Kleszcze potrafią zepsuć nawet najpiękniejszy dzień w ogrodzie. Ale jest na nie prosty, domowy sposób. Obierasz jeden ząbek, mieszasz z wodą i mydłem, pryskasz ogród i problem z głowy. Sprawdź, jak działa ten naturalny oprysk.
Kiedy zaczyna się sezon na kleszcze?
Sezon na kleszcze zaczyna się zaskakująco wcześnie. Już w marcu, gdy tylko temperatura przekroczy kilka stopni powyżej zera, te drobne pajęczaki wychodzą ze stanu uśpienia. Największe ryzyko ukąszeń przypada na okres od kwietnia do października, chociaż przy łagodnych zimach można je spotkać praktycznie przez cały rok. Warto wiedzieć, że kleszcze uwielbiają wilgoć i cień, dlatego najczęściej kryją się w wysokiej trawie, zaroślach oraz pod drzewami i krzewami.
Zobacz także:
Jeśli masz ogród, to prawdopodobnie masz też w nim kleszcze. I choć nie widać ich na pierwszy rzut oka, są groźne i obecne. Mogą przenosić śmiertelne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego profilaktyka jest najważniejsza. Musisz zacząć kultywować ją już teraz.
Domowy oprysk do ogrodu odstraszający kleszcze
Zamiast kupować chemiczne środki ochrony roślin, możesz przygotować naturalny i skuteczny oprysk w domowych warunkach. Potrzebujesz zaledwie trzech składników:
- 2 główki czosnku,
- 1 litr wody,
- kilka kropel szarego mydła lub płynu do naczyń (najlepiej bezzapachowego).
Obierz czosnek, rozgnieć go i wrzuć do garnka z wodą. Zagotuj i pozostaw do wystygnięcia. Następnie przecedź napar i dodaj do niego mydło. Gotowy roztwór przelej do butelki z rozpylaczem i pryskaj nim trawniki, krzewy oraz miejsca szczególnie narażone na obecność kleszczy. Dlaczego to działa? Czosnek zawiera siarczki i inne związki siarki, które są nie do zniesienia dla kleszczy. Mydło pomaga mieszaninie lepiej przylegać do roślin i wydłuża działanie oprysku. Taki domowy oprysk możesz stosować raz na tydzień lub po każdym deszczu.
Te kwiaty posadź w ogrodzie, a kleszcze uciekną w siną dal
Naturalny oprysk to jedno, ale możesz iść o krok dalej i posadzić rośliny, które działają na kleszcze jak tablica z napisem „wstęp wzbroniony". Niektóre gatunki emitują zapachy, które są nie do zniesienia dla tych pajęczaków. Do najskuteczniejszych należą:
- lawenda,
- wrotycz pospolity,
- kocimiętka,
- rozmaryn,
- nagietek,
- geranium,
- bazylia red rubin,
- szachownica pospolita.
Posadź je przy wejściu do ogrodu, wzdłuż ścieżek, wokół altany czy miejsca zabaw dzieci. W połączeniu z opryskiem z czosnku i mydła stworzyć skuteczną barierę ochronną. A przy okazji dodasz swojemu ogrodowi koloru i aromatu.