że przyjmowanie nawet najmniejsze ilości nikotyny, może doprowadzić do rozwoju nowotworów i innych poważnych chorób krążenia.

Palenie papierosów i zażywanie innych podobnych substancji wpływa także niekorzystnie na pracę serca, mózgu oraz płuc. Użytkownicy snusów muszą także liczyć się z przyszłymi problemami związanymi z jamą ustną, takimi jak urazy dziąseł, stanami zapalnymi oraz infekcjami w całym jej obrębie. Dlatego warto mieć na uwadze, że snusy prowadzą do wielu dotkliwych konsekwencji, zwłaszcza dla organizmu w okresie dojrzewania.