Grudzień, a dokładniej jego końcówka, to czas, kiedy wiele osób decyduje się na zimowe wyjazdy. Każdego roku w sieci aż roi się od coraz atrakcyjniejszych ofert dla turystów. Podczas długich poszukiwań najkorzystniejszych i najbardziej dopasowanych indywidualnie warunków noclegowych często zapomina się o zachowaniu czujności. Okres świąteczny i noworoczny to prawdziwy raj dla oszustów, dla których jest okazją do wyłudzenia naprawdę wysokich kwot. W jaki sposób oszukują turystów i jak się uchronić przed fałszywymi ofertami?
Nowy sposób oszustwa „na kwaterę”. 23-latka straciła zaliczkę
Nowy sposób oszustwa na „na kwaterę” stał się w ostatnich kilku tygodniach ponownie bardzo aktualny i niebezpieczny. Policjanci ostrzegają, że zagrożony jest tak naprawdę każdy, kto planuje wybrać się na zimowy wyjazd i dokonać rezerwacji noclegu.
Zobacz także:
[Metoda „na kwaterę” - przyp. red.] polega na zamieszczeniu przez oszusta na portalach ogłoszeniowych reklamy, dotyczącej wynajmu domku letniskowego czy apartamentu. Zamieszczane są zdjęcia przyciągające uwagę, w atrakcyjnych cenach za pobyt. Oszust nawiązuje kontakt, podając dane do przelewu za pobyt lub wpłatę zaliczki. Mechanizm działania naciągaczy jest prosty - po wpłaceniu zaliczki pod wskazany numer bankowy, kontakt z nimi się urywa - informują funkcjonariusze ze Śląska.
O wzmożonej aktywności oszustów dowiedziała się pewna 23-letnia kobieta ze Śląska, która już w listopadzie postanowiła zaplanować swój sylwestrowy wyjazd do stolicy polskich Tatr. Podczas przeglądania ofert na portalu z dostępnymi noclegami, trafiła na szczególnie atrakcyjną propozycję wynajmu uroczego domku w Zakopanem.
Kobieta postanowiła skontaktować się z właścicielem w celu ustalenia szczegółów. Kontakt z ogłoszeniodawcą był od początku bardzo dobry, a 23-latka została poinformowana o wszystkim, co budziło jej wątpliwości. Postanowiła więc nie zwlekać i zarezerwować miejsce poprzez wpłacenie zaliczki w wysokości 900 zł na numer rachunku podany przez właściciela domku.
Do żorskiej komendy Policji zgłosiła się 23-latka, która właśnie na jednym z popularnych portali sprzedażowych znalazła atrakcyjną ofertę wynajmu domku w Zakopanem. Początkowo kontakt ze sprzedającą był bardzo szybki i rzeczowy, lecz tylko do momentu, w którym poszkodowana przelała oszustowi 900 złotych zaliczki - relacjonują policjanci z żorskiej Policji.
Po dokonaniu wpłaty kontakt z ogłoszeniodawcą się urwał, a ogłoszenie zostało zdjęte z portalu. Jak się okazało, taki obiekt w ogóle nie istniał na mapie Zakopanego, a kobieta zorientowała się, że miała do czynienia z oszustem. Po zdarzeniu natychmiast zgłosiła się na policję w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i odzyskania utraconych pieniędzy.
Władze apelują o zachowanie czujności
Władze ostrzegają, że oszuści coraz częściej wykorzystują wzmożone zainteresowanie turystów wszelkimi wyjazdami (w szczególności w okolicach Świąt Bożego Narodzenia czy Sylwestra), poprzez wstawianie ofert w atrakcyjnie niskich cenach, nieistniejących obiektów czy fałszywych linków, które po kliknięciu mogą przechwycić nasze dane osobowe, hasła do ważnych kont czy oszczędności w banku.
Podczas planowania wyjazdu istnieje ryzyko natknięcia się na oszustwa, takie jak fałszywe oferty noclegów, nieistniejące obiekty, nieprawdziwe oferty wyjazdowe oraz fałszywe wiadomości. Zakupy online, w tym te związane z urlopami, mogą być pułapką.
Władze apelują, że podczas poszukiwań noclegu należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza że z roku na rok sytuacja się pogarsza, a fałszywych ofert na portalach przybywa.
Warto zachować ostrożność, szczególnie że 75% polskich internautów chętnie kupuje wakacje przez internet. Tymczasem w 2023 roku liczba fałszywych sklepów wzrosła o ponad 200% w porównaniu z rokiem poprzednim - informują eksperci na stronie rządowej gov.pl.
Jak nie paść ofiarą oszustwa?
Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy przede wszystkim dokładnie sprawdzić daną ofertę i nie kierować się jedynie korzystnie niską ceną. Policjanci z żorskiej komendy apelują, aby podczas wyboru noclegu, przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze należy dokładnie zweryfikować dane wybranego obiektu, sprawdzić opinie innych użytkowników na niezależnych stronach, oficjalną witrynę firmy i upewnić się, że miejsce rzeczywiście znajduje się na mapie miejscowości.
Kolejną kwestią jest unikanie pośpiechu i zachowanie rozważności, co do ofert, które proponują jakąś korzystną ofertę, na przykład „promocja jeszcze tylko przez godzinę, do końca dnia” etc. Pamiętaj, aby nie otwierać żadnych podejrzanych linków do ofert, a także zachować dowody wszelkich wpłat, korespondencji mailowej czy wiadomości SMS. Te mogą okazać się szczególnie przydatne w przypadku oszustwa.